Znajdź nas na

FAKTY

W sprawie wypadku w Boksycce głos zabrał Zbigniew Ziobro!

– Dziś przyjechałem tutaj by dać wyraz, z jednej strony swojego współczucia dla tych, którzy zostali pokrzywdzeni, ale też i oburzenia wobec faktu, że do takiego zdarzenia doszło. Jest to kolejny przypadek, który w ostatnich miesiącach zdarza się na polskich drogach, że pijany, do tego jeszcze naćpany sprawca, odbiera życie niewinnym osobom – mówił Zbigniew Ziobro, Minister Sprawiedliwości podczas wczorajszej (czwartek, 1 czerwca) konferencji prasowej w Boksycce, w pobliżu miejsca wypadku, do którego doszło w niedzielę (28 maja), a w wyniku którego śmierć poniosło pięć osób. Minister zapowiedział zaostrzenie przepisów Kodeksu Postępowania Karnego.

Zbigniew Ziobro, Minister Sprawiedliwości fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Tragedia, do jakiej doszło 28 maja (niedziela) na drodze krajowej w Boksycce, poruszyła wielu. W wyniku zderzenia dwóch samochodów śmierć poniosło pięć osób. Kierowca, jak wynika z ustaleń prokuratury, znajdował się pod wpływem alkoholu i środków odurzających. Jeszcze więcej słów krytyki „wylało” się po decyzji ostrowieckiego sądu, który zdecydował o niezastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec Piotra M., podejrzanego o spowodowanie wypadku. Wczoraj (czwartek, 1 czerwca) głos w sprawie zabrał również Zbigniew Ziobro, Minister Sprawiedliwości, który przyjechał na miejsce tragedii. Mówił o potrzebie nowelizacji Kodeksu Postępowania Karnego. 

– Spotykamy się w związku z wielką tragedią, kolejną niepotrzebną tragedią, związaną ze śmiercią pięciu zupełnie niewinnych, przypadkowych ludzi, wszystko dlatego, że pijany i niestety pod wpływem środków odurzających, narkotyków, „pirat drogowy” nie zważając na ludzkie życie postanowił zorganizować sobie rajdy, właśnie tutaj, gdzie jesteśmy i w rezultacie tyle osób niewinnych poniosło śmierć – mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej w Boksycce, Zbigniew Ziobro, Prokurator Generalny.  

Złożył również kondolencje rodzinie i bliskim ofiar, wyrażając nadzieję, że chłopiec, który przeżył wypadek (jeden z pasażerów Fiata, w którego uderzył Mercedes), a obecnie w stanie ciężkim przebywa w szpitalu, wyjdzie z tego i da sobie radę w życiu.

Konferencja prasowa w Boksycce. Od lewej: Rafał Świstak, Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach, Mariusz Gosek, Poseł na Sejm RP, Zbigniew Ziobro, Minister Sprawiedliwości i Dariusz Dryjas, Prokurator Okręgowy w Kielcach
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Bo to straszny dramat, kiedy dziecko zostaje sierotą, kiedy traci najbliższych. Dramat, który trudno opisać słowami. Trudno go sobie nawet wyobrażać. Jako Minister Sprawiedliwości wydałem polecenie, aby Fundusz Sprawiedliwości otoczył na tyle, na ile jest to możliwe opieką tego chłopca, jak i jego najbliższych. Będziemy też starać się o informację i wszelką pomoc dla szpitala, który ratowaniem zdrowia i życia tego chłopca się zajmuje. Dziś przyjechałem tutaj by dać wyraz, z jednej strony swojego współczucia dla tych, którzy zostali pokrzywdzeni, ale też i oburzenia wobec faktu, że do takiego zdarzenia doszło. Jest to kolejny przypadek, który w ostatnich miesiącach zdarza się na polskich drogach, że pijany, do tego jeszcze naćpany sprawca, odbiera życie niewinnym osobom. Nie możemy w takiej sytuacji przejść do porządku dziennego, jak również nad informacją, że wobec tego sprawcy sąd nie zastosował wnioskowanego przez prokuraturę środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania – tłumaczył Zbigniew Ziobro.

Dodał, że według opinii biegłego sprawca mógł mieć problem z uczestnictwem w czynnościach procesowych.

Droga krajowa nr 9, na której doszło do tragicznego w skutkach wypadku
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Podejrzany symulował? 

Zapowiedział, że w powołanym w Ministerstwie Sprawiedliwości zespole kierowanym przez wiceministra Marcina Warchoła będą trwały prace nad nowelizacją Kodeksu Postępowania Karnego KPK), która otworzy sądom drogę do stosowania tymczasowego aresztowania w tego typu przypadkach.

– (…) ale biegły nie wykluczył, że zachowanie sprawcy, to była tak naprawdę gra obliczona na niezastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, że krótko mówiąc – symulował. Dlatego też pierwszym zadaniem, jakie dzisiaj wyznaczyłem panu ministrowi Warchołowi i moim współpracownikom było przygotowanie zmian w prawie, które w przyszłości wykluczą tego rodzaju symulacje, bądź też zachowania prawdziwego, czy powołania się na rzeczywisty stan zdrowia przez sprawców, który może skutkować niezastosowaniem środków zapobiegawczych, w szczególności tymczasowego aresztowania, zwłaszcza, kiedy mamy do czynienia z bardzo ciężkim, bardzo poważny przestępstwem i wszelkie okoliczności zachodzą, które przemawiają za zastosowaniem środków zapobiegawczych – wyjaśniał Prokurator Generalny.

Zbigniew Ziobro, Prokurator Generalny
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodał, że jest przekonany, że tego rodzaju sytuacje czy to prawdziwej niemożności, czy też symulowania zachowań, które służyć mają temu, aby sprawca uniknął zastosowania tego najbardziej dolegliwego środka zapobiagwczego, przestaną być realną przeszkodą procesową do stosowania właściwych i adekwatnych, niezbędnych dla dobra postępowania środków zapobiegawczych, włącznie z tymczasowym aresztowaniem. 

Zabójstwo z zamiarem ewentualnym! Minister zapowiada zmianę przepisów!

Zbigniew Ziobro przypomniał, że dziś zagrożenie karne za tego rodzaju czyn, jak tragedia w Boksycce, to kara w przedziale od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. Zgodnie z zaprojektowanym przepisem będzie to kara od 5 do 20 lat pozbawienia wolności. 

Minister zapowiedział skierowanie do wszystkich prokuratur pisma instrukcyjnego, dotyczącego przeprowadzania analiz w toku postępowań w sprawach wypadków drogowych z ofiarami śmiertelnymi, w kierunku możliwości stawiania zarzutów zabójstwa z zamiarem ewentualnym sprawcom, którzy w szczególnie rażący sposób lekceważyli zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego, prowadząc pojazdy pod wpływem środków odurzających lub alkoholu.

– Musimy zrobić wszyscy wszystko, aby takich historii było jak najmniej. (…) Ufam, że prokuratura, pod kierownictwem pana prokuratora okręgowego dochowa wszelkiej staranności by w tym wypadku sprawca poniósł najsurowszą możliwą odpowiedzialność za to straszne przestępstwo, którego skutki w postaci śmierci niewinnych ludzi są przerażające i porażające. A jeszcze bardziej bulwersują opinię publiczną, kiedy spotykają się z reakcją sądu w postaci niezastosowania tymczasowego aresztowania – mówił Zbigniew Ziobro.

Od lewej: Mariusz Gosek, Poseł na Sejm RP i Zbigniew Ziobro, Minister Sprawiedliwości
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Okoliczności zdarzenia przypomniał Dariusz Dryjas, Prokurator Okręgowy w Kielcach, zapowiadają skierowanie zażalenia na postanowienie Sądu Rejonowego w Ostrowcu Św.

O tym tragicznym wypadku informowaliśmy poniżej

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this