W sobotę, 8 października Świętokrzyscy Terytorialsi po raz pierwszy zorganizowali zawody ratownicze, które odbyły się w obiektach 103 batalionu lekkiej piechoty w Ostrowcu Świętokrzyskim. Do wspólnej rywalizacji zaprosili Policjantów oraz uczniów Zakładu Doskonalenia Zawodowego z Ostrowca Świętokrzyskiego. W zawodach wzięło udział pięć trzyosobowych zespołów, którzy nie posiadali żadnych uprawnień ratowniczych.
Zanim rozpoczęła się rywalizacja, ostrowieccy strażacy przeprowadzili pokaz ratownictwa drogowego, podczas którego zademonstrowali udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym. Tu również żołnierze mogli przetrenować cięcie samochodu pod okiem wykwalifikowanego instruktora strażaka. Następnie instruktorzy Wrocławskiego Centrum Ratownictwa przeprowadzili szkolenie z postępowania w wypadku udzielania pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej.
Zawody ratownicze zostały podzielone na dwa etapy: teoretyczny oraz praktyczny. Po napisanym teście wiedzy o pierwszej pomocy, zespoły rotacyjnie przechodziły na punkty, na których czekały na nich zadania ratownicze. Musieli udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym z różnymi schorzeniami oraz urazami zastanych w różnych sytuacjach, jak: rana kłuta klatki piersiowej, pogryzienie przez psa, padaczka, zawał serca, upadek z wysokości, amputacja kończyny górnej, wypadek na strzelnicy. Żołnierze instruktorzy z 10 ŚBOT, 2LBOT oraz Wrocławskiego Centrum Ratownictwa oceniali wiedzę, umiejętność udzielania pierwszej pomocy oraz zachowanie w sytuacji kryzysowej. Zawody zostały zakończone omówieniem popełnianych błędów oraz wyłonieniem najlepszych zespołów ratowniczych zawodów.
I Zawody Ratownicze 10 ŚBOT wygrał zespół ze 103 batalionu lekkiej piechoty z Ostrowca Św., II miejsce zespół z Komendy Powiatowej Policji z Ostrowca Św., III miejsce zespół ze 101 batalionu lekkiej piechoty w Kielcach, IV miejsce zespół ze 102 batalionu lekkiej piechoty w Sandomierzu i V miejsce zespół z Zakładu Doskonalenia Zawodowego z Ostrowca Św.
– Rywalizacja pomiędzy Terytorialsami, Policjantami i uczniami klasy mundurowej ZDZ pozwala na wymianę doświadczeń oraz zacieśnia współpracę. Zawody ratownicze w praktyce podnoszą kwalifikacje ratownicze uczestników – podkreśla ppłk Sławomir Machniewicz, zastępca dowódcy 10 ŚBOT.
Zawody zostały zorganizowane przez żołnierzy instruktorów z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej przy wsparciu instruktora z 2 Lubelskiej Brygady OT oraz Centrum Ratownictwa z Wrocławia. To były pierwsze tego typu zawody w 10 ŚBOT. W przyszłym roku planowana jest kolejna edycja, do której zaproszone zostaną inne instytucje oraz podmioty ratownicze.
Galeria foto. 10 ŚBOT