Znajdź nas na

FAKTY

Zbigniew Duda apeluje do zarządu powiatu: Przestańcie filozofować, tylko weźcie się za pracę!

Stagnacja i brak rozwoju, rolowanie kredytów, brak oczekiwanych przez mieszkańców powiatu ostrowieckiego – inwestycji, a także brak odpowiedniej promocji Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki – to zdaniem radnych z Klubu Prawa i Sprawiedliwości tylko niektóre z mankamentów budżetu na 2021 rok. – Zacznę od tego, to nie filozofia tworzy budżet tylko liczby, wydatki i oczekiwania mieszkańców, więc przestańcie filozofować, tylko weźcie się za pracę – apelował do zarządu powiatu, Zbigniew Duda, przewodniczący powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości, podczas sesji, jaka odbyła się wczoraj (wtorek, 28 grudnia).

Zdjęcie ilustracyjne. Zbigniew Duda, przewodniczący Klubu PiS fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Po raz  kolejny słyszę na tej sali filozofię. To nie jest  miejsce do tego. To jest miejsce do tego, żeby działać na rzecz mieszkańców – mówił podczas przedstawiania opinii radnych z Klubu Prawa i Sprawiedliwości, Zbigniew Duda.   

Podkreślał, że zdaniem Klubu budżet powiatu ostrowieckiego na rok 2021 jest kolejnym budżetem, w którym z góry zakłada się stagnację i brak rozwoju. 

– To znowu budżet deficytowy, czyli powiat będzie miał ujemny wynik finansowy.  Kończą się inwestycje rozpoczęte przez poprzedni zarząd i widać,  że wy nie macie pomysłu na dobrą przyszłość dla powiatu. Zajęliście się  tylko urzędniczeniem i dzieleniem kolejnych stanowisk dla swoich. Skandaliczne jest to, że w 2020 roku dopiero  prawo i radni Prawa i Sprawiedliwości zmusili i was do pokrycia straty szpitala. Gdy w tym samym czasie marszałek z Prawa i Sprawiedliwości przeznacza dla powiatu 4 500 00 zł – mówił Zbigniew Duda.

Radny podkreślał, że skandalem jest to, że w roku 2021 władze powiatu nie zamierzają pokryć straty szpitala za 2019 rok.

– Robicie to w tych trudnych czasach, kiedy troska o zdrowie mieszkańców powinna być priorytetem dla każdego samorządu. Przesunięta  w czasie spłata kredytu powoduje sytuację, w której spłacimy więcej odsetek. W  związku z tym zamiast przeznaczać pieniądze głównie na raty kredytu, będziemy je przeznaczać na odsetki, czyli w przyszłorocznym budżecie 1 000 000 zł, a aż 1 500 000 zł odsetki – wyliczał Zbigniew Duda.

Głosowanie nad projektem uchwały w sprawie uchwalenia budżetu na 2021 rok
Źródło: YT Powiat Ostrowiecki

Zauważył, że w ocenie Klubu to nieekonomiczne działanie, pokazujące schemat prowadzenia krótkowzrocznej polityki finansowej.  

– Od rządów Prawa i Sprawiedliwości dostaliście państwo subwencja ogólną w wysokości 86 000 000 zł. To nie są  tak zwane środki zewnętrzne,  jak wy to mówicie. To rząd je przyznaje. Jest to kwota o 40% wyższa, niż była w roku 2018, 40% o 26 000 000 zł. W jaki chcecie zagospodarować te dodatkowe 26 000 000 zł? No, korzystając ze sprawdzonych TOS-owskich wzorców, chcecie większość z nich zwyczajnie przejeść. Bo wasze podstawowe inwestycje, to kontynuacja tych rozpoczęty przez poprzedni zarząd: Muzeum, SOR,  słynne lądowisko, o  którym mówicie i stadion przy szkole,  który jest w budżecie od  2013 roku. W przyszłorocznym budżecie znowu, znowu powtarzam, nie chcecie promować „naszej perły”,  czyli „Krzemionek”. Przeznaczacie 5000 zł na promocję turystyki w powiecie. Całej turystyki, nie tylko „Krzemionek”. Jedyny pomysł, jaki macie na Krzemionki, to pozbycie się lub współprowadzenie w oparciu o sejmik lub ministerstwo. Już kolejny rok widać brak jakiegokolwiek programu dla kompleksowej pomocy ostrowieckim seniorom, jakże ważnym,  w tym czasie. To powinno być jednym z głównych założeń budżetu, ale widocznie dla was nie jest. Biorąc pod uwagę te wszystkie argumenty Klub Prawa i Sprawiedliwości nie poprze tego projektu budżetu na 2021 – podsumował Zbigniew Duda.

„Za” projektem uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Ostrowieckiego na 2021 rok głosowało 14 radnych z KWW Jarosława Górczyńskiego i jeden radny niezależny. Przeciwko projektowi uchwały było 7 radnych z Klubu PiS.

Do tematu jeszcze powrócimy.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this