Znajdź nas na

FAKTY

Województwo Świętokrzyskie współorganizatorem Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich!

Od 9 do 11 września w Kielcach trwać będą 8. Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich – European Rover Challenge, organizowane przez Politechnikę Świętokrzyską we współpracy z Europejską Fundacją Kosmiczną i samorządem województwa świętokrzyskiego. Na największym na świecie sztucznym torze marsjańskim zlokalizowanym w Kielcach rywalizować będzie 30 drużyn z całego świata. Obok zmagań przedstawicieli uczelni technicznych, biorących udział w zawodach w trybie zdalnym i stacjonarnie, goście wydarzenia będą mogli zwiedzić stoiska wystawiennicze, wziąć udział w warsztatach naukowych, wysłuchać prelegentów opowiadających m.in. o eksploracji kosmosu.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

16 drużyn z 7 krajów już za kilka dni pojawi się osobiście w Kielcach, z kolei 14 wystartuje w formie zdalnej, obsługując łazik Leo Rover, który będzie operował na torze marsjańskim, zbudowanym na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej.

Zawody marsjańskie to nie jedyna atrakcja, jaka czeka na odwiedzających wrześniowe wydarzenie. W programie ERC 2022 zaplanowano interdyscyplinarne debaty, pokazy nowoczesnych rozwiązań robotycznych, emisje naukowych filmów w technologii 3D, czy możliwość samodzielnego poprowadzenia łazika marsjańskiego. Ważną częścią European Rover Challenge, wyróżniającą ten projekt na tle innych tego typu wydarzeń organizowanych na świecie, jest włączenie do jego programu strefy pokazów naukowo-technologicznych dostępnej dla szerokiej publiczności. W gronie prelegentów, którzy pojawią się na zawodach, znaleźli się m.in. astrobiolog dr Reut Sorek Abramovich, astronom, astrobiolog i kierownik laboratorium skafandrów kosmicznych dr Gernot Groemer, szef Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna czy specjalista z zakresu medycyny lotniczej i fizjologii kosmicznej Thais Russomano.

Wśród wielu atrakcji, jakie przygotowano na marsjański weekend w Kielcach, znajdą się m.in. replika skafandra Neila Armstronga, pierwszego człowieka na Księżycu, a także połączenie na żywo z ekspedycją badającą dno Oceanu Spokojnego.

ERC odbywa się pod stałym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Polskiej Agencji Kosmicznej. Wydarzenie od lat wspierają także swoją obecnością m.in. przedstawiciele NASA, ESA i Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego, a także międzynarodowe organizacje i firmy kosmiczne. Wydarzenie zostało także objęte patronatem Międzynarodowej Federacji Astronautycznej oraz Polish Space Industry Association. Współorganizatorami tegorocznej edycji wydarzenia są Europejska Fundacja Kosmiczna, Politechnika Świętokrzyska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Miasto Kielce ponownie pełni rolę gospodarza wydarzenia.

Do grona partnerów dołączyli już m.in. Mars Society Polska, Politechnika Poznańska, Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego PSPA, Kell Ideas, Freedom Robotics, Pokojowy Patrol, a także amerykańska korporacja Mathworks oraz Mastercam.

Więcej informacji o zawodach łazików i towarzyszących im wydarzeniach odnaleźć można na stronie internetowej European Rover Challenge.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this