Znajdź nas na

FAKTY

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego wsparł ostrowieckie starostwo! 4,5 mln zł unijnego wsparcia trafi do 160 podmiotów z powiatu ostrowieckiego!

W sumie 160 podmiotów z terenu powiatu ostrowieckiego, które najbardziej odczuwają skutki pandemii koronawirusa, obejmie projekt unijny przygotowany przez powiat ostrowiecki. Nie udałoby się, gdyby nie rekordowo szybki i jednocześnie najkrótszy w historii Regionalnego Programu Operacyjnego nabór wniosków. W czwartek, 28 maja Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i wicemarszałek Renata Janik podpisali umowy na ich dofinansowanie. – Mam nadzieję, że pani starosta podziękowała Zarządowi Województwa, w imieniu nas – mieszkańców powiatu ostrowieckiego, za wsparcie w walce z koronawirusem w wys. 4,55 mln zł., bo ostatnio o pomocy płynącej dla szpitala wypowiadała się ironicznie – mówi Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Łączne dofinansowanie dla „antywirusowych” projektów powiatowych wynosi 42 mln zł. Fundusze pochodzą z niewykorzystanych dotychczas kwot, pierwotnie przeznaczonych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na działania o charakterze społecznym i zdrowotnym. W ramach przygotowań do realizacji projektów każde ze starostw musiało m. in. zdiagnozować potrzeby placówek służby zdrowia oraz innych instytucji, w tym jednostek służb mundurowych, we współpracy z urzędami gmin z terenu danego powiatu, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego. Na tej podstawie określono kierunki i zakres wsparcia.

Do poszczególnych powiatów trafił od około 2 mln do ponad 6 mln zł. W 14 projektach,  w których uczestniczą świętokrzyskie powiaty przewidziano wsparcie dla 880 podmiotów. Za przekazane środki powiatu planują zakupić ponad 1,3 mln maseczek ochronnych, blisko 5 mln rękawiczek jednorazowych, 250 tys. fartuchów, 55 tys. kombinezonów ochronnych i 185 tys. litrów płynu do dezynfekcji. Ze względu na specyfikę projektów poszczególne starostwa nie określiły dokładnej liczby osób, które skorzystają ze wsparcia. Z przybliżonych szacunków wynika jednak, że w skali województwa z pomocy w różnych formach i wymiarach skorzysta w sumie kilkadziesiąt tysięcy osób. 

Olbrzymie wsparcie finansowe w łącznej kwocie 4,55 miliona złotych, dotrze także do 160 podmiotów z powiatu ostrowieckiego, w tym: Zakładu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. (szpitala powiatowego), 68 placówek ochrony zdrowia, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, 33 ochotniczych straży pożarnych, 38 przedszkoli, szkół

 i placówek oświatowych, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz ośrodków pomocy społecznej w 6 gminach, 9 innych jednostek podległych urzędom gmin, Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Św., 2  ośrodków wspierających osoby starsze. 

Projekt obejmuje wsparciem wszystkich pracowników tych jednostek.  

Zakupione zostaną: rękawiczki, maseczki jednorazowe (chirurgiczne), maski z filtrem, maseczki wielokrotnego użytku (wykonane z materiału), przyłbice ochronne, płyny do dezynfekcji rąk, płyny do dezynfekcji powierzchni,  kombinezony ochronne z kapturem,  gogle, fartuchy chirurgiczne i fizelinowe, osłony na buty,  termometry elektroniczne bezdotykowe, czepki jednorazowe, mydła antybakteryjne w płynie, preparaty o bardzo mocnych właściwościach dezynfekcyjnych, nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem, płyny do dezynfekcji powierzchni przeznaczonych do kontaktu z żywnością, pojemniki zamykane na odpady, płyny do dezynfekcji zabawek, jonizatory powietrza, generatory ozonu, oczyszczacze powietrza, dozowniki bezdotykowe / podajniki do płynu, opryskiwacze plecakowe spalinowe, worki na odpady medyczne, dozowniki do dezynfekcji rąk stojące, wirówka laboratoryjna.

– Kwota unijnego wsparcia, zaplanowana dla każdego ze starostw, jest wynikiem algorytmu kilku zmiennych. Najważniejszą z nich była liczba ludności powiatu, gdyż wsparcie projektowe może zostać potencjalnie skierowane do każdego mieszkańca. Istotną rolę odgrywała również liczba podmiotów zaplanowanych do objęcia pomocą – wyjaśniał Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. 

W ramach przygotowań do realizacji projektów każde ze starostw musiało m. in. zdiagnozować potrzeby placówek służby zdrowia oraz innych instytucji, w tym jednostek służb mundurowych, we współpracy z urzędami gmin z terenu danego powiatu. Na tej podstawie określono kierunki i zakres wsparcia.

– Mam nadzieję, że pani starosta podziękowała Zarządowi Województwa, w imieniu nas – mieszkańców powiatu ostrowieckiego, za wsparcie w walce z koronawirusem w wys. 4,55 mln zł., bo ostatnio o pomocy płynącej dla szpitala wypowiadała się ironicznie – podsumowuje Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this