Znajdź nas na

FAKTY

Zarząd Powiatu Ostrowieckiego: Uznaje się, że petycja (…) nie zasługuje na uwzględnienie z przyczyn wskazanych w uzasadnieniu! Co z dyżurami aptek? 

15 marca 2024 r. do Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim wpłynęła petycja złożona przez Ostrowieckie Koło Ruchu Narodowego w sprawie o podjęcie działań przez Radę Powiatu Ostrowieckiego – dopasowania do potrzeb ludności pełnienia dyżurów przez apteki znajdujące się na terenie Ostrowiec Świętokrzyski w godzinach nocnych oraz w dni wolne od pracy. Uchwałą z dnia 12 kwietnia 2024 r. Rada Powiatu Ostrowieckiego petycję przekazała Zarządowi Powiatu Ostrowieckiego, jako organowi właściwemu do jej rozpatrzenia. Trzy miesiące później, 30 lipca 2024 roku w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św. opublikowano uchwałę Zarządu Powiatu dotyczącą ww. petycji. – Uznaje się, że petycja złożona przez Ostrowieckie Koło Ruchu Narodowego, w sprawie podjęcia uchwały wyznaczającej aptekę bądź apteki prowadzące działalność na terenie miasta do pełnienia dyżurów w godzinach nocnych oraz w dni wolne od pracy, nie zasługuje na uwzględnienie z przyczyn wskazanych w uzasadnieniu – czytamy w dokumencie.

Tabliczki informacyjne na budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info
Tabliczki informacyjne na budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

13 kwietnia 2024 roku informowaliśmy o petycji  z prośbą o podjęcie uchwały w sprawie wyznaczenia apteki bądź aptek do pełnienia dyżurów w godzinach nocnych pomiędzy godzinami 21.00, a 7.00 oraz w dni wolne od pracy, jaką w marcu złożyło Ostrowieckie Koło Ruchu Narodowego za pośrednictwem pełnomocnika –  Mateusza Pękalskiego. Temat petycji powrócił podczas nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego, która odbyła się 12 kwietnia. Wówczas decyzją radnych,  Rada Powiatu Ostrowieckiego przekazała petycję Zarządowi Powiatu Ostrowieckiego, jako organowi właściwemu do jej rozpatrzenia.  

Treść petycji dostępna jest TUTAJ

Pisaliśmy o tym tutaj: 

Pod koniec kwietnia 2024 roku w Narodowym Funduszu Zdrowia zapytaliśmy m.in. na jakich zasadach NFZ może pokryć część kosztów dyżurów aptek całodobowych na terenie powiatu? Jakie przepisy to regulują, a także ile wynosi stawka minimalnego wynagrodzenia za pracę, przeliczonego na jedną godzinę faktycznego dyżuru?

Zgodnie z odpowiedzią, jaką otrzymaliśmy z NFZ Oddział w Kielcach od początku tego roku obowiązują przepisy wprowadzające możliwość wyznaczenia aptek ogólnodostępnych do pełnienia dyżurów finansowanych ze środków publicznych. „Droga jest następująca”,  zarząd powiatu wyznacza w drodze uchwały apteki do pełnienia dyżurów w dni wolne od pracy oraz w porze nocnej. Na podstawie uchwały, która zostaje przekazana do Oddziału NFZ wszczynana jest procedura zawarcia umowy ze wskazanymi aptekami. W zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie warunków zawierania i realizacji umów na pełnienie dyżurów w dni wolne od pracy lub dyżurów w porze nocnej w aptece zawarto wszystkie istotne dla podmiotów prowadzących aptekę informacje. Co ważne Fundusz finansuje dyżur w dzień wolny od pracy (niedziele oraz święta) przez 4 godziny zegarowe w przedziale między godziną 10:00, a 18:00, a w porze nocnej przez 2 godziny zegarowe w przedziale między godziną 19:00, a 23:00.

O szczegółach informowaliśmy tutaj: 

– W dniu 1 stycznia 2024 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne. Ustawodawca przedmiotową zmianą dookreślił pojęcia „dyżuru w dzień wolny od pracy” z który uznaje się dyżur pełniony bez przerwy przez kolejne 4 godziny zegarowe w przedziale czasowym między godzinami 10.00 a 18.00 oraz „dyżur w porze nocnej” za który uznaje się dyżur pełniony bez przerwy przez kolejne 2 godzin zegarowe w przedziale czasowym między godzinami 19.00 a 23.00. Zgodnie z zapisami ustawy wyznaczenie przez organ apteki dyżurującej w ww. godzinach, w ocenie ustawodawcy, jest zapewnieniem potrzeb ludności powiatu i pozwala na realizację przez apteki zadań określonych w art. 87 ust. 2 ww. ustawy. Wyznaczenie dyżuru apteki w ustawowo określonych godzinach umożliwia zawarcie umów o finansowanie dyżuru z Narodowym Funduszem Zdrowia. W przypadku stwierdzenia w trakcie kontroli, że apteka ogólnodostępna nie pełniła dyżuru albo pełniła go w wymiarze mniejszym, niż zostało wyznaczone, podmiot prowadzący aptekę ma obowiązek zwrotu dotychczas otrzymanego wynagrodzenia ryczałtowego z tytułu pełnienia dyżurów, od czasu wyznaczenia do ich pełnienia, wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie, w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania do zapłaty. W znowelizowanej ustawie brak jest sankcji karnych za niepełnienie dyżuru w wyznaczony dzień –  czytamy w uzasadnieniu do uchwały Zarządu Powiatu Ostrowieckiego z dnia 30 lipca 2024 r. w sprawie rozpatrzenia petycji w sprawie podjęcia uchwały wyznaczającej aptekę bądź apteki prowadzące działalność na terenie miasta do pełnienia dyżurów w godzinach nocnych oraz w dni wolne od pracy.

Dowiadujemy się  z niego również, że Zarząd Powiatu Ostrowieckiego od grudnia 2023 roku prowadził analizę potrzeb mieszkańców w zakresie konieczności zapewnienia dostępu do apteki ogólnodostępnej w porze nocnej i w dni świąteczne

– W tym celu przesłano do właścicieli aptek na terenie powiatu ostrowieckiego zapytanie jak kształtowały się potrzeby mieszkańców w zakresie zaopatrzenia w produkty lecznicze, w tym leki recepturowe, wyroby medyczne oraz pozostałe produkty aptek ogólnodostępnych. Z przesłanych informacji wynikało, że pomiędzy godziną 21.00 a 23.00 ilość kupujących każdego dnia oscylowała w przedziale od 5-13 osób, po godzinie 23.00 sprzedaż w aptekach była sporadyczna. Zakup leków recepturowych następował wyjątkowo. Ponadto środowisko farmaceutyczne przekazało, iż nie jest zainteresowane pełnieniem dyżurów całodobowych – ze względów brak zatrudnienia wystarczającej liczby personelu – magistrów farmacji. W marcu 2024 roku ponownie przeprowadzono konsultacje ze środowiskiem farmaceutycznym, w szczególności czy są apteki, które podjęłyby się pełnienia odpłatnych dyżurów całodobowych. Wpłynęło 24 odpowiedzi z czego 23 negatywne, a tylko jedna apteka wyraziła wolę pełnienia dyżuru maksymalnie do godziny 24. W dniu 12 czerwca 2024 r. odbyło się w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim spotkanie z przedstawicielami właścicieli aptek z terenu powiatu. Na spotkaniu przeprowadzono ankietę dot. zamiaru pełnienia dyżurów całodobowych, wydłużenia pracy aptek oraz możliwości organizacyjnych aptek do pełnienia całodobowych dyżurów. Jednomyślnie farmaceuci przekazali stanowisko, że nie są zainteresowani pełnieniem dyżurów całodobowych – czytamy w uzasadnieniu.  

Jak wynika z Uzasadnienia, Starosta Ostrowiecki wystąpił jednocześnie do Centrum e-Zdrowia w Warszawie – instytucji monitorującej wystawianie i sprzedaż leków recepturowych o informacje ile recept zostało wystawionych w latach 2022- 2023 w Wielospecjalistycznym Szpitalu w Ostrowcu Św. przez SOR i Poradnię Nocnej i Świątecznej Opieki Medycznej w godzinach od 20.00 do 7.00 rano dnia następnego.

–  Analiza otrzymanych danych z Centrum eZdrowia potwierdza informacje uzyskane od farmaceutów. W 2023 roku w Wielospecjalistycznym Szpitalu w Ostrowcu Św. przez SOR i Poradnię Nocnej i Świątecznej Opieki Medycznej w godzinach 23.00 do 7.00 wystawiono 3 682 recept tj. średnio 10 recept dziennie. Zgodnie z przekazanymi danymi zrealizowano w godzinach 23.00 do 7.00 zrealizowano 428 recept tj. średnio 1,18 recepty. Co istotne w godzinach od 20.00 do 23.00 wystawiono 6 783 recepty, z których zrealizowano w tych godzinach 2 475 tj. średnio 6,7 recepty. Mając na uwadze powyższe informacje i analizy dotyczące realizacji recept po 23.00 oraz fakt, iż brak narzędzi prawnych „przymuszających” aptekę do pełnienia dyżurów, choćby została wyznaczona uchwałą do ich pełnienia Zarząd Powiatu Ostrowieckiego nie widzi możliwości podjęcia uchwały wyznaczającej apteki na terenie powiatu ostrowieckiego do pełnienia dyżurów całodobowych. Tym samym petycja złożona przez Ostrowieckie Koło Ruchu Narodowego nie może zasługiwać na uwzględnienie. Jednocześnie, realizując obowiązki samorządu powiatowego w zakresie ochrony zdrowia, Zarząd Powiatu prowadzi zaawansowane prace celem wyznaczenia dyżurów, o których mowa w art. 2 pkt 7 3 i 7 4 ustawy Prawo farmaceutyczne tj. dyżur w dzień wolny od pracy – bez przerwy przez kolejne 4 godziny zegarowe w przedziale czasowym między godzinami 10.00 a 18.00 oraz dyżurem w porze nocnej – bez przerwy przez kolejne 2 godziny zegarowe w przedziale czasowym między godzinami 19.00 a 23.00. Podjęcie stosownej uchwały, przy pozytywnym stanowisku farmaceutów, pozwoli na możliwość zakupu leków do 23.00 w dni powszednie oraz do 22.00 w dni świąteczne. Pouczenie: Stosownie do treści przepisu art. 12 ust. 1 o petycjach: „Podmiot do rozpatrzenia petycji może pozostawić bez rozpatrzenia petycję złożoną w sprawie, która była przedmiotem petycji już rozpatrzonej przez ten podmiot, jeżeli w petycji nie powołano się na nowe fakty lub dowody nieznane podmiotowi właściwemu do rozpatrzenia petycji” Ponadto zgodnie z art. 13 ust. 2 ww. ustawy: „Sposób załatwienia petycji nie może być przedmiotem skargi” – czytamy w uzasadnieniu.

Czy w XXI wieku apteka całodobowa, która czynna byłaby w dni wolne od pracy (niedziele i święta), pozostanie  wciąż jednym z „niespełnionych marzeń” mieszkańców powiatu ostrowieckiego? 

Uchwała zarządu powiatu dostępna jest tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Z wojewódzkiej na powiatową! 

FAKTY

Tajemnicą poliszynela pozostaje informacja o zarobkach kierowników oddziałów ostrowieckiego szpitala!

FAKTY

Jak powinna nazywać się statuetka wręczana corocznie ostrowieckim przedsiębiorcom? 

FAKTY

Gminy Waśniów i Bodzechów z dotacjami na budowę i modernizację dróg dojazdowych do pól!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this