Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

W gminie Pawłów obradował Młodzieżowy Sejmik!

– Zmieniliśmy regulamin, paragraf, który dotyczy utraty mandatu i wyboru nowego radnego. Mamy problemy z aktywnością niektórych radnych, musieliśmy podjąć zdecydowane kroki. Dyskutowaliśmy także nad drugą częścią Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego, kwestią ekologii, przedsiębiorczości – wyliczała Julia Pająk, przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku, przedstawiając najważniejsze punkty programu sesji. Siódma odsłona obrad młodzieżowych radnych odbyła się w Brzeziu, w gminie Pawłów.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

W obradach uczestniczyli m.in. przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, radny Sejmiku Grigor Szaginian, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego – Jacek Sułek oraz kierownik Oddziału Kształtowania Środowiska Departamentu Rozwoju Obszar Wiejskich – Magdalena Pokora.  

Przewodniczący Andrzej Pruś podziękował wójtowi Pawłowa, Markowi Wojtasowi za gościnę.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Wiele lat obserwowałem gminę Pawłów i jestem pełen podziwu wobec jej rozwoju – powiedział. – Cieszę się, że gmina znajduje się w powiecie starachowickim, w którym i ja również mieszkam.

Andrzej Pruś życzył młodym radnym owocnych obrad. Podczas przyjmowania kolejnych uchwał i stanowisk aktywnie włączał się do dyskusji, proponując ciekawe rozwiązania wynikające z doświadczenia w pracy samorządowej, zabierał m.in. głos w dyskusji i podjęciu uchwały dotyczącej stanowiska w sprawie rekomendacji do Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+.

Wójt Marek Wojtas z uznaniem mówił o gościach, jako młodej elicie województwa. Podkreślał, że w przeciwieństwie do innych gmin w Pawłowie nie spadła liczba mieszkańców od 1990 r. Realizowanych jest tutaj wiele inwestycji, działa dziewięć szkół, placówki kulturalne, jak chociażby w Brzeziu, są bardzo atrakcyjne.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Wiem, że jesteście mądrymi ludźmi, możecie być wzorem dla naszej działalności – zwróciła się młodych radnych 27-letnia wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Starachowickiego Izabela Wrona, opiekun Młodzieżowej Rady Miasta w Starachowicach. – Ja również w waszym wieku angażowałam się w aktywność społeczną mojej gminy.

Przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku, uczennica klasy trzeciej Liceum Ogólnokształcącego imienia Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim, Julia Pająk przedstawiła najważniejsze punkty programu sesji.

– Zmieniliśmy regulamin, paragraf, który dotyczy utraty mandatu i wyboru nowego radnego – powiedziała. – Mamy problemy z aktywnością niektórych radnych, musieliśmy podjąć zdecydowane kroki. Dyskutowaliśmy także nad drugą częścią Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego, kwestią ekologii, przedsiębiorczości. Rozmawialiśmy o badaniu powietrza, zanieczyszczaniu klimatu. Wypowiadali się specjaliści Urzędu Marszałkowskiego, którzy pomogli nam w opracowaniu drugiej części – dodała.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Dyrektor Jacek Sułek mówił z kolei o ekologii, zapraszał na organizowane Dni Przedsiębiorczości.  Kierownik Magdalena Pokora zwróciła uwagę na niezmiernie ważny aspekt zanieczyszczania powietrza, który wynika głównie z działalności komunalnej człowieka, ogrzewania naszych domów. Uchwała o strategii ze zmianami została przyjęta i ma być jeszcze dopracowana przez dorosły Sejmik.

Sesja odbyła się w gminie Pawłów na wniosek Dominiki Lipy, wiceprzewodnicząca Sejmiku, uczennica klasy trzeciej Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki w Starachowicach.

– Cieszę się z tego powodu, że jest to pierwsza sesja w gminie wiejskiej – mówiła w Brzeziu. – Dotychczas spotykaliśmy się w większych miastach. Jestem przewodniczącą Komisji Kultury i Sportu. Nasze dotychczasowe działania opierają się na realizacji zgłaszanych wniosków. Dzisiaj skupiłam się nad strategią, bo to bardzo ważny dla nas punkt – podsumowała.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Podczas sesji młodzieżowi radni podjęli decyzję, by nakręcić film o działalności Młodzieżowego Sejmiku i tym samym zachęcić do działalności kolejne młode pokolenia. Postanowili też skorzystać z propozycji radnego Grigora Szaginiana, by w wydawanym przez niego piśmie „Akson” prowadzić jedną kolumnę o swojej działalności.

Kolejna sesja Młodzieżowego Sejmiku odbędzie się w grudniu w Kunowie. Młodzi radni zostali zaproszeni także na spotkanie wigilijne dorosłego Sejmiku, 30 grudnia do Filharmonii Świętokrzyskiej imienia Oskara Kolberga w Kielcach.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Powiat ostrowiecki stawia na Andrzeja Dudę! Absolutny rekord w gminie Waśniów: 82,58% poparło obecnego prezydenta!

FAKTY

Miał być remontowany! Spłonął mu dach! [FOTO, VIDEO]

FAKTY

Pomimo skromnego budżetu w gminie Ćmielów udało się zrealizować wiele inwestycji!

FAKTY

Umowa na budowę „małej obwodnicy” Ostrowca Św. podpisana!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this