Znajdź nas na

FAKTY

Zmodernizowana oczyszczalnia w Ożarowie oddana do użytku!

W Ożarowie do użytku oddana została przebudowana i zmodernizowana oczyszczalnia ścieków. Inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych kwotą ponad 1,7 mln zł. W uroczystości wziął udział marszałek Andrzej Bętkowski i dyrektor Departamentu Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego Wioletta Czarnecka.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Głównym celem inwestycji, objętej dofinansowaniem z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, była modernizacja oczyszczalni ścieków, polegająca na budowie instalacji odwadniania i granulowania osadów ściekowych na oczyszczalni ścieków w Ożarowie. Przeprowadzenie gruntownej modernizacji ma pozwolić na zagospodarowanie osadów ściekowych na terenie aglomeracji, ochronę wód powierzchniowych i podziemnych, zapobieganie degradacji środowiska naturalnego oraz pozwolić na rozwój przedsiębiorczości i wzrost atrakcyjności gruntów na terenie Ożarowa.

– Dla mieszkańców Ożarowa, dla całej społeczności, ale też dla przedsiębiorców zakończona właśnie inwestycja związana z gospodarką wodno-ściekową jest niezwykle istotna – podkreślił marszałek Andrzej Bętkowski. – W regionie w pełni skanalizowanych jest tylko około 35-40 procent gmin. Będziemy starać się, by w nowej perspektywie finansowej uzyskać jak największe wsparcie na wszystkie “zielone”, proekologiczne projekty, poprawiające stan środowiska i pozwalające na pełne wykorzystanie surowców oraz odpadów – dodał marszałek.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

W ramach projektu oczyszczalnia została zmodernizowana i unowocześniona technologicznie. Obok nowych instalacji, zamontowano również zadaszone wiaty, gdzie przechowywany będzie granulat osadu. Pojawił się nowoczesny system monitorowania i sterowania aparaturą oraz system informatyczny, który pozwoli na kompleksowe zarządzanie siecią.

Uzyskiwany w wyniku procesu granulacji osadów suchy, hydrofobowy proszek lub granulat może być wykorzystywany m.in. jako doskonały nawóz do celów rolniczych lub upraw leśnych, jako kruszywo do budowy dróg, do produkcji cementu, do produkcji materiałów budowlanych. Granulat może być bezpiecznie składowany, przechowywany i transportowany, gdyż produkt ten jest materiałem hydrofobowym, odpornym na wodę i może być nawet przechowywany całorocznie w pryzmach na wolnym powietrzu, bez wpływu na środowisko i bez wpływu środowiska na granulat.

Całkowity koszt inwestycji to blisko 4 mln zł. Została ona wsparta finansowa ze środków unijnych w wysokości około 1,7 mln zł.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this