Pierwsze co z okien pociągów widzą podróżni odwiedzający Ostrowiec Św., to obskurna, zaniedbana kładka dla pieszych i opustoszały, niszczejący budynek dworca. Z użytku został wyłączony w 2010 roku, m.in. po tym jak przewoźnik zrezygnował z prowadzenia kas biletowych. W minionych latach dworzec pełnił funkcje pasażerskie, typowe dla tego typu obiektów. Dla podróżnych dostępne były m.in. kasy biletowe, poczekalnia, przechowalnia bagażu czy restauracja. Budynek znajduje się w ewidencji zabytków, jednak zamiast być wizytówką miasta, nie zachęca do jego odwiedzin. A szkoda, bo to właśnie na terenie ostrowieckiego dworca urodził się profesor Jan Samsonowicz, który jako młody geolog, 98 lat temu od czasu, odkrył niezwykłe kopalnie z epoki kamienia – dzisiejsze Krzemionki. Tutaj urodził się też Janusz Popławski, śpiewak operowy, operetkowy i filmowy.
Dworzec w Ostrowcu Świętokrzyskim wciąż jest własnością PKP S.A.
– PKP S.A. od roku 2016 prowadzi rozmowy z Urzędem Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim na temat możliwości zagospodarowania budynku dworca PKP, przy udziale Jednostki Samorządu Terytorialnego. W wyniku tych rozmów, Spółka wdrożyła działania zmierzające do przygotowania dworca do zbycia na rzecz Miasta, m.in. dokonano podziału geodezyjnego nieruchomości, uzyskano decyzję Ministra Infrastruktury wyłączającą przedmiotowy grunt z terenów zamkniętych. Rzeczoznawca majątkowy sporządził również operat szacunkowy z wyceny praw do nieruchomości – wyjaśnia Magdalena Grosik, z Wydziału Public Relations Biura Komunikacji i Promocji Polskich Kolei Państwowe S.A.
Dworzec PKP w Ostrowcu Świętokrzyskim objęty jest planem zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego, w zakresie sieci komunikacyjnej w międzywojewódzkich i międzynarodowych przewozach pasażerskich w transporcie kolejowym (określonym Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 9 grudnia 2016 roku).
– W związku z tym, na jego obrót wymagana jest zgoda ministra właściwego ds. transportu – dodaje Magdalena Grosik.
Nabywca dworca będzie zobowiązany będzie do zapewnienia w budynku funkcji związanych z obsługą pasażerów, w tym m.in. poczekalni dla podróżnych, czy kasy biletowej.
– Z uwagi na planowaną modernizację linii kolejowej, wraz z układem torowym przy stacji Ostrowiec Świętokrzyski, PKP S.A. od 2019 roku dokonuje ustaleń ze Spółkami kolejowymi, co do warunków dokonania obrotu przedmiotową nieruchomością. Ustalenia te dotyczą znajdujących się tu sieci i urządzeń wykorzystywanych do obsługi taboru kolejowego. W dalszej kolejności PKP S.A. przystąpi do uzgodnień z Urzędem Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim, co do szczegółowych warunków planowanej transakcji – zapewnia Magdalena Grosik.
PKP S.A. nie odnotowała komercyjnego zainteresowania nabyciem nieruchomości – w związku z tym nie podejmowała prób jej zbycia.