Znajdź nas na

FAKTY

Zbigniew Duda apeluje do zarządu powiatu: Przestańcie filozofować, tylko weźcie się za pracę!

Stagnacja i brak rozwoju, rolowanie kredytów, brak oczekiwanych przez mieszkańców powiatu ostrowieckiego – inwestycji, a także brak odpowiedniej promocji Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki – to zdaniem radnych z Klubu Prawa i Sprawiedliwości tylko niektóre z mankamentów budżetu na 2021 rok. – Zacznę od tego, to nie filozofia tworzy budżet tylko liczby, wydatki i oczekiwania mieszkańców, więc przestańcie filozofować, tylko weźcie się za pracę – apelował do zarządu powiatu, Zbigniew Duda, przewodniczący powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości, podczas sesji, jaka odbyła się wczoraj (wtorek, 28 grudnia).

Zdjęcie ilustracyjne. Zbigniew Duda, przewodniczący Klubu PiS fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Po raz  kolejny słyszę na tej sali filozofię. To nie jest  miejsce do tego. To jest miejsce do tego, żeby działać na rzecz mieszkańców – mówił podczas przedstawiania opinii radnych z Klubu Prawa i Sprawiedliwości, Zbigniew Duda.   

Podkreślał, że zdaniem Klubu budżet powiatu ostrowieckiego na rok 2021 jest kolejnym budżetem, w którym z góry zakłada się stagnację i brak rozwoju. 

– To znowu budżet deficytowy, czyli powiat będzie miał ujemny wynik finansowy.  Kończą się inwestycje rozpoczęte przez poprzedni zarząd i widać,  że wy nie macie pomysłu na dobrą przyszłość dla powiatu. Zajęliście się  tylko urzędniczeniem i dzieleniem kolejnych stanowisk dla swoich. Skandaliczne jest to, że w 2020 roku dopiero  prawo i radni Prawa i Sprawiedliwości zmusili i was do pokrycia straty szpitala. Gdy w tym samym czasie marszałek z Prawa i Sprawiedliwości przeznacza dla powiatu 4 500 00 zł – mówił Zbigniew Duda.

Radny podkreślał, że skandalem jest to, że w roku 2021 władze powiatu nie zamierzają pokryć straty szpitala za 2019 rok.

– Robicie to w tych trudnych czasach, kiedy troska o zdrowie mieszkańców powinna być priorytetem dla każdego samorządu. Przesunięta  w czasie spłata kredytu powoduje sytuację, w której spłacimy więcej odsetek. W  związku z tym zamiast przeznaczać pieniądze głównie na raty kredytu, będziemy je przeznaczać na odsetki, czyli w przyszłorocznym budżecie 1 000 000 zł, a aż 1 500 000 zł odsetki – wyliczał Zbigniew Duda.

Głosowanie nad projektem uchwały w sprawie uchwalenia budżetu na 2021 rok
Źródło: YT Powiat Ostrowiecki

Zauważył, że w ocenie Klubu to nieekonomiczne działanie, pokazujące schemat prowadzenia krótkowzrocznej polityki finansowej.  

– Od rządów Prawa i Sprawiedliwości dostaliście państwo subwencja ogólną w wysokości 86 000 000 zł. To nie są  tak zwane środki zewnętrzne,  jak wy to mówicie. To rząd je przyznaje. Jest to kwota o 40% wyższa, niż była w roku 2018, 40% o 26 000 000 zł. W jaki chcecie zagospodarować te dodatkowe 26 000 000 zł? No, korzystając ze sprawdzonych TOS-owskich wzorców, chcecie większość z nich zwyczajnie przejeść. Bo wasze podstawowe inwestycje, to kontynuacja tych rozpoczęty przez poprzedni zarząd: Muzeum, SOR,  słynne lądowisko, o  którym mówicie i stadion przy szkole,  który jest w budżecie od  2013 roku. W przyszłorocznym budżecie znowu, znowu powtarzam, nie chcecie promować „naszej perły”,  czyli „Krzemionek”. Przeznaczacie 5000 zł na promocję turystyki w powiecie. Całej turystyki, nie tylko „Krzemionek”. Jedyny pomysł, jaki macie na Krzemionki, to pozbycie się lub współprowadzenie w oparciu o sejmik lub ministerstwo. Już kolejny rok widać brak jakiegokolwiek programu dla kompleksowej pomocy ostrowieckim seniorom, jakże ważnym,  w tym czasie. To powinno być jednym z głównych założeń budżetu, ale widocznie dla was nie jest. Biorąc pod uwagę te wszystkie argumenty Klub Prawa i Sprawiedliwości nie poprze tego projektu budżetu na 2021 – podsumował Zbigniew Duda.

„Za” projektem uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Ostrowieckiego na 2021 rok głosowało 14 radnych z KWW Jarosława Górczyńskiego i jeden radny niezależny. Przeciwko projektowi uchwały było 7 radnych z Klubu PiS.

Do tematu jeszcze powrócimy.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Przewodnicząca Rady Miejskiej w Ćmielowie „namawia” nas do łamania prawa?

FAKTY

Wioletta Rogala-Mazur: Zadziwił mnie człowiek w czerwonych okularach! W tym roku ćmielowski sztab WOŚP przenosi się do internetu!

FAKTY

Adam Karolik: Jeśli taka dystrybucja utrzyma się nadal, to społeczeństwo powiatu ostrowieckiego zostanie skutecznie zaszczepione w przeciągu ok. dwóch lat!

FAKTY

Radni z gminy Bałtów z pomocą dla Anny Frytek! Hubert Żądło: Nikt z nas nie wie kiedy sam tej pomocy będzie potrzebował!

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this