Znajdź nas na

FAKTY

Zbigniew Duda:To kolejne działanie rządu, które ma wspierać samorządy! [FOTO, VIDEO]

Fundusz Inwestycji Samorządowych to środki przeznaczone na dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln. Do gmin wchodzących w skład powiatu ostrowieckiego, a także do powiatu ostrowieckiego trafi w sumie ponad 13 500 000 zł. 11 000 000 w złotych do poszczególnych samorządów i prawie 3 000 000 zł do powiatu ostrowieckiego. O „tarczy dla samorządów”, podczas wczorajszej konferencji prasowej mówili przedstawiciele ostrowieckich struktur Prawa i Sprawiedliwości. – Ta informacja, z którą dziś do państwa przychodzimy jest naprawdę informacją bardzo dobrą. Wszyscy oczekujemy inwestycji od samorządów, wszyscy oczekujemy, że samorządy będą działać na korzyść normalnego człowieka – mówił Zbigniew Duda, przewodniczący struktur Prawa i Sprawiedliwości w powiecie ostrowieckim.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Dziś mamy ważną informację dla wszystkich samorządów, wszystkich samorządowców z terenu powiatu ostrowieckiego, a właściwie z każdej gminy i każdego powiatu w naszej ojczyźnie. Jestesmy teraz  w czasie pandemii, rząd Prawa i Sprawiedliwości odpowiada szybko na inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Są uchwalane tarcze antykryzysowe, odnoszące się do środowisk gospodarczych, pracowniczych, środowisk kultury, środowisk społecznych, a w tej chwili chcemy poinformować o „Tarczy dla samorządów” – wyjaśniał Jarosław Rusiecki, Senator RP. 

Przedstawiciele struktur Prawa i Sprawiedliwości w powiecie ostrowieckim
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Fundusz Inwestycji Samorządowych to środki przeznaczone na  dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln. Łącznie w skali całego kraju aż 6 miliardów złotych (5 mld dla gmin i miast na prawach powiatu i 1 mld dla powiatów ziemskich).  Ponad 2,6 mld złotych z Funduszu trafi do gmin wiejskich i  miejsko‑wiejskich. Kwoty dotacji dla poszczególnych samorządów będą wynikały z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów.

Źródłem finansowania projektu jest Fundusz COVID-19.  Wsparcie jest bezzwrotne.

– W czasie ostatniego posiedzenia Sejmu został przyjęty Fundusz Inwestycji Samorządowych, który opiewa na kwotę 5 miliardów złotych dla samorządów gminnych  i jednego miliarda złotych dla samorządów powiatowych. Ta kwota jest do wykorzystania na cele inwestycyjne, na cele związane z najważniejszymi potrzebami społeczności lokalnych: drogi, żłobki, remonty, modernizacje szkół, przedszkoli, kanalizację i tego rodzaju inwestycje, które mają służyć społeczności lokalnej. Mamy bardzo dobre informacje dla każdego samorządu z terenu naszego powiatu – mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej (25 czerwca) Jarosław Rusiecki, Senator RP. 

Senator Jarosław Rusiecki
Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

I tak samorząd Ostrowca Św. będzie mógł  ubiegać się o kwotę 5 414 000 zł, w przypadku gminy Bałtów będzie to kwota 500 000 zł, gminy Bodzechów – 2 923 000 zł, miasta i gminy Ćmielów – 526 000 zł, miasta i gmina Kunów – 1 560 000 zł, gminy Waśniów – 696 273 zł, powiatu ostrowieckiego – 2 717 000 zł. 

Środki przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, m.in.  remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków, drogi – a także inne niezbędne lokalnie działania.

Fundusz będzie wsparciem dla: samorządów, które odpowiadają za 40% publicznych wydatków inwestycyjnych. Fundusz pozwoli im realizować kolejne plany, a gminy nie będą musiały się zadłużać lub zwalniać pracowników, żeby móc prowadzić zaplanowane inwestycje, małych i średnich firm – realizatorów zadań inwestycyjnych samorządów, a także mieszkańców –  ważne dla nich inwestycje będą mogły być inicjowane i kontynuowane, co przyczyni się do podnoszenia jakości życia. Jednocześnie pieniądze inwestycyjne będą krążyły w lokalnej gospodarce: firmy kupują materiały w miejscowych hurtowniach i wypłacają wynagrodzenia pracownikom, którzy z kolei robią zakupy w na najbliższym targowisku.

Wnioski będą kierowane do Prezesa Rady Ministrów elektronicznie, za pośrednictwem wojewody. Środki trafią do samorządów w ciągu kilku tygodni. Pieniądze będą przyznawane w formie przelewów na wniosek samorządów – bez zbędnej biurokracji. 

– Liczymy, że ten program ruszy z początkiem sierpnia, a rozstrzygnięty będzie w połowie sierpnia i do pracy w zakresie inwestycji będą mogły przystępować samorządy. Również ta kwota jest możliwa do wykorzystania do tzw. wkładu własnego. na początku tego roku do mnie i do posła Andrzeja Kryja samorząd powiatowy apelował, aby wpłynąć na możliwość poszerzenia środków finansowych na modernizację Muzeum Krzemionki. Tam była kwota niższa niż 2 700 000 zł. Jest możliwość wykorzystania tych środków, o które samorząd powiatowy może się ubiegać – mówił Jarosław Rusiecki, Senator RP z Prawa i Sprawiedliwości. 

Senator dodał, że tarcza dla samorządów jest kolejnym wsparcie rządu z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy na rzecz samorządności. Przypomniał o Funduszu Dróg Samorządowych, z którego inwestycje realizowane są w powiecie ostrowieckim, a także poszczególnych samorządach m.in w gminie Ostrowiec Św.

Poseł Andrzej Kryj
Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Po tych ogromnych pieniądzach jakie trafiły do polskich przedsiębiorstw, do polskich pracowników, a do tej pory trafiło około 100 miliardów złotych. Do tej pory codziennie do Polskich firm i do polskich pracowników trafia 1 miliard złotych. Po tych ogromnych środkach przyszedł czas na tarczę skierowaną do samorządu. Do gmin wchodzących w skład powiatu ostrowieckiego i do powiatu ostrowieckiego trafi bardzo szybko, bo będa to działania prowadzone w sposób niezwykle szybki i w sposób bardzo prosty, trafi ponad 13 500 000 zł, spośród nich, prawie 11 milionów złotych trafi do poszczególnych gmin i blisko 3 000 000 zł do powiatu ostrowieckiego. Jest to niezwykle ważne, tak jak podkreślił pan senator, środki te mogą być wykorzystane, jako tzw. wkład własny – dodał Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP z Prawa i Sprawiedliwości. 

Dodał, że wszystkie działania prowadzone przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego, a także mające swój początek w inicjatywach podejmowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę mają służyć mieszkańcom Polski, a także jej równomiernemu rozwojowi.

– To jest wypełnianie tej dewiz prezydenta, który powiedział, że  chce być prezydentem polskich spraw, prezydentem ludzkich spraw – mówił Andrzej Kryj. 

Głos zabrał także Zbigniew Duda, radny powiatowy, a także przedstawiciel struktur PiS w powiecie ostrowieckim. 

– To kolejne działanie, które ma wspierać samorządy. Często w niektórych mediach widzimy, że drogę zrobił powiat, zrobiła gmina przy wsparciu środków zewnętrznych. Drodzy państwo, to są środki zewnętrzne, środki, które daje rząd Prawa i Sprawiedliwości A teraz patrząc na to, jak duże są to środki, to 2 717 000 zł pozwalają powiatowi ostrowieckiemu zrobić inwestycję powyżej 10 000 000 – mówił Zbigniew Duda.

Zbigniew Duda, przewodniczący struktur PiS w powiecie ostrowieckim
Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jako przykład podał dofinansowanie z tzw. powodziówek. 

– Te środki zewnętrzne, czyli od rządy Prawa i Sprawiedliwości to będzie 80 procent, a następne środki 2 170 000 zł, które są w tarczy samorządowej w tej chwili, czyli też środki rządowe, zabezpieczą całość inwestycji. Będzie można zrobić całą inwestycję co najmniej 10 000 000 bez tak naprawdę wkładu finansowego ze strony powiatu.To samo dotyczy każdej gminy z naszego powiatu. Naprawdę te środki są oczekiwane, tylko teraz samorządowcy powinni zacząć naprawdę mocno działać, żeby je wykorzystać, bo wszyscy od nich tego oczekujemy. Może skończył się czas tylko narzekania. Naprawdę warto zakasać rękawy, działać dla naszej społeczności lokalnej, tak jak to robi rząd Prawa i Sprawiedliwości, tak jak to robi prezydent Andrzej Duda, który tak jak pan poseł mówił wspiera wszystkie inicjatywy. Patrzmy na to  jak działamy, patrzmy na to, jakie pieniądze do nas spływają. Porównajmy to wszystko z czasem przeszłym – podsumował Zbigniew Duda. 

Galeria foto: Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Konferencja Rusiecki Rynek -1
NaOSTROinfo Konferencja Rusiecki Rynek -1

NaOSTROinfo Konferencja Rusiecki Rynek -16
NaOSTROinfo Konferencja Rusiecki Rynek -16

NaOSTROinfo Konferencja Rusiecki Rynek -15
NaOSTROinfo Konferencja Rusiecki Rynek -15

NaOSTROinfo Konferencja Rusiecki Rynek -14
NaOSTROinfo Konferencja Rusiecki Rynek -14

NaOSTROinfo Konferencja Rusiecki Rynek -13
NaOSTROinfo Konferencja Rusiecki Rynek -13

NaOSTROinfo Konferencja Rusiecki Rynek -12
NaOSTROinfo Konferencja Rusiecki Rynek -12

NaOSTROinfo Konferencja Rusiecki Rynek -11
NaOSTROinfo Konferencja Rusiecki Rynek -11

NaOSTROinfo Konferencja Rusiecki Rynek -9
NaOSTROinfo Konferencja Rusiecki Rynek -9

NaOSTROinfo Konferencja Rusiecki Rynek -8
NaOSTROinfo Konferencja Rusiecki Rynek -8

NaOSTROinfo Konferencja Rusiecki Rynek -7
NaOSTROinfo Konferencja Rusiecki Rynek -7

NaOSTROinfo Konferencja Rusiecki Rynek -6
NaOSTROinfo Konferencja Rusiecki Rynek -6

NaOSTROinfo Konferencja Rusiecki Rynek -5
NaOSTROinfo Konferencja Rusiecki Rynek -5

NaOSTROinfo Konferencja Rusiecki Rynek -4
NaOSTROinfo Konferencja Rusiecki Rynek -4

NaOSTROinfo Konferencja Rusiecki Rynek -3
NaOSTROinfo Konferencja Rusiecki Rynek -3

NaOSTROinfo Konferencja Rusiecki Rynek -2
NaOSTROinfo Konferencja Rusiecki Rynek -2

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this