Zaczęło się od podjętej 31 maja 2016 roku Uchwały w sprawie zatwierdzenia Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży z terenu Gminy Kunów oraz określenia zasad i form przyznawania Stypendium Burmistrza Miasta i Gminy Kunów dla szczególnie uzdolnionych uczniów uczęszczających do szkół podstawowych i gimnazjalnych prowadzonych przez Gminę Kunów lub przejętych do prowadzenia od Gminy Kunów.
Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały: – Osiągnięcia ludzi zdolnych są motorem rozwoju w każdej dziedzinie życia. Z tego właśnie powodu społeczeństwo dba o zapewnienie utalentowanym dzieciom i młodzieży odpowiednich warunków do rozwijania i kształtowania uzdolnień. Właściwe wspieranie rozwoju talentów to jedno z najważniejszych zadań edukacyjnych. Założeniem nowoczesnej szkoły jest przede wszystkim stymulowanie rozwoju uczniów i wyposażenie ich w bogaty zasób wiedzy oraz umiejętności. Opracowanie, przyjęcie i realizacja Programu pozwoli kompleksowo planować działania, które będą wspierać edukację młodych mieszkańców gminy, wykazujących uzdolnienia naukowe. Biorąc pod uwagę i jednocześnie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym pragniemy również motywować ich do rozwoju i do wzrostu aspiracji m.in. poprzez przyznawanie stypendiów. Dzięki czemu grono stypendystów będzie stanowić pozytywny wzorzec dla środowiska oraz będzie wzmacniać poczucie własnej wartości w społeczności naszej gminy. Promowanie uczniów zdolnych w obecnym stanie prawnym możliwe jest poprzez przyjęcie lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży.
Stypendium Burmistrza Miasta i Gminy Kunów przyznawane jest tym uczniom, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce (średnia ocen 5,2), za indywidualne osiągnięcia naukowe, za osiągnięcia sportowe, artystyczne oraz za działania na rzecz społeczności lokalnej.
– W 2016 roku zaczynaliśmy od 10 tysięcy w budżecie. W tym roku na to stypendium przeznaczamy już 25 tysięcy złotych. Mogę obiecać, że cały czas będziemy pięli się w górę jeśli chodzi o kwotę przeznaczoną na stypendium dla dzieci. Może to utarty slogan, że dobro dziecka jest najważniejsze, jednak w Kunowie te słowa wciąż są żywe. Chciałem docenić dzieci, które mają bardzo dobre wyniki w nauce, bo średnia 5.2 świadczy o tym, że przykładają się sumiennie do swojej pracy. Zależało mi na tym, że dzieci, które najlepsze są w swoich dziedzinach, czy to naukowej, artystycznej, sportowej, czy społecznej, zasługują na docenienie i wyróżnienie. To jest też nasz ukłon w stronę tych wyjątkowych uczniów – dodaje Lech Łodej.
Przypomina także, że dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu wielu osób, udało się zreformować i rozwinąć oświatę kunowską.
– W tych trudnych czasach, z tą trudną ustawą udało się nam wiele zmienić. Zlikwidowaliśmy Jednorazowe Dodatki Uzupełniające, które w styczniu 2015 wynosiły 316 tysięcy złotych. Pieniądze wypłacane są w ciągu całego roku w postaci dodatków motywacyjnych i godzin ponadwymiarowych. Czegoś takiego w Kunowie kiedyś nie było. Arkuszem organizacyjnym spoiliśmy etaty, żeby uniknąć ich rozproszenia. Nauczyciele, którzy odeszli na emeryturę otrzymali, dzięki podjętej przez nas uchwale, sześć pensji. W sumie było to dziewięć pensji, bo trzy ustawowe i sześć od burmistrza. Dzięki temu ludzie mogli godnie odejść na emeryturę – przypomina burmistrz.
Wykonana została termomodernizacja szkoły podstawowej w Kunowie, nadano jej też imię Antoniego Hedy Szarego, utworzono Miasteczko Ruchu Drogowego. Na terenie gmina Kunów powstanie Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji w ramach projektu „Familijne LOWE”.
O projekcie „Familijne LOWE” pisaliśmy tutaj: