Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

W gminie Kunów najzdolniejsi uczniowie otrzymują stypendia od burmistrza!

25 tysięcy złotych to środki z budżetu gminy Kunów, jakie przeznaczone zostały w tym roku na stypendia Burmistrza Miasta i Gminy Kunów dla najzdolniejszej młodzieży. – Nie chcieliśmy, aby tylko utartym sloganem były słowa, że dobro dziecka jest najważniejsze. Dzieci i młodzież to nasza przyszłość, dlatego warto doceniać ich trud i motywować do działania. Stypendia przyznawane są w czterech kategoriach: sportowej, naukowej, artystycznej i w ramach działań na rzecz społeczności lokalnej, a takich uczniów w naszej gminie nie brakuje – tłumaczy Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zaczęło się od podjętej 31 maja  2016 roku Uchwały  w sprawie zatwierdzenia Lokalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży z terenu Gminy Kunów oraz określenia zasad i form przyznawania Stypendium Burmistrza Miasta i Gminy Kunów dla szczególnie uzdolnionych uczniów uczęszczających do szkół podstawowych i gimnazjalnych prowadzonych przez Gminę Kunów lub przejętych do prowadzenia od Gminy Kunów. 

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały: – Osiągnięcia ludzi zdolnych są motorem rozwoju w każdej dziedzinie życia. Z tego właśnie powodu społeczeństwo dba o zapewnienie utalentowanym dzieciom i młodzieży odpowiednich warunków do rozwijania i kształtowania uzdolnień. Właściwe wspieranie rozwoju talentów to jedno z najważniejszych zadań edukacyjnych. Założeniem nowoczesnej szkoły jest przede wszystkim stymulowanie rozwoju uczniów i wyposażenie ich w bogaty zasób wiedzy oraz umiejętności. Opracowanie, przyjęcie i realizacja Programu pozwoli kompleksowo planować działania, które będą wspierać edukację młodych mieszkańców gminy, wykazujących uzdolnienia naukowe. Biorąc pod uwagę i jednocześnie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym pragniemy również motywować ich do rozwoju i do wzrostu aspiracji m.in. poprzez przyznawanie stypendiów. Dzięki czemu grono stypendystów będzie stanowić pozytywny wzorzec dla środowiska oraz będzie wzmacniać poczucie własnej wartości w społeczności naszej gminy. Promowanie uczniów zdolnych w obecnym stanie prawnym możliwe jest poprzez przyjęcie lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży.

Stypendium Burmistrza Miasta i Gminy Kunów  przyznawane jest  tym uczniom, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce (średnia ocen 5,2), za indywidualne osiągnięcia naukowe, za osiągnięcia sportowe, artystyczne oraz za działania na rzecz społeczności lokalnej. 

– W 2016 roku  zaczynaliśmy od 10 tysięcy w budżecie. W tym roku na to stypendium przeznaczamy już 25 tysięcy złotych. Mogę obiecać, że cały czas będziemy pięli się w górę jeśli chodzi o kwotę przeznaczoną na stypendium dla dzieci. Może to utarty slogan, że dobro dziecka jest najważniejsze, jednak w Kunowie te słowa wciąż są żywe. Chciałem docenić dzieci, które mają bardzo dobre wyniki w nauce, bo średnia 5.2 świadczy o tym, że przykładają się sumiennie do swojej pracy. Zależało mi na tym, że dzieci, które najlepsze  są w swoich dziedzinach, czy to naukowej, artystycznej, sportowej, czy społecznej, zasługują na docenienie i wyróżnienie. To jest też nasz ukłon w stronę tych wyjątkowych uczniów – dodaje Lech Łodej. 

Przypomina także, że dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu wielu osób, udało się zreformować i rozwinąć oświatę kunowską.  

– W tych trudnych czasach, z tą trudną ustawą udało się nam wiele zmienić. Zlikwidowaliśmy Jednorazowe Dodatki Uzupełniające, które  w  styczniu 2015 wynosiły 316 tysięcy złotych. Pieniądze wypłacane są w ciągu całego roku w postaci dodatków motywacyjnych i godzin ponadwymiarowych. Czegoś takiego w Kunowie kiedyś nie było. Arkuszem organizacyjnym spoiliśmy  etaty, żeby uniknąć ich rozproszenia. Nauczyciele, którzy odeszli na emeryturę otrzymali, dzięki podjętej przez nas uchwale, sześć pensji. W sumie było to dziewięć pensji,  bo trzy ustawowe i sześć od burmistrza. Dzięki temu ludzie mogli godnie odejść na emeryturę – przypomina burmistrz. 

Wykonana została termomodernizacja szkoły podstawowej w Kunowie,  nadano jej też imię Antoniego Hedy Szarego, utworzono Miasteczko Ruchu Drogowego. Na terenie gmina Kunów powstanie Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji w ramach projektu „Familijne LOWE”.  

O projekcie „Familijne LOWE” pisaliśmy tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this