Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

W ostrowieckim szpitalu będą kolejne zwolnienia?

Czy personel pomocniczy i medyczny ostrowieckiego szpitala powinien obawiać się o swoje miejsca pracy? – Jakie działania restrukturyzacyjne zostały wdrożone na poszczególnych oddziałach szpitalnych i jakie dało to rezultaty, a także jakie rezultaty i w jakim okresie mają zostać osiągnięte – pyta Paweł Walesic, radny powiatowy z PiS. Czy zawarte w Programie Naprawczym założenia to konkrety, czy tylko „pobożne życzenia”?

Gmach szpitala w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

117 opinii na temat ostrowieckiego szpitala znajduje się w witrynie Google i jego ocena wynosi zaledwie 2.2 na 5 możliwych. Wśród nich są  i te negatywne, jak chociażby:  „Omijać szerokim łukiem. Stoisz po kilka godzin w poczekalni na wymaz nie ma ławki żeby usiąść, jak masz plecy wchodzisz bez kolejki. Lekarze bezczelni, z pretensjami że w ogóle przyjechałeś. Kwintesencja polskiej „służby zdrowia”, „Brak odpowiednich badań przed operacją mojego taty, mnóstwo niedopatrzeń, fatalna organizacja i tragiczne zarządzanie oddziałem inwazyjnym w Ostrowcu Św.!  Jedna gwiazdka to stanowczo za dużo!!”,„Pacjent traktowany jest jak śmieć byłem szarpany popychany i wyzywany. Lepiej umrzeć niż tutaj przyjść”. 

O opinii mieszkańców na temat ostrowieckiego szpitala przed tygodniem mówili także radni Rady Gminy w Bałtowie. O czym informowaliśmy tutaj:

O podanie informacji jakie działania restrukturyzacyjne zostały wdrożone na poszczególnych oddziałach szpitalnych i jakie dało to rezultaty lub jakie rezultaty i w jakim okresie mają zostać osiągnięte w swojej interpelacji zapytał Paweł  Walesic, radny Rady Powiatu Ostrowieckiego.

Niestety w odpowiedzi jaką otrzymał mnóstwo jest planów, zdecydowanie mniej podjętych działań. W większości stanowią one założenia zawarte w Programie Naprawczym ZOZ w Ostrowcu Św.  

– Jednocześnie informuję, że do oddziałów szpitalnych wdrożono lub też planowane jest wdrożenie działań naprawczych, polegających m.in. na: optymalizacji poziomu zatrudnienia personelu medycznego oraz pomocniczego, zatrudnienie większej ilości lekarzy z krajów z tzw. bloku wschodniego, spoza Unii Europejskiej, wykorzystanie potencjału personelu administracyjnego medycznego, utworzenie Działu Higieny, wyodrębnienie apteczek oddziałowych jako odrębnych magazynków, wprowadzenie budżetowania jako narzędzia kontroli kosztów na poszczególnych oddziałach szpitalnych –  czytamy w odpowiedzi, pod którą podpisała się starosta Marzena Dębniak. 

Z odpowiedzi dowiadujemy się również, że  realizowane są także działania zmierzające do redukcji kosztów zakupu leków, środków medycznych, sprzętu i usług oraz obsługi technicznej, co pośrednio pozytywnie wpłynie na pracę i wyniki finansowe oddziałów szpitalnych. 

Źródło: BIP Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.
Źródło: BIP Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.
Źródło: BIP Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.

– Przykładowo, szacuje się, że zwiększenie się częstotliwości inwentaryzacji apteczek oddziałowych, regularna kontrola i weryfikacji poprawności zużycia materiałów medycznych przełoży się na obniżenie zużycia materiałów medycznych nawet o 15 proc. w skali 12 miesięcy. Warty odnotowania jest fakt, że podjęte działania w zakresie zwiększenia efektywności zakupów, na polu jedynie dwóch postępowań przetargowych ZP/25/21 i ZP/29/21 już przyczyniły się do uzyskania oszczędności na rok 2022 względem obecnego roku o ponad 250 000 zł. Spodziewane jest także osiągnięcie oszczędności na poziomie 550 – 600 tys. zł w wyniku przeprowadzenia postępowania na zakup leków o wartości szacunkowej przekraczającej 7 mln. zł, również na skutek wprowadzenia zmian w planowaniu i przeprowadzaniu przetargów. W związku z planowaną optymalizacja kosztów serwisowych i obsługi technicznej spodziewane jest zmniejszenie kosztów obsługi serwisu o ok. 15 proc. – informuje starosta.

Dodaje, że obecnie wdrażane są również zmiany, które przy niewielkich kosztach pozwolą na  rozliczenie procedur według korzystniejszego cennika. W kolejnych latach planowane jest otworzenie jednozmianowych poradni  w specjalnościach odpowiadającym wszystkim oddziałom szpitalnym. Przy oddziale ginekologiczno-położniczym funkcjonują nowo utworzone poradnie: ginekologiczno-położnicza oraz szkoła rodzenia, co docelowo zwiększyć ma atrakcyjność oddziału i przyciągnąć większą ilość pacjentek.

Z odpowiedzi na interpelację radnego dowiadujemy się również, że podejmowane są działania celem utworzenia poradni otolaryngologicznej, a także regionalnego centrum otolaryngologicznego „we współpracy z partnerami zewnętrznymi”. Jednak jakich partnerów ma na myśli starosta –  nie wiadomo.   W fazie tworzenia znajduje się poradnia okulistyczna, w pomieszczeniach po starym SORze realizowane są świadczenia z zakresu fizjoterapii w tym tzw. pocovidowej.  

Ile z tych planów uda się zrealizować, a które pozostaną tylko zapisami?   

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this