8 stycznia e-skierowanie zastąpiło tradycyjne papierowe dokumenty. Aktualnie wystawia je 74 proc. placówek medycznych. O 20 procent wzrosła też liczba podmiotów medycznych, w których pacjenci mogą zrealizować e-skierowania.
W pierwszym miesiącu obowiązywania skierowań w postaci elektronicznej lekarze wystawili blisko 2,5 mln skierowań na konsultacje i badania. Średnio dziennie wystawia się niemal 150 tys. tych elektronicznych dokumentów. Najwięcej podmiotów obsługuje e-skierowania w województwie warmińsko-mazurskim (84 proc.), lubelskim (83 proc.) oraz kujawsko-pomorskim (82 proc.). Regiony, w których do e-skierowania jest gotowych mniej niż 70 proc. placówek to: śląskie (69,8 proc.), pomorskie (69,8 proc.), łódzkie (67,6 proc.) i zachodniopomorskie (66,5 proc.).
– Województwo świętokrzyskie znajduje się w środku tej stawki, nieco powyżej średniej krajowej. E-skierowanie stanowi 75,1 procent wszystkich skierowań. Wystawia je 287 medyków w 287 podmiotach. Łącznie wystawili oni blisko 200 tysięcy e-skierowań – tłumaczy Beata Szczepanek.
Najczęściej e-skierowania są wystawiane do poradni okulistycznej, urazowo-ortopedycznej oraz chirurgii ogólnej, otolaryngologicznej i neurologicznej.
– Dzięki temu cały proces kierowania pacjenta na dalsze leczenie, od momentu wystawienia do momentu realizacji e-skierowania, może odbyć się zdalnie, np. poprzez kontakt telefoniczny – wyjaśnia Beata Szczepanek.
Skierowania w postaci elektronicznej od 8 stycznia 2021 roku są obowiązkowo wystawiane na takie świadczenia medyczne jak:
• ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych,
• leczenie szpitalne w szpitalu, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej,
• badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej finansowane ze środków publicznych oraz ze środków innych niż środki publiczne,
• badania rezonansu magnetycznego, badania endoskopowe przewodu pokarmowego oraz badania echokardiograficzne płodu finansowane ze środków publicznych.
Na pozostałe świadczenia medyczne, np. leczenie w uzdrowisku lub sanatorium, szpitalu psychiatrycznym, logopedię, czy rehabilitację, skierowania są wystawiane na dotychczasowych zasadach, tj. w postaci papierowej. Nadal skierowania nie są wymagane w żadnej formie, jeśli chcemy udać się do psychiatry, ginekologa czy dentysty.
E-skierowanie pacjent może otrzymać w postaci: SMS-a z 4-cyforwym kodem, e-maila z plikiem PDF lub jako wydruk informacyjny.
Żeby otrzymać e-skierowanie w postaci SMS-a lub e-maila, pacjent musi zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl i w ustawieniach konta podać swoje dane. Osoby, które nie maja IKP, nie posługują się komputerem i Internetem otrzymują wydruk informacyjny zawierający kod i klucz e-skierowania .
Na konsultację lub badanie można zapisać się telefonicznie, podając 4-cyfrowy kod e-skierowania oraz nr PESEL. Jeśli pacjent zapisuje się osobiście w przychodni, może pokazać w rejestracji e-mail z informacją o skierowaniu lub wydruk informacyjny.
Na podstawie e-skierowania można zapisać się tylko do jednej placówki medycznej. Jeśli już po zarejestrowaniu e-skierowania, pacjent znajdzie bardziej dogodny termin wizyty w innej placówce, musi wycofać e-skierowanie w pierwotnie wybranym miejscu. Można to również zrobić telefonicznie. Dopiero, gdy e-skierowanie wróci do statusu „wystawione” można zarejestrować je w innym podmiocie.