Znajdź nas na

FAKTY

W tym tygodniu umowa, symboliczne wbicie łopaty za siedem miesięcy! „Mała obwodnica” Ostrowca Św. coraz bliżej realizacji! [FOTO, VIDEO]

Na budowę kolejnego etapu „małej obwodnicy” Ostrowca Świętokrzyskiego, jednej z najważniejszych inwestycji drogowych, od lat czekali mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego, powiatu ostrowieckiego, a także gmin i powiatów ościennych. Wczoraj (7 lipca) zarówno Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury, jak i Krzysztof Strzelczyk, dyrektor kieleckiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zgodnie podkreślali, że jeszcze w tym tygodniu podpisana zostanie umowa na realizację tej inwestycji. – Można kolejny raz powiedzieć, rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje słowa. Ponad trzydzieści lat mieszkańcy czekali na realizację tej inwestycji. To z jednej strony bardzo smutno, ale z drugiej strony, mamy pełną satysfakcję, że spełniamy wielopokoleniowe oczekiwania mieszkańców ziemi świętokrzyskiej – podkreślał minister Andrzej Adamczyk.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomnijmy, że w ramach budowy tzw. małej obwodnicy Ostrowca Św.  planowane jest zaprojektowanie i wybudowanie odcinka drogi jednojezdniowej klasy GP (główna o ruchu przyspieszonym) o długości około 2,7 km. Przebiegała będzie ona nowym śladem od węzła na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 755 do ulicy Opatowskiej w ciągu istniejącej drogi krajowej nr 9 stanowiącej wylot z Ostrowca Świętokrzyskiego w kierunku Opatowa i Rzeszowa. W ramach inwestycji planowana jest m.in. korekta części węzła, budowa wiaduktu nad drogą powiatową, budowa dwóch mostów oraz ronda w miejscu włączenia nowego przebiegu drogi krajowej nr 9 w istniejącą trasę.

Minister Andrzej Adamczyk, który odwiedził wczoraj województwo świętokrzyskie, podczas zwołanej tuż przy drodze krajowej nr 9 konferencji prasowej podkreślał, że w przeciągu kilku dni podpisana zostanie umowa na realizację tego zadania, a  rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje słowa. Przypomniał także, że mieszkańcy Ostrowca Św. od ponad trzydziestu lat czekali na realizację tej inwestycji. 

Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– To z jednej strony bardzo smutno, że aż 30 lat, ale z drugiej strony mamy pełną satysfakcję, że spełniamy oczekiwania wielopokoleniowe mieszkańców ziemi świętokrzyskiej. Gdziekolwiek nie jesteśmy i nie podejmujemy na wprost realizacji inwestycji, słyszymy: trzydzieści, czterdzieści, pięćdziesiąt lat czekaliśmy na tę drogę – mówił Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury. 

Dodał, że inwestycja  nie wydaje się zbyt duża, ponieważ opiewa na 52 miliony złotych, ale z drugiej strony,jej wartość jest bezcenna, ponieważ dla mieszkańców jest nie tylko długo wyczekiwana, ale i bardzo  potrzebna.

–  23 tysiące pojazdów na dobę według pomiarów z 2015 roku. To jest średnia, roczna wartość  pojazdów przejeżdżających tą drogą. W sezonie oczywiście jest to zdecydowanie więcej. To jest duże niebezpieczeństwo na tej drodze, to jest duże obciążenie dla wszystkich użytkowników tej drogi, ale szczególnie dla mieszkańców Ostrowca Św. W wielu innych miejscach województwa podejmujemy już realizację, jesteśmy w trakcie procedur, przygotowania obwodnic.  Mieszkańcom świętokrzyskiego to się po prostu należy. Jak mówił pan prezydent Andrzej Duda: przede wszystkim bezpieczne drogi.  To cel i priorytet dla obozu rządzącego, to również cel naszego rządu, ale także drogi, które są silnikiem rozwoju naszego regionu. Na pewno budowa tej obwodnicy przyczyni się do rozwoju ekonomicznego, do tego przyspieszenia gospodarczego, jaki będzie na pewno udziałem województwa świętokrzyskiego – wyjaśniał minister. 

Mała obwodnica Ostrowca Św. pozwoli wyprowadzić ruch samochodów ciężarowych z miasta
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomniał słowa prezydenta Andrzeja Dudy  – Polska jest jedna. Dodał, że nie ma podziałów na Polskę A i Polskę B.  Tak samo świętokrzyskie, jak i wielkie aglomeracje   zasługują inwestycje.  Podziękowała za dotychczasowe przygotowanie inwestycji dodał, że dziś odpowiedzialność za drogę przejmują inżynierowie. 

O tym, że przygotowane przez rząd programy, mają skomunikować Polskę, przypomniał Zbigniew Koniusz, Wojewoda Świętokrzyski. 

– Ilekroć pan minister przyjedzie coś ważnego się dzieje. mam wrażenie, że coraz częściej w naszym świętokrzyskim dzieje się dobrze.  Bo tak jak pan minister juz wspomnial, rząd Prawa i Sprawiedliwości działa bardzo synergistycznie i te programy, obojętnie z jakich źródeł pochodzą mają jedno uczynić, mają skomunikować Polskę, maja skomunikować ludzi – mówił Zbigniew Koniusz.  

Zbigniew Koniusz, Wojewoda Świętokrzyski
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Odniósł się także do słów prezydenta Andrzeja Dudy, który powiedział, że Polska ma się rozwijać, a  gwarancja zmian jest spójny rozwój infrastruktury drogowej. 

– Pan prezydent Andrzej Duda rozmawia teraz z Polakami pod hasłem „Łączy nas Polska” i to łączenie Polski omawia w wielu aspektach, ale podstawowym aspektem jest jakość dróg. Dróg, które połączą  nasze miasta, miasteczka, wioski. Między innymi ta droga, przy której dzisiaj jesteśmy, oczekiwana tak długo przez mieszkańców Ostrowca Św., ale nie tylko Ostrowca Św., bo  ja przyjeżdżając ze Starachowic też z tej drogi korzystam i  te korki, które tutaj w Ostrowcu Św. mamy, bardzo utrudniają ruch. Dlatego bardzo się cieszę, że te apele mieszkańców, które do mnie wpływały, szczególnie po tym, jak okazało się, że obwodnica Wąchocka jest już w takim zaawansowanym trybie realizacji, bo przecież tam jest już ogłoszony przetarg, który ma się rozstrzygnąć do końca lipca, mieszkańcy Ostrowca Św. pytali: pani poseł, a gdzie Ostrowiec Św., czekamy bowiem już tak długo na swoją obwodnicę – wyjaśniała Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP. 

Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodała, że te dwie obwodnice budowane są z dwóch różnych programów. Obwodnica Wąchocka z programu „100 Obwodnic”, a także „mała Obwodnica Ostrowca Św. ” z Program budowy dróg krajowych i autostrad.

– Obwodnica Ostrowca Św. rozwiąże wiele  trudności komunikacyjnych, szczególnie na ulicy Sandomierskiej.  Opatowskiej, na ulicy Trzeciego Maja. To zdecydowanie poprawi komunikację  i bezpieczeństwo naszych mieszkańców – dodała. 

Jarosław Rusiecki, Senator RP, przypomniał, że mieszkańcy Ostrowca Św. na realizację tego zadania czekali ponad 30 lat. 

– Dziś mamy ten bardzo uroczysty moment: piąty etap tzw. małej obwodnicy Ostrowca Św. wchodzi w fazę realizacji. To jest bardzo ważna decyzja dla przemysłowego rozwoju i bezpieczeństwa mieszkańców Ostrowca Św. i tej części województwa świętokrzyskiego, która przebiega wzdłuż drogi krajowej nr 9 i drogi krajowej nr 42, która jest ważna dla północno-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, tej najbardziej uprzemysłowionej części województwa świętokrzyskiego. Ten piąty etap pozwoli oddzielić ruch tranzytowy, ruch przemysłowy, który skupia się wokół Celsa Huta Ostrowiec Św. i zakładów przemysłowych w tej części Ostrowca Św.  od ruchu miejskiego.  To jest niezwykle ważne ze względu na bezpieczeństwo, które jest również priorytetem działań Ministerstwa Infrastruktury – podkreślał Jarosław Rusiecki, Senator RP.

Jarosław Rusiecki, Senator RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Andrzej Kry, Poseł na Sejm RP, dodał, że kilka lat temu znalazły się środki na realizację obwodnicy, bo nie sztuką jest  napisać projekt i plan, sztuką jest znaleźć na to pieniądze. 

– Ci, którzy przejeżdżają przez Ostrowiec stali w korkach, było to dla nich bardzo uciążliwe ale ci którzy mieszkają w ostrowcu Św. w jego dolnej części codziennie doświadczali tego gigantycznego, skumulowanego ruchu. Musieli żyć w tym hałasie, spalinach, co dla nich komfortowe nie było – mówił Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP.

Przypomniał  o ośrodkach rządowych, które wciąż są kierowane są na różne inwestycje.

– Jestem przekonany, że będziemy mogli się tutaj spotkać jeszcze przynajmniej  dwukrotnie. na symboliczny wbiciu łopaty i symbolicznym przecięciu wstęgi za trzy lata – dodał.  

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Krzysztof Strzelczyk, dyrektor kieleckiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zapewnił, że w ciągu najbliższych dwóch dni powinna zostać podpisana umowa na realizację tej inwestycji. Dodał, że to kolejny etap sieci dróg krajowych w tej części województwa. Przypomniał o  przetargach ogłoszonych na obwodnice  Wąchocka i Chmielnika, a także o tych, które zostaną wkrótce ogłoszone, a dotyczą budowy obwodnicy Osieka i Starachowic. 

– Symboliczne wbicie łopaty w przypadku małej obwodnicy Ostrowca Św. nastąpi, gdy otrzymamy decyzję, zgodę na realizację inwestycji drogowej. To zadanie realizujemy w systemie Zaprojektuj i zbuduj, czyli wykonawca ma 10 miesięcy na  zaprojektowanie, siedem miesięcy na uzyskanie decyzji ZRID-owskiej i w tym momencie można mówić o rozpoczęciu fizycznym robót.  Łącznie ma 32 miesiące na realizację całego zadania – podsumowuje Krzysztof Strzelczyk.

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo DK9 Obwodnica-1
NaOSTROinfo DK9 Obwodnica-1

NaOSTROinfo DK9 Obwodnica-15
NaOSTROinfo DK9 Obwodnica-15

NaOSTROinfo DK9 Obwodnica-13
NaOSTROinfo DK9 Obwodnica-13

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo DK9 Obwodnica-12
NaOSTROinfo DK9 Obwodnica-12

Jarosław Rusiecki, Senator RP fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jarosław Rusiecki, Senator RP fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo DK9 Obwodnica-10
NaOSTROinfo DK9 Obwodnica-10

NaOSTROinfo DK9 Obwodnica-9
NaOSTROinfo DK9 Obwodnica-9

NaOSTROinfo DK9 Obwodnica-8
NaOSTROinfo DK9 Obwodnica-8

Zbigniew Koniusz, Wojewoda Świętokrzyski fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zbigniew Koniusz, Wojewoda Świętokrzyski fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo DK9 Obwodnica-6
NaOSTROinfo DK9 Obwodnica-6

NaOSTROinfo DK9 Obwodnica-5
NaOSTROinfo DK9 Obwodnica-5

NaOSTROinfo DK9 Obwodnica-3
NaOSTROinfo DK9 Obwodnica-3

Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo DK9 Obwodnica-2
NaOSTROinfo DK9 Obwodnica-2

Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm Rp fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm Rp fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this