Znajdź nas na

FAKTY

W Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Św. można już skorzystać z windy!

Jak podczas dzisiejszej (wtorek, 7 czerwca) konferencji prasowej podkreślała Marzena Dębniak, starosta powiatu ostrowieckiego, o potrzebie montażu windy w budynku, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św., nikogo nie trzeba przekonywać. Dzięki dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w wysokości 90 400 zł udało się wykonać tę inwestycję, która w sumie kosztowała 430 000 zł.

Od lewej: senator Jarosław Rusiecki, starosta Marzena Dębniak, Andrzej Michalski – dyrektor Oddziału Świętokrzyskiego PFRON, Joanna Pikus, dyrektor PCPR-u, Tomasz Mroczek – naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu i Jerzy Zaborowski z firmy INBUD, wykonawca inwestycji. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zrealizowane zadanie polegało na rozbudowie istniejącego budynku starostwa powiatowego o szyb windowy. 

– Architektura tego budynku, to są wczesne lata 60-te. Swego czasu było tutaj stanowisko dla osób niepełnopstawnych, ale nie rozwiązuje to problemu – mówiła Marzena Dębniak.

Koszt windy to 430 000 zł (90 400 zł pochodziło z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, pozostałe środki pochodziły z budżetu powiatu).

Marzena Dębniak, Starostwa Powiatu Ostrowieckiego podczas konferencji prasowej 7 czerwca 2022 r. w sprawie zakończenia budowy windy w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Winda jeździ na samą górę, jest nowoczesna i korzystają z niej już osoby z niepełnosprawnościami. Nie mówię tutaj o wózkach, ale także osoby choćby o kulach – wyjaśniła starosta.  

Jarosław Rusiecki, Senator RP przypomniał, że pamięta budynek z czasów, gdy powstawał. 

– Był przystosowanym obiektem po internacie międzyszkolnym. Wiele potrzebował inwestycji.  Taką z pewnością niezbędną inwestycją jest winda. Cieszę się, że istnieje bardzo dobra współpraca między starostwem powiatowym, a Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – tłumaczył Jarosław Rusiecki, życząc kontynuacji dobrej współpracy. 

Andrzej Michalski, dyrektor Oddziału Świętokrzyskiego PFRON podkreślała, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji osób niepełnosprawnych wspiera samorządy w usuwaniu barier architektonicznych. 

Jarosław Rusiecki, Senator RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Faktycznie Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. długo czekało na tę windę. Bardzo się cieszę, że jest ten obiekt dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.  W tym roku w Programie Wyrównywania Różnic Między Regionami jest przeznaczonych 5 900 000 zł. I faktycznie tak jak pani starosta i pan senator powiedzieli, te środki przeznaczane są na zakup busów dla stowarzyszeń, fundacji, które prowadzą m.in.: warsztaty terapii zajęciowej, domy pomocy społecznej. Mam nadzieję, że dzięki temu to otoczenie staje się bardziej przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami – tłumaczy Andrzej Michalski.  

O parametrach technicznych  inwestycji mówił Tomasz Mroczek, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu.

Andrzej Michalski, dyrektor Oddziału Świętokrzyskiego PFRON
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Szyb windowy został wykonany w technologii tradycyjnej. Ze względu na uwarunkowania samego obiektu jest to winda zewnętrzna. W szybie został zainstalowany dźwig. Ten dźwig może przewieźć maksymalnie 8 osób.  Posiada przystanki na każdej kondygnacji, tych kondygnacji mamy cztery, więc jest nieograniczony dostęp dla osób z niepełnosprawnościami praktycznie do każdego miejsca na terenie urzędu. Maksymalny udźwig 630 kg. Zadanie zostało zrealizowane w okresie od listopada 2021 roku do maja 2022 0 tłumaczył Tomasz Mroczek.  

Wykonawcą zadania był Jerzy Zaborowski z firmy INBUD.      

Tomasz Mroczek , naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
Konferencja prasowa przy szybie windowym w budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this