Znajdź nas na

FAKTY

#wKunowiesiędzieje! Gmina „walczy” o kolejne środki rządowe!

Gmina Kunów stara się o pozyskanie kolejnych środków w ramach rządowego funduszu „Polski Ład” na inwestycje, które poprawią jakość życia mieszkańców. Wartość zgłoszonych projektów wynosi ponad 37 milionów złotych, z czego najbardziej kosztownym jest ten dotyczący sieci kanalizacyjnej w Dołach Biskupich (20 milionów złotych). Wśród zgłoszonych projektów znalazły się także: termomodernizacja budynku Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie, a także rozbudowa i modernizacja remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Nietulisku Dużym (5 milionów złotych) i opiewająca na 12 milionów złotych przebudowa budynku po byłej szkole podstawowej w Miłkowskiej Karczmie.

Zdjęcie. Na pierwszym planie Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie, od lewej: Mateusz Czeremcha, radny miejski niezrzeszony, a także Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info Materiał filmowy pochodzi z konferencji, zorganizowanej przez senatora Jarosława Rusieckiego, a dotyczy środków, jakie otrzymały gminy z terenu powiatu ostrowieckiego w ramach Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych Nagranie: naOSTRO.info

– Margaret Thatcher powiedziała, że rząd nie ma swoich pieniędzy, to są nasze pieniądze, pieniądze z naszych podatków. Rząd dzieli te pieniądze, a one spływają do samorządów. Gdy trafiają do gminy Kunów, bardzo się z tego cieszymy. W ciągu ponad półtora roku gmina Kunów otrzymała ponad 15 milionów złotych wsparcia rządowego, to jest wyjątkowo dobry czas, czas, który zapisze się na kartach historii Kunowa. Wykonaliśmy dwie potężne inwestycje. Jedna, oczekiwana od ponad 50 lat przez mieszkańców Kunowa – ulica Prosta. Nie mógł sobie nikt z tym zadaniem poradzić przed nami, ale my daliśmy radę, oczywiście dzięki rządowemu wsparciu. Powstała droga za ponad 1,5 miliona złotych. Druga, taka strategiczna inwestycja to droga w Janiku. Tu rządowe wsparcie wyniosło ponad 2 miliony złotych – wspominał podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej, zorganizowanej w biurze senatora Jarosława Rusieckiego, Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.  

Dodał, że pomimo iż gmina Kunów nie otrzymała środków w ramach najnowszego rozdania z Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych, wierzy, że uda się pozyskać je w kolejnym naborze.  Podkreślił, że cieszy się iż na wykonanie zadania własnego, remontu mostu i drogi w Małym Jodle, środki rządowe pozyskał powiat ostrowiecki. Przypomniał również, że gmina Kunów złożyła wnioski do drugiego naboru w ramach rządowego funduszu „Polski Ład”. Podczas pierwszej jego „odsłony” gmina pozyskała 7 600 000 zł na budowę sieci kanalizacyjnej Janik-Kunów etap II.

– Mamy mnóstwo pomysłów na rozwój gminy, a środki rządowe tylko nam w tym pomagają. Takim przykładem wsparcia samorządów jest właśnie Fundusz „Polski Ład”. Wśród zgłoszonych projektów znalazły się  termomodernizacja budynku Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie  z wymianą oświetlenia wewnętrznego na led-owe, z wymianą kotła węglowego na gazowy, chcemy także zainstalować fotowoltaikę. Na bazie szkoły w Kunowie wiemy, że daje to  70- procentowe oszczędności. Drugim obiektem, który chcemy zmodernizować jest remiza OSP ze świetlicą w Nietulisku Dużym. Wartość przedsięwzięcia to ponad pół miliona złotych. Chcemy wykonać tam fotowoltaikę, wymienić okna,  a remizę rozbudować o garaż i sanitariaty. Do tego oczywiście pełna termomodernizacja – wymienia Lech Łodej.

Drugim z zadań, opiewającym  na 12 milionów złotych jest przebudowa obiektu po byłej szkole podstawowej w Miłkowskiej Karczmie. O czym informowaliśmy tutaj:

Największym i zarazem najkosztowniejszym zadaniem jest budowa sieci kanalizacyjnej w Dołach Biskupich. 

– Myślę, że część mieszkańców Dołów Biskupich, pogodziła się już z faktem, że nie będzie miała kanalizacji. Jednak nie ma rzeczy niemożliwych. Kanalizacja powstanie wcześniej czy później, nawet jeśli nie uda się nam tych środków pozyskać.  Mamy projekt, jesteśmy przygotowani. Będziemy szukać innych źródeł dofinansowań – zapewnia Lech Łodej.   

Dodaje, że dzięki pozyskiwanym środkom, z różnych projektów rządowych, czy funduszom unijnym, gmina Kunów rozwija się bardzo dynamicznie. 

– Jestem z tego bardzo dumny i w imieniu mieszkańców serdecznie dziękuję – podsumowuje Lech Łodej.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this