Znajdź nas na

GMINA ĆMIELÓW

Mieszkańcy gminy Ćmielów wspólnie świętować będą 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości!

Jak co roku mieszkańcy gminy Ćmielów wspólnie świętować będą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 9.00 od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, jaka odprawiona zostanie w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ćmielowie. Następnie przeniosą się na plac przy pomniku Bojowników o Niepodległość na ćmielowskim rynku, gdzie złożone zostaną wiązanki i zapłoną znicze. Wydarzenie zakończy wspólne wykonanie „Mazurka Dąbrowskiego”.

11 listopada 2020 r. Pomnik Bojowników o Niepodległość w Ćmielowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Gmina Ćmielów pamięta o mieszkańcach, którzy walczyli o wolną Polskę, a także o bojownikach o niepodległość. Jak co roku, 11 listopada, w dniu Narodowego Święta Niepodległości, mieszkańcy gminy Ćmielów spotkają się na wspólnym świętowaniu. W ubiegłym roku pandemia koronawirusa, a także związane z tym obostrzenia, uniemożliwiły im wspólne przeżywanie tych ważnych dla losów kraju, wydarzeń. 

– Rynek przystrojony został w chryzantemy, które otrzymaliśmy od pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Piaskach Brzóstowskich.  Z białych i żółtych chryzantem ułożono dwie symboliczne daty: 1918-2020. W tym roku przygotujemy inny wystrój. Spotkamy się o 9.00 na Mszy Świętej, następnie przemaszeruje wraz z orkiestrą pod pomnik Bojowników o Niepodległość. Złożyły wiązanki przygotowane przez poszczególne delegacje, będzie też część artystyczna, a obchody zakończy wspólne zaśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego – wyjaśnia Wioletta Rogala-Mazur, dyrektor Domu Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie. 

Wioletta Rogala-Mazur, dyrektor ćmielowskiego domu kultury (w centrum kadru) wraz z pracownikami składa wiązankę pod pomnikiem na ćmielowskim Rynku
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że powinniśmy brać przykład z naszych poprzedników, którzy pomimo różnicy poglądów potrafili walczyć o jeden wspólny cel – niepodległość.

– W dzisiejszych czasach, kiedy tak dużo jest  podziałów, warto spojrzeć na tych, którzy potrafili się zjednoczyć w imię niepodległości. Tak naprawdę każdy czuł się bratem, siostrą, nasi poprzednicy pomimo różnic,  patrzyli w jednym kierunku. W tej chwili są olbrzymie podziały. W zależności od kanału telewizyjnego taką mamy narrację. Człowiek człowiekowi wilkiem. My jesteśmy  mieszkańcami, którzy chcą żyć i funkcjonować w naszej małej ojczyźnie, w gminie Ćmielów bez podziałów i kłótni – podsumowuje Wioletta Rogala-Mazur. 

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa podkreśla, że wzorem uroczystości  organizowanych w innych miastach, także Ćmielów chce zaakcentować tak ważne święto.

– Po to, żeby upamiętnić ten ważny czas, który żyje we wspomnieniach, jakie zostawili po sobie nasi poprzednicy. W naszej gminie jest wiele takich miejsc, upamiętniających bohaterską śmierć mieszkańców, którzy walczyli o wolność, o demokrację, o niepodległość. Dlatego zapraszam wszystkich mieszkańców do udziału w jutrzejszych wydarzeniach, oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa – mówi Joanna Suska.

Krystyna Zdonek, przewodnicząca Rady Miejskiej w Ćmielowie, radny Michał Szczęsny, Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa i radny Piotr Małek
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Tłumaczy, że ubolewam nad tym, że jest tak dużo podziałów w społeczeństwie.

– Jest tak dużo osób oceniających, a stojących z boku, którzy nie pomagają, a przeszkadzają w rozwoju. Staram się na wszelkich szczeblach jednać ze sobą ludzi, a nie ich dzielić. Dlatego staram się, aby na terenie gminy  powstawały Ochotnicze Straże Pożarne, Koła Gospodyń Wiejskich, które kwitną w naszej gminie. Aby każdy znalazł swoje miejsce do działania społecznego, nakierowanego na integrację. Pandemia pokazała nam co tak naprawdę jest najważniejsze: zdrowie i jedność, bycie ze sobą – podsumowuje burmistrz.

Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this