Na 220 zadeklarowanych ton węgla, które zgłoszone zostało w ramach pierwszego naboru, ponad 60 ton zostało już rozdysponowanych wśród mieszkańców gminy Bałtów. Kolejne 160 ton będzie dostarczane do gospodarstw w przyszłym tygodniu.
Węgiel pochodzi z kopalni KWK Piast-Ziemowit. Do mieszkańców dostarczany jest natomiast przez skład, znajdujący się przy ulicy Jana Samsonowicza w Ostrowcu Św.
– Mamy tylko pozytywny odzew od mieszkańców. Węgiel pali się dobrze, mieszkańcy podkreślają również, że dostarczony był do ich domów bardzo szybko. Swoje robi też tzw. poczta pantoflowa. Gdy sąsiedzi kupili węgiel i są zadowoleni, to kolejne osoby się do tego przekonują. Gdyby węgiel był słabej jakości, nie byłoby tego dodatkowego zainteresowania – podkreśla Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.
Koszt tony węgla wraz z transportem wynosi 1780 zł. Dostawa węgla odbywa się po wpłacie należności na konto Urzędu Gminy w Bałtowie.
Dodaje, że gmina zwiększy zapotrzebowanie do blisko 300 ton, ale dostawy będą realizowane dopiero w styczniu 2023 roku. Zaznacza również, że węgiel, który gmina zakupiła od Polskiej Grupy Energetycznej, który wykorzystywany jest do ogrzewania obiektów gminnych, pochodzi z Kolumbii.
– Jest bardzo dobrej jakości. Według pracowników urzędu tzw. palaczy, jest dużo lepszy niż w ubiegłym roku. Popiołu, czy niespalonych resztek jest o połowę mniej niż przed rokiem – podsumowuje wójt.