Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

W gminie Kunów wypłaty dodatku węglowego ruszą już w najbliższy piątek!

Już w piątek (30 września) w gminie Kunów ruszą pierwsze wypłaty dodatku węglowego. To jednorazowe świadczenie w wysokości 3 000 zł. – Gdy tylko pojawiła się możliwość aplikowania o te środki, jako gmina nie czekaliśmy. Chcieliśmy, aby mieszkańcy mogli skorzystać z nich jak najszybciej – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie. Dotychczas wniosek o wypłatę tego świadczenia złożyło 2769 mieszkańców gminy Kunów.

Urząd Miasta i Gminy w Kunowie. Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Dodatek węglowy to jednorazowe świadczenie w wysokości 3 tys. zł, które przysługuje gospodarstwu domowemu, w którym główne źródło ogrzewania zasilane jest węglem kamiennym lub paliwem węglopochodnym (kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem), zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego – wyjaśnia Krzysztof Bonio, pracownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kunowie.

Przypomina, że warunkiem otrzymania świadczenia jest zgłoszenie głównego źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Następnie wnioski, które stanowią główne źródło informacji dla urzędników, weryfikuje gmina. Wniosek można złożyć drogą tradycyjną ,w formie papierowej lub drogą elektroniczną na skrzynkę e-PUAP gminy, pod warunkiem, że będzie podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.

– Bardzo ważną informacją jest to, że po nowelizacji ustawy jeden dodatek węglowy będzie wypłacany na jeden adres zamieszkania. Oznacza to, że według nowych przepisów wszystkim gospodarstwom domowym zamieszkującym pod tym samym adresem przysługuje tylko jeden dodatek węglowy. Gdy mamy kilka wniosków pod tym samym adresem, to rozpatrujemy tylko ten pierwszy. Kierujemy się w tym przypadku zasadą pierwszeństwa – wyjaśnia Krzysztof Bonio. 

Tłumaczy, że w gminie Kunów złożono dotychczas 2769 takich wniosków. 

– Pierwsze wypłaty dodatku na kontach mieszkańców powinny być już w piątek (30 września), a kolejne zgodnie z datą  złożenia przez interesantów. Większość środków wypłacana będzie na konta bankowe, w sytuacjach wyjątkowych, dotyczących głównie osób starszych, przekazem pocztowym – tłumaczy pracownik GOPS-u w Kunowie.  

Środki na realizację tego zadania pochodzą z budżetu państwa, a do gminy przekazane zostały przez Wojewodę Świętokrzyskiego. Gmina Kunów na ten cel otrzymała 4 239 630 zł. 

Wnioski o wypłatę dodatku węglowego można składać do 30 listopada 2022 r.

Wczoraj (wtorek, 27 września) odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Kunowie. Dzięki podjętym przez radnych uchwałom możliwe będzie wypłacenie świadczeń dla mieszkańców gminy Kunów.

– Pomimo że jutro (czwartek, 29 września) spotkamy się na kolejnej, zaplanowanej sesji Rady Miejskiej w Kunowie zależało mi na tym, aby mieszkańcy nie czekali na przysługujące im środki. Uchwała podjęta w czwartek spowodowałaby opóźnienie, a tego nie chciałem – podsumowuje Lech Łodej.   

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this