– Na tydzień przed wybuchem powstania ojciec zgodził się, żeby w naszym mieszkaniu było dowództwo Żoliborza, ja mieszkałem w mieszkaniu na Żoliborzu. Zresztą urodziłem się w Warszawie. Ja się śmieję, do szkoły chodziłem w Warszawie, spaliłem Warszawę, odbudowałem ją po wojnie i dopiero ostatnio, 10 lat temu wyprowadziłem się z Warszawy do Kielc (…) Myśmy oczekiwali jakiegoś powstania, jakiegoś ruchu, ale Niemcy byli już nie do wytrzymania w ostatnich dniach przed samym powstaniem. Trudno powiedzieć, ludzie pytają jaki masz stosunek do tego? Mój stosunek? Ile mógł mieć 15-letni chłopak do gadania? Niestety byłem świadkiem rozmowy, dyskusji dowódcy „Żywiciela” (Mieczysław Roman Niedzielski) z pułkownikiem „Monterem” (Antoni Chruściel). Dowódca wyprowadził powstańców pierwszego dnia powstania do Puszczy Kampinoskiej, uważając, że nie zdobyliśmy żadnego miejsca, które należało zdobyć. Byliśmy za słabo uzbrojeni i za mało nas było. „Monter” zmusił „Żywiciela”, dosłownie zmusił, byłem świadkiem tej trzygodzinnej dyskusji, do powrotu. Wróciliśmy trzeciego dnia powstania na Żoliborz – tak sierpień 1944 roku 76 lat później na ostrowieckim Rynku wspominał Andrzej Jachymczyk ps. Azja.
Jak co roku Stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci zachęca do upamiętnienia wszystkich osób, które walczyły o wolność i niepodległość Polski w „Powstaniu Warszawskim”. Do akcji włączyć można się już jutro (1 sierpnia) w dzień wybuchu Powstania Warszawskiego. Pierwsza z możliwości jest bardzo symboliczna, dotyczy zbiórki krwi dla osób potrzebujących. Podobnie jak 79 lat temu swoją krew przelewali powstańcy, dziś dla dobra rodaków, tym bezcennym darem z innymi podzielić mogą się mieszkańcy powiatu ostrowieckiego.
Krew oddawać będzie można w godzinach od 7.00 do 10.30 w oddziale terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Świętokrzyskiej 22 (piętro 7) w Ostrowcu Św.
Krwiodawcą może zostać osoba zdrowa, która ma ukończone 18 lat, nie przekroczyła lat 60 i posiada Dowód Osobisty lub Paszport, ma odpowiednią wagę ciała (powyżej 50 kg), nie chorowała na żółtaczkę, kiłę nie chorujesz na choroby przewlekłe, wymagające przyjmowania leków na stałe, zapoznała się z „Informacją o chorobach zakaźnych dla krwiodawców” i wypełniła kwestionariusz dla krwiodawców, osoba, która w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonywanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie jest na czczo. Dawcami krwi nie mogą być kobiety w ciąży i w okresie 6 miesięcy po porodzie oraz w okresie menstruacji i trzy dni po jej zakończeniu.
O godzinie 16.00 na ostrowieckim Rynku rozpocznie się formowanie żywego znaku Polski Walczącej. Sam znak Polski Walczącej, to połączenie liter „P” i „W”. W dokumentach źródłowych przeczytać można, że symbol ten miał pokazać „wrogowi, że mimo wszystko – nie złamał naszego ducha…”. Znak został wymyślony przez Annę Smoleńską – harcerkę. Chodziło o to, aby znaleźć symbol, który w łatwy i szybki sposób można by malować na murach, czy ścianach budynków walczącej Warszawy, jako symbol trwającej walki. Aby wszyscy, którzy ten znak zobaczą, wiedzieli, że walka nadal trwa, że jest nadzieja. Dla wielu powstańców te dwie litery do końca pozostały symbolem nadziei.
Punktualnie o godzinie 17.00 na jedną minutę nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy, upamiętniający bohaterów Powstania Warszawskiego.
To byli wyjątkowi ludzie, którzy pokazywali, że są wartości większe niż życie ludzkie.