Znajdź nas na

FAKTY

W województwie świętokrzyskim wystawiono blisko 200 000 e-skierowań! Wiemy do jakich poradni najczęściej!

Minął miesiąc od wprowadzenia e-skierowania, jako obowiązującego dokumentu, który zastąpił tradycyjne skierowanie. – W pierwszym miesiącu obowiązywania skierowań w postaci elektronicznej lekarze wystawili blisko 2,5 mln skierowań na konsultacje i badania. Średnio dziennie wystawia się niemal 150 tys. tych elektronicznych dokumentów – wyjaśnia Beata Szczepanek, rzecznik prasowy Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Jak sytuacja wygląda w województwie świętokrzyskim?

Źródło: NFZ

8 stycznia e-skierowanie zastąpiło tradycyjne papierowe dokumenty. Aktualnie wystawia je 74 proc. placówek medycznych. O 20 procent wzrosła też liczba podmiotów medycznych, w których pacjenci mogą zrealizować e-skierowania.

W pierwszym miesiącu obowiązywania skierowań w postaci elektronicznej lekarze wystawili blisko 2,5 mln skierowań na konsultacje i badania. Średnio dziennie wystawia się niemal 150 tys. tych elektronicznych dokumentów. Najwięcej podmiotów obsługuje e-skierowania w województwie warmińsko-mazurskim (84 proc.), lubelskim (83 proc.) oraz kujawsko-pomorskim (82 proc.). Regiony, w których do e-skierowania jest gotowych mniej niż 70 proc. placówek to: śląskie (69,8 proc.), pomorskie (69,8 proc.), łódzkie (67,6 proc.) i zachodniopomorskie (66,5 proc.).

Województwo świętokrzyskie znajduje się w środku tej stawki, nieco powyżej średniej krajowej. E-skierowanie stanowi 75,1 procent wszystkich skierowań. Wystawia je 287 medyków w 287 podmiotach. Łącznie wystawili oni blisko 200 tysięcy e-skierowań – tłumaczy Beata Szczepanek.

Źródło: NFZ

Najczęściej e-skierowania są wystawiane do poradni okulistycznej, urazowo-ortopedycznej oraz chirurgii ogólnej, otolaryngologicznej i neurologicznej. 

– Dzięki temu cały proces kierowania pacjenta na dalsze leczenie, od momentu wystawienia do momentu realizacji e-skierowania, może odbyć się zdalnie, np. poprzez kontakt telefoniczny – wyjaśnia Beata Szczepanek. 

Skierowania w postaci elektronicznej od 8 stycznia 2021 roku są obowiązkowo wystawiane na takie świadczenia medyczne jak:

• ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych,

• leczenie szpitalne w szpitalu, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej,

• badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej finansowane ze środków publicznych oraz ze środków innych niż środki publiczne,

• badania rezonansu magnetycznego, badania endoskopowe przewodu pokarmowego oraz badania echokardiograficzne płodu finansowane ze środków publicznych.

Beata Szczepanek, rzecznik prasowy Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Na pozostałe świadczenia medyczne, np. leczenie w uzdrowisku lub sanatorium, szpitalu psychiatrycznym, logopedię, czy rehabilitację, skierowania są wystawiane na dotychczasowych zasadach, tj. w postaci papierowej. Nadal skierowania nie są wymagane w żadnej formie, jeśli chcemy udać się do psychiatry, ginekologa czy dentysty.

E-skierowanie pacjent może otrzymać w postaci: SMS-a z 4-cyforwym kodem, e-maila z plikiem PDF lub jako wydruk informacyjny.

Żeby otrzymać e-skierowanie w postaci SMS-a lub e-maila, pacjent musi zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl i w ustawieniach konta podać swoje dane. Osoby, które nie maja IKP, nie posługują się komputerem i Internetem otrzymują wydruk informacyjny zawierający kod i klucz e-skierowania . 

Na konsultację lub badanie można zapisać się telefonicznie, podając 4-cyfrowy kod e-skierowania oraz nr PESEL. Jeśli pacjent zapisuje się osobiście w przychodni, może pokazać w rejestracji e-mail z informacją o skierowaniu lub wydruk informacyjny.

Na podstawie e-skierowania można zapisać się tylko do jednej placówki medycznej. Jeśli już po zarejestrowaniu e-skierowania, pacjent znajdzie bardziej dogodny termin wizyty w innej placówce, musi wycofać e-skierowanie w pierwotnie wybranym miejscu.  Można to również zrobić telefonicznie. Dopiero, gdy e-skierowanie wróci do statusu „wystawione” można zarejestrować je w innym podmiocie. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this