Znajdź nas na

FAKTY

Żywność dla najuboższych, maseczki dla seniorów, pomoc dla przedsiębiorców! Gmina Bałtów wspiera mieszkańców w czasach epidemii!

Maseczki dla seniorów po 60 roku życia, pomoc żywnościowa dla najuboższych mieszkańców, a także, pomimo trudnej sytuacji finansowej gminy – ukłon w stronę przedsiębiorców – tak gmina Bałtów radzi sobie z trudnym czasem epidemii koronawirusa. – To nowa sytuacja dla każdego z nas, jednak nie zapominamy o osobach samotnych, starszych, najuboższych. Mieszkańcy w tych trudnych chwilach pokazują, że jesteśmy jedną społecznością i poradzimy sobie bez względu na okoliczności – mówi Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

fot. Urząd Gminy w Bałtowie

Epidemia koronawirusa zaskoczyła nie tylko służbę zdrowia,czy gospodarkę, ale też samorządy, a te z nową sytuacją radzą sobie, jak potrafią. W gminie Bałtów na pomoc ze strony samorządu mogą liczyć m.in. osoby po 60 roku życia. Te, które szczególnie narażone są na zakażenie korowanirusem. 

– W związku z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa podjąłem działania mające na celu zabezpieczenie osób najbardziej zagrożonych zakażeniem. Zakupiliśmy maseczki wielokrotnego użytku dla seniorów, z instrukcją jak je prać, aby mogły posłużyć na dłużej – wyjaśnia Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

Wczoraj, 7 kwietnia pracownicy Urzędu Gminy rozdysponowywali je na terenie gminy. Docelowo otrzymają je 1002 osoby. 

fot. Urząd Gminy w Bałtowie

– Poprosiłem też o wsparcie Wojska Obrony Terytorialnej w Sandomierzu o pomoc w dystrybucji żywności dla osób zakwalifikowanych do Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 z Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Żywność otrzymały osoby spełniające kryteria dochodowe. Takich rodzin w gminie jest 179, w przeliczeniu na mieszkańców ponad 300 osób. 

W związku z epidemią, trudno byłoby siłami gminy przewieźć 4 tony środków spożywczych z Ostrowca Św

Pomogła także Ochotnicza Straż Pożarna w Antoniowie z prezesem i przewodniczący Rady Gminy w Bałtowie – Henrykiem Cichockim na czele, z wojskiem jeździł także prezes straży z Wólki Pętkowskiej, a jednocześnie radny gminny – Krzysztof Misiura.  

– W ciągu czterech godzin udało się rozdystrybuować całą żywność. Wcześniej o akcji mieszkańcy zostali poinformowani telefonicznie, każdy z uprawnionych do tej formy pomocy miał wystawić karton przed posesję, żeby było bezpiecznie i aby uniknąć  kontaktu bezpośredniego – dodaje wójt.

Na pomoc ze strony gminy, pomimo trudnej sytuacji finansowej, w jakiej się znalazła, liczyć mogą także lokalni przedsiębiorcy. 

fot. Urząd Gminy w Bałtowie

– Mając na uwadze skalę problemu, dotykającą przedsiębiorców, spowodowaną rozprzestrzenianiem się wirusa Covid-19, zachwianie i pogorszenie płynności finansowej, jednocześnie analizując trudną sytuację finansową gminy Bałtów, aby zminimalizować następstwa pandemii koronawirusa, na chwilę obecną możliwe będzie przedłużenie w drodze uchwały Rady Gminy w Bałtowie przedłużenie terminów płatności rat podatku od nieruchomości płatnych w II kwartale 2020 roku bez pobierania dodatkowych opłat. Mam nadzieję, że rozwiązania te będą miały pozytywny wpływ na sytuację ekonomiczną przedsiębiorców, głównie branży turystycznej z terenu gminy Bałtów i przyczynią się przejściowo do poprawy ich płynności finansowej, tak aby po zażegnaniu kryzysu mogły bez przeszkód kontynuować swoją działalność gospodarczą – wyjaśnia Hubert Żądło i dodaje, że zastanawiam się także nad możliwością obniżenia czynszu dzierżawy obiektów należących do gminy o połowę.

Na pomoc w gminie mogą liczyć także osoby starsze, samotne i niepełnosprawne. Funkcjonuje bowiem pogotowie zakupowe.  Osoby te mogą liczyć na pomoc w zrobieniu zakupów spożywczych, czy wykupieniu lekarstw. Osoby, które świadczą tego typu pomoc dostępne są pod numerem: 668 764 240 lub (41) 264 11 15. 

– Prosimy także wszystkich mieszkańców, aby wspólnie  z nami włączyli się w pomoc osobom samotnym – apeluje wójt.

Dodaje, że mieszkańcy stosują się do wprowadzonych obostrzeń i są zdyscyplinowani. 

– Druhowie z naszej OSP przypominali mieszkańcom komunikatami głosowymi o konieczności pozostania w domach i zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Mieszkańcy wzięli to sobie do serca – podsumowuje wójt. 

.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this