Znajdź nas na

FAKTY

Wracamy do tematu „znikającego” oznakowania żółtego szlaku rowerowego w Gromadzicach!

Zgodnie z zapowiedzią wracamy do tematu żółtego szlaku rowerowego w Gromadzicach, w gminie Bodzechów. Jak informowaliśmy Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św., które opiekuje się szlakiem, zwróciła uwagę, że trasa przebiegu szlaku na terenie wsi Gromadzice została zmieniona, a zakupione bądź odnowione przez prowadzone przez nią Stowarzyszenie tabliczki, zdjęto z trasy szlaku. Podkreślała, że z mediów społecznościowych dowiedziała się o ponownym otwarciu szlaku. O całą sprawę zapytaliśmy w Urzędzie Gminy w Bodzechowie. Tam też trafiło oficjalne pismo od prezes Centrum.

fot. Tadeusz Krawętkowski/Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św.

Szlak Krzemionki – Krzemionki im. prof. Stefana Krukowskiego koloru żółtego ma długość 64 km, to dawny szlak Gromadzice – Gromadzice „Środkowe dorzecze Kamiennej”, zaprojektowany w 2005 r., a wyznaczony w terenie w 2006 r., od 2018 znajduje się pod opieką Stowarzyszenia Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. prof. Mieczysława Radwana z siedzibą w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dzięki środkom uzyskanym z Województwa Świętokrzyskiego, w drodze otwartego konkursu ofert na wspieranie zadań publicznych w zakresu turystyki i krajoznawstwa, szlak został w całości odnowiony przez Stowarzyszenie. Okazuje się jednak, że część znaków, która jeszcze do niedawna wskazywała kierunek rowerzystom czy pieszym –  zniknęła.  

– Co więcej, bez naszej wiedzy, samowolnie bliżej nieokreślone osoby w ostatnich dniach zmieniły trasę przebiegu szlaku na terenie wsi Gromadzice. Zakupione bądź odnowione przez nasze stowarzyszenie tabliczki metalowe i ze spienionej płyty, na co posiadamy faktury, zdjęli z trasy przebiegu szlaku – na odcinku wzdłuż ulicy Osiedle Zagaje – i zawiesili w innych miejscach. Przy okazji tych samowolnych działań część tabliczek zniknęła, została zniszczona bądź skradziona. Co ważne, zmiana przebiegu szlaku została przeprowadzona wyłącznie na terenie wsi Gromadzice. Od momentu powstania szlaku nikt z tej miejscowości nie wykazał najmniejszego zainteresowania szlakiem, ani sołectwo Gromadzice, ani żadne stowarzyszenie działające na jego terenie czy też jakaś bliżej nieokreślona „społeczna inicjatywa” – mówiła Monika Bryła-Mazurkiewicz. Apelowała również do władz gminy Bodzechów o podjęcie stosownych działań.

Pisaliśmy o tym tutaj. 

O szczegóły zapytaliśmy również w Urzędzie Gminy Bodzechów. Okazuje się, że władze gminy Bodzechów nie planują udziału w ponownym otwarciu żółtego szlaku rowerowego.

– Zapewniam, że gmina nie jest inicjatorem akcji i do dnia dzisiejszego (pismo z 16 października 2023 roku przyp. red.) nie otrzymaliśmy żadnej oficjalnej informacji, co do daty jej organizacji – wyjaśnia Jerzy Murzyn, wójt gminy Bodzechów. – Jednocześnie informuję  że w związku z otrzymanym od pani Moniki M. Bryły-Mazurkiewicz pisma prezesa Zarządu Centrum  Krajoznawczo-Historycznego imienia prof. Mieczysława Radwana przedstawiającego nieznane nam wcześniej okoliczności zwróciliśmy się do inicjatorów akcji tj. Inicjatywy Społecznej w Gromadzicach, OSP Gromadzice oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrowieckiej z prośbą o złożenie stosownych wyjaśnień. Do czasu wyjaśnienia sprawy między bezpośrednio zaangażowanymi stronami, nie zamierzamy wykonywać żadnych działań w w/w temacie Naszą intencją było jedynie promowanie dla turystyki rowerowej terenów gminy Bodzechów. W momencie uzyskania odpowiedzi na przesłane pismo poinformujemy o dalszym przebiegu sprawy – tłumaczy wójt.

Czy  na żółty szlak rowerowy w Gromadzicach wrócą tabliczki, które zniknęły?

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this