Znajdź nas na

FAKTY

Wiceprezydent ogłosił konkurs dla działkowców: ”Ogród w moim najlepszym wydaniu”! Laureatów poznamy podczas… dożynek w Ostrowcu Św.!

Po sporych kontrowersjach jakie wzbudził pomysł organizacji dożynek gminno-powiatowych w Ostrowcu Świętokrzyskim na stronie Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim opublikowana została informacja o „konkursie dla właścicieli lub użytkowników działek rekreacyjnych „Ogród w moim najlepszym wydaniu” ogłoszonym przez Artura Łakomca, wiceprezydenta Ostrowca Św. Celem konkursu jest wyłonienie najpiękniejszych ogrodów zlokalizowanych w Rodzinnych Ogrodach Działkowych w trzech kategoriach tematycznych: najsmaczniejszy ogród owocowo-warzywny, najpiękniejszy ogród kwietny, a także najpiękniejsza infrastruktura działkowa. Jak czytamy: „Podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród odbędzie się 3 września 2023 roku podczas Gminnych Dożynek w Ostrowcu Świętokrzyskim”.

Czy konkurs dla właścicieli lub użytkowników działek rekreacyjnych „Ogród w moim najlepszym wydaniu”, którego laureaci nagrodzeni zostaną podczas Gminnych Dożynek  w Ostrowcu Świętokrzyskim, to dobry pomysł? Jak już informowaliśmy idea organizacji „święta plonów” wzbudził sporo kontrowersji wśród mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego, ale i powiatu ostrowieckiego. Nasi Czytelnicy podkreślali, że miejscem, gdzie tego typu święta powinny się odbywać są gminy wiejskie, których mieszkańcy utrzymują się z płodów rolnych, hodowli zwierząt, czy uprawy roli.  

Jak podaje Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie „dożynki określane też jako wyżynki, obżynek, okrężne (od obrzędowego okrążania pól po żniwach), wieńcowe, wieńczyny (od najważniejszego atrybutu – wieńca dożynkowego), to największe święto gospodarskie w rolniczym kalendarzu wegetacyjnym. Termin Dożynek to czas niedługo po święcie Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia) w myśl przysłowia „Na Wniebowzięcie pokończone żęcie”.” Muzeum wyjaśnia również, że „ po II Wojnie Światowej (dożynki) przybrały także charakter ideologiczny, związany z władzą ludową. Organizowano je i w wymiarze lokalnym, gminnym i jako wydarzenie ogólnopaństwowe”.

Jak czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta w Ostrowcu Św., celem konkurs dla właścicieli lub użytkowników działek rekreacyjnych „Ogród w moim najlepszym wydaniu”, który ogłoszony został przez Artura Łakomca jest wyłonienie najpiękniejszych ogrodów zlokalizowanych w Rodzinnych Ogrodach Działkowych na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego w trzech kategoriach tematycznych: najsmaczniejszy ogród owocowo-warzywny, najpiękniejszy ogród kwietny, a także najpiękniejsza infrastruktura działkowa.

 Nagroda specjalna przyznana zostanie właścicielowi najatrakcyjniejszego ogródka w każdej z trzech kategorii. Komisja przyzna nagrodę za I, II i III miejsce. 

Konkurs jest skierowany do właścicieli lub użytkowników działek rekreacyjnych zlokalizowanych na terenie dowolnego położonego na terenie miasta Rodzinnego Ogrodu Działkowego. 2. Uczestnikiem Konkursu może zostać każda osoba będąca właścicielem, lub użytkownikiem Rodzinnego Ogrodu Działkowego na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego

Oceny zgłoszonych obiektów dokona Komisja Konkursowa powołana przez Artura Łakomca, wiceprezydenta miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.  Komisja przeprowadzi ocenę prawidłowości danych w karcie zgłoszenia, która stanowi załącznik nr 1 i przeprowadzi oględziny, podczas których dokona indywidualnej oceny na karcie, która stanowi załącznik nr 2 do niniejszego Regulaminu.

Przyjmuje się skalę ocen od 1 do 10 punktów w każdej z trzech ocenianych kryteriów. Zgodnie z informacjami zawartymi w Regulaminie Konkursu: „Każdy członek Komisji Konkursowej ocenia ogród niezależnie. Ocena ostateczna będzie sumą ocen wyrażonej w punktach wszystkich członków Komisji Konkursowej.”

Rozstrzygnięcie Konkursu opublikowane zostanie na stronie internetowej Urzędu Miasta i w prasie lokalnej. Otwartym pozostaje pytanie czy publikacja nastąpi pro bono, czy będzie sfinansowana ze środków budżetu gminy/miasta lub miejskiej instytucji kultury? 

Termin składania Karty Zgłoszeń uczestnictwa w konkursie upływa 21 sierpnia do godz. 9.00. Organizator Konkursu zastrzega sobie prawo skrócenia lub przedłużenia czasu trwania konkursu, zmiany terminu rozstrzygnięcia konkursu, a nawet jego odwołania.

Podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród odbędzie się 3 września 2023 roku podczas Gminnych Dożynek w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Kartę zgłoszenia pobrać można ze strony internetowej Urzędu Miasta w Ostrowcu Św.

Źródło: UM w Ostrowcu Św.

1 Comment

1 Comment

  1. Samorząd w Ostrowcu Św. chce Dożynek Święta Ludowego, my mówimy NIE.

    13 sierpnia, 2023 at 18:17

    Cieszę się, że Radny z Klubu Marka Materka, Pan Marcin Mazur zabrał głos w sprawie obrzędu dożynek. Jak wszyscy wiemy dożynki to obrzęd ludowy, a miasto Ostrowiec Św, drugie miasto w Województwie, nie jest wsią. Nasze miasto nie ma nic wspólnego z rolnictwem, ani z dawnymi zwyczajami wiejskimi. Dożynki, to dawne zwyczaje na dworach i folwarkach ziemskich, gdzie nagradzano najemników i parobków przy pracach polowych i zabranych przez nich plonach. Jak widać były takie czasy, że bogaci gospodarze miały udział w organizowaniu imprez, festynów, zabaw, ale dla biedaków takich jak najemników i parobków, aby mogli zakosztować tego co bywalo na stołach bogaczy, a to co spadało ze stołów jeszcze szczenięta jedli z okruszyn spadających zestołow Panów. Dożynki to Święto Ludowe, które wiązało się z ukończeniem prac polowych. Może już dość pikników, festynów i zabaw dla Samorządów i ich rodzin, bo takie w tym roku były za DARMO. Myślę, że czas na podjęcie właściwych decyzji w moim mieście : ograniczenie prac w urzędach SAMORZĄDOM, albo pracują tylko w Urzędach, albo tylko a pracy SPOŁECZNEJ, nie SAMORZĄDOWEJ za DARMO. Może już czas wyłudzania pieniędzy ze SKARBU PAŃSTWA, w Radach Nadzorczych i innych Radach. Czas zająć się brakiem przystanków na ulicach, pasach, tam gdzie one powinny być, a nie tam, gdzie np. tak chciało Starostwo, bez wizji i przyszłości w naszym mieście, brakiem komunikacji MZK i jakiej kolwiek, bo jedni mają jej w nadmiarze, a inni BRAK. Może zaczniemy Was sprawdzać za DARMO.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this