Znajdź nas na

PO GODZINACH

W Ostrowcu Św. powstał niezwykły szlak! Jego siła tkwi w słowach!

„Dobry dzień zaczyna się od dobrych myśli”, „Życie jest łatwiejsze z ludźmi”, czy „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” – to tylko niektóre z cytatów, jakie pojawiły się na chodnikach, czy ścieżkach rowerowych Ostrowca Świętokrzyskiego. Wszystko za sprawą grupy osób z niepełnosprawnościami, którzy biorą udział w Projekcie Akcja Aktywizacja, realizowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowcu Św. Swoją pomocą niecodzienną akcję wsparło Ostrowieckie Stowarzyszenie „Pozytywnie Zakręconych”, uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 w Ostrowcu Św., a także Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg”. – Wszystkie cytaty wybrane zostały przez uczestników projektu. Chcą się nimi podzielić z mieszkańcami naszego miasta. Nie zdajemy sobie sprawy, jaka siła drzemie w słowach. „Złote myśli” potrafią zmotywować i dodać nam sił do działania – mówi Joanna Gajewska-Biało, organizator społeczności lokalnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim, opiekująca się grupą osób z niepełnosprawnościami.

Społeczności lokalne wraz z pracownikami MOPS-u na swoim koncie mają wiele akcji, które wpisały się w krajobraz Ostrowca Św. Jedną z nich były cytaty motywacyjne na ostrowieckich chodnikach Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Spore zainteresowanie wśród mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego wzbudziła akcja, realizowana w tym tygodniu przez grupę osób z niepełnosprawnościami w  ramach Projektu „Akcja Aktywizacja”.  Na chodnikach, ścieżkach rowerowych, w ważnych dla ostrowczan miejscach, pojawiły się cytaty motywacyjne. 

– Spacerując przez Ostrowiec Świętokrzyski, czy to przez park miejski, czy udając się na zakupy na targ tuż przy głównych schodach, a także na chodnikach naszego miasta znajdziemy cytaty motywacyjne .  Ich główny cel to przede wszystkim poprawa nastroju, jest też spora grupa cytatów, które mam nadzieję, skłonią do refleksji. Złota polska jesień i słońce za oknami zachęcają do spacerów.  Dziś (czwartek, 28 października) między 11.00,  a 12.00 będziemy rozdawać mapy, na których zaznaczyliśmy  szlak oparty na naszych „złotych myślach”. Każdy mieszkaniec, czy przyjezdny gość będzie mógł się przejść „szlakiem cytatów”, a później zaznaczyć je na swoich mapach. . W ten sposób, z jednej strony jeszcze lepiej  poznamy nasze miasto, a przy okazji stworzymy mapę pozytywnych myśli – mówi Joanna Gajewska-Biało, organizator społeczności lokalnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że wszystkie cytaty są pozytywne. Ich wyboru dokonali uczestnicy projektu, realizowanego przez Miejskie Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowcu Św. Każda ze „złotych myśli” ma  dla nich olbrzymie znaczenie. Wymowę, którą chcą się podzielić z innymi.

– Projekt  kończy się bowiem w grudniu. Uczestnikom będzie miło spacerując ulicami miasta, że to ich pomysł, a będzie im jeszcze milej, jeśli przyniosą radość ostrowczanom. 

To takie namacalne, wizualne wspomnienie – dodaje Joanna Gajewska-Biało. 

Przypomina, że grupa osób z niepełnosprawnościami liczy 23 osoby. Tworzą ją zarówno kobiety, jak i mężczyźni. 

– To wyjątkowa grupa, którą tworzą wybitne osobowości. Mamy miłośników sztuki,  literatury, przyrody. Pomysł wydarzenia „Siła w słowach”,  to także ich inicjatywa – przypomina  Joanna Gajewska-Biało. 

W tworzeniu cytatów grupę wsparli uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 w Ostrowcu Św. (dawny THM), Ostrowieckie Stowarzyszenie „Pozytywnie Zakręconych”, a także Stowarzyszenie  Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg”. 

Cytaty pojawiły się na chodnikach i ścieżkach rowerowych
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

–  Czujemy moc w ludziach, którzy nam pomagają,  wiemy, że nie jesteśmy sami. Aktywizacja się udaje. To coś nowego, co dopiero tworzy się w naszym mieście. Na większe rezultat trzeba poczekać, ale od czegoś musimy zacząć i zawsze ten początek jest najtrudniejszy.  Nie ma wydarzenia, inicjatywy, żeby ktoś do nas nie dołączył. Są to różne osobowości, młodsi, starsi, osoby pracujące, ale każda z nich wygospodaruje chociażby tę  godzinkę, żeby być z nami. Nie boimy się wyzwań – zapewnia Joanna Gajewska-Biało.

„Dobry dzień zaczyna się od dobrych myśli”, „Życie jest łatwiejsze z ludźmi”, czy „Nie daj się zwyciężyć złu, ale  zło dobrem zwyciężaj”  – to tylko niektóre z cytatów, jakie pojawiły się w przestrzeni miejskiej. 

– Jesteśmy tu dzisiaj na zaproszenie Kasi Kozińskiej, animatora społeczno-kulturalnego.  Cieszymy się, że w ramach centrum wolontariatu, które powstało w wyniku  partnerstwa „Krzemiennego Kręgu”, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowcu Św. i  Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Św.,  wdrażamy wspólne działania, które inicjuje każda ze stron. Cieszymy się, że możemy uczestniczyć także w „Sile w słowach” – mówi Magdalena Wójtowicz ze  Stowarzyszenia LGD „Krzemienny Krąg”.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że jako polonistka docenia siłę słów, a cytaty, „złote myśli” odgrywają ważną rolę w jej życiu. 

– Są bardzo ważne i mam nadzieję, że większość ludzi docenia przekaz słowny. Nie tylko przeczyta, ale będzie się starało wdrażać je w życie. Moim ulubionym cytatem są słowa naszego wieszcza narodowego – Adama Mickiewicza „ Miej serce i patrzaj w serce”.  To wszystko, co powinniśmy robić jako ludzie i dla ludzi – podsumowuje.

Akcję wsparła także Paulina wabik, prezes Ostrowieckiego Stowarzyszenia „Pozytywnie Zakręconych”.

– My zawsze jesteśmy chętni, żeby aktywizować mieszkańców. Mówi o tym już nazwa naszego Stowarzyszenia. Jesteśmy pozytywnie zakręceni, więc chcemy, aby inni dołączali do nas, zmieniali swoje nastawienie do świata, nie byli sami. Przyznam, że mapa cytatów będzie dla mnie niespodzianką. Nie widziałam ich wcześniej, ale z chęcią przespaceruje się ich szlakiem – podsumowuje. 

Galeria foto: Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo MOPS Cytaty-6
NaOSTROinfo MOPS Cytaty-6

NaOSTROinfo MOPS Cytaty-5
NaOSTROinfo MOPS Cytaty-5

NaOSTROinfo MOPS Cytaty-4
NaOSTROinfo MOPS Cytaty-4

NaOSTROinfo MOPS Cytaty-3
NaOSTROinfo MOPS Cytaty-3

NaOSTROinfo MOPS Cytaty-2
NaOSTROinfo MOPS Cytaty-2

NaOSTROinfo MOPS Cytaty-1
NaOSTROinfo MOPS Cytaty-1

NaOSTROinfo MOPS Cytaty-11
NaOSTROinfo MOPS Cytaty-11

NaOSTROinfo MOPS Cytaty-10
NaOSTROinfo MOPS Cytaty-10

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo MOPS Cytaty-9
NaOSTROinfo MOPS Cytaty-9

NaOSTROinfo MOPS Cytaty-8
NaOSTROinfo MOPS Cytaty-8

NaOSTROinfo MOPS Cytaty-7
NaOSTROinfo MOPS Cytaty-7

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this