Znajdź nas na

FAKTY

W gminie Ćmielów rusza pogotowie zakupowe dla starszych i niepełnosprawnych!

Zamknięty budynek Urzędu Miasta i Gminy w Ćmielowie, przyjmowanie pilnych dokumentów i wydawanie ich przez okienko podawcze, ograniczenie do minimum liczby pracowników urzędu w Ćmielowie, a także pogotowie zakupowe dla osób starszych i niepełnosprawnych – to najnowsze działania, jakie podjęła Joanna Suska, burmistrz miasta i gminy Ćmielów. – Jesteśmy w fazie dużej mobilizacji. Współpracujemy z policją, strażą, jak i wojskiem – tłumaczy burmistrz.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wydane zostały dwa zarządzenia w sprawie przepisów porządkowych. Zawieszona została działalność prowadzona przez gminne jednostki, obowiązuje także zakaz zgromadzeń, pozamykane są instytucje kultury. Także Gminna Komisja Alkoholowa tymczasowo zawiesiła swoją  działalność. 

– Ograniczyliśmy dostępność do budynku Urzędu Miasta i Gminy w Ćmielowie. Będzie funkcjonowało okienko podawcze w sprawach wymagających osobistego stawiennictwa, jak np. śmierć bliskiej osoby i konieczność wydania aktu zgonu.  We wszelkich sprawach, które nie wymagają natychmiastowego działania, prosimy o wstrzymanie się z jakimikolwiek dokumentami do odwołania – apeluje Joanna Suska, burmistrz miasta i gminy Ćmielów. 

Do minimum ograniczona została liczba pracujących urzędników, większość z nich przeszła na zdalny tryb pracy. 

Utworzone zostanie także pogotowie zakupowe dla osób starszych i niepełnosprawnych, aby ograniczyć ryzyko zakażenia wirusem do minimum.

– W trosce o zdrowie naszych mieszkańców będę zapewniać im pomoc w postaci dokonywania i dowożenia zakupów. Pod indywidualnym numerem telefonu 506 111 887 będzie możliwość zgłoszenia takiej potrzeby, z podaniem adresu – tłumaczy burmistrz.

Ograniczona została także praca Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Pacjent” w Ćmielowie.  Punkt przyjmowania pacjentów w Borii został tymczasowo zawieszony.

– Zalecany jest jednak kontakt telefoniczny,  jeśli istnieje konieczność spotkania się osobistego trzeba wcześniej umówić wizytę na daną godzinę, aby w budynku znajdował się tylko jeden pacjent – przypomina Joanna Suska. 

Ośrodek Pomocy Społecznej w Ćmielowie pracuje na pełnych obrotach. 

– W tej chwili tworzymy trzy punkty, które pełnić będą funkcję obiektów przeznaczonych na kwarantanny zamknięte. Będą to budynek gimnazjum w Ćmielowie,  budynek OSP w Grójcu, a także świetlica wiejska w Rudzie Kościelnej. Te trzy punktu zostały utworzone zgodnie z oczekiwaniami Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św. w postaci lokalu z dostępnością do sanitariatu. Mamy też pomysł na dostarczanie im ciepłych posiłków. Będziemy je gotować w szkołach,  a następnie dostarczać w bezpieczny sposób. Jesteśmy w fazie dużej mobilizacji. Współpracujemy zarówno z policją, strażą, jak i wojskiem – zapewnia burmistrz. 

 Apeluje do mieszkańców gminy Ćmielów o pozostanie w domach. Dodaje także, że wspólnie  z radnymi i sołtysami, w świetle przyjętego wczoraj o północy przepisu (15 marca), że osoby powracające z zagranicy  powinny odbyć kwarantannę domową. 

– W przypadku gdyby to nie skutkowało taka kwarantanna odbywać się będzie w budynku zamkniętym. Monitorujemy cały czas sytuację w terenie, bo mamy informacje, że takie osoby wracają – tłumaczy Joanna Suska.

Podkreśla, że problemem pojawia się w sytuacji, gdy  osoba, wracająca z zagranicy ma kontakt z domownikami. Sama nie  opuszcza miejsca zamieszkania, ale domownicy już kwarantannie nie podlegają i wychodzą np. na zakupy.

– Staramy się wyjaśniać ludziom, że taka kwarantanna powinno się odbywać w oddzielnym pomieszczeniu. Dlatego służymy miejscami, aby takie osoby miały gdzie taką kwarantannę odbywać – tłumaczy i dodaje, że póki co w gminie Ćmielów nie ma osób odbywających kwarantannę.

– Z obserwacji zachowań naszych mieszkańców widzę pełne zrozumienie – podsumowuje. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this