Przypomnijmy, że Europejski Tydzień Sportu (ETS) to inicjatywa Komisji Europejskiej promująca sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Tydzień sportowy może zarówno zapoczątkować nowe działania lub opierać się na już istniejących i wielokrotnie praktykowanych. W obchody ETS wpisują się przedsięwzięcia o charakterze europejskim, krajowym, regionalnym lub lokalnym. Celem tej ogólnoeuropejskiej kampanii pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) jest zachęcenie wszystkich, w tym dzieci i młodzież, do aktywnego trybu życia w ciągu obchodów tygodnia oraz przez cały rok.
– Jako Zespół Szkół Specjalnych postanowiliśmy także włączyć się w tę promująca zdrowy tryb życia – akcję w Europejskim Tygodniu Zdrowia, który trwa od 23 do 30 września. Sport jest dla naszych wychowanków, dla naszych uczniów bardzo ważny, a działania związane ze sportem prowadzimy na okrągło. W zawodach bierze udział nasza młodzież, przy szkole działa także Klub Olimpiad Specjalnych „Rywal”. Działania, atrakcje, zajęcia, które mamy w tym tygodniu przygotowane są pewnego rodzaju podsumowaniem naszej pracy – tłumaczy Marta Hapczyn.
Przypomina, że obchody Europejskiego Tygodnia Sportu będą trwały trzy dni.
– Dzisiaj mamy dzień pierwszy, taki wybitnie sportowy. Zainaugurowało go spotkanie z przedstawicielkami Klubu Sportowego „Black and White” wylicza nauczycielka ZSS.
Odbył się specjalny pokaz gimnastyki sportowej, a także rozmowa z Aleksandrą Kępą, jak ważne jest sport w życiu człowieka, co może dać, co dzięki niemu można osiągnąć. Następnie uczniowie brali udział w zawodach sportowych. Podsumowanie tych zawodów nastąpiło po meczu.
– W zawodach brała udział większość klas z naszej szkoły. Przygotowaliśmy sześć konkurencji: tor przeszkód, quiz: jaki to sport?, wyścigi na kartkach, rzuty do celu, pchnięcie kulą i zmodyfikowane bocce. Zbieraliśmy punkty, ponieważ były to najczęściej konkurencje drużynowe: dwie klasy między sobą rywalizowały, zdobywając punkty. Klasa z największą ilością punktów wygrała zwody. Są to uczniowie klasy 5, drugie miejsce zajęła klasa 7b. Są także dwa trzecie miejsca, które wywalczyły klasa 3b, przysposabiająca do pracy i 3a. Nagrody także mają wymiar sportowy. Jest to piłka, książki i pamiątkowe dyplomy – tłumaczy Edyta Kopyś, nauczyciel Zespołu Szkół Specjalnych i przewodnicząca, działającego przy placówce Klubu Olimpiad Specjalnych „Rywal”.
Tematem przewodnim jutrzejszego dnia także będzie sport. Oprócz sportu nauczyciele ZSS-u przypomną także o zdrowym trybie życia, nie tylko o sporcie, ale i zdrowym odżywianiu.
– Jutrzejszy dzień będzie właśnie temu poświęcony. Dietetyk Emilia Żelazowska opowie o tym jak się zdrowo odżywiać, nie zabraknie także prezentacji wartości odżywczych owoców i warzyw przygotowanej przez uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Uczniowie opowiedzą także dlaczego warto jeść wybrane przez nich owoce i warzywa. Będziemy degustować świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne. Będą także prezentacje, dotyczące działalności zajęć pozalekcyjnych „Patyczaki” – o grupa wsparcia, w ramach której spotykają się rodzice wraz z uczniami trenując nordic walking. Chcemy tym, którzy z nami nie trenują, powiedzieć jak tam jest fajnie, co tam się dzieje. Chcemy zachęcić następne osoby. Jutro na naszych uczniów czekać będzie także prezentacja o wpływie ruchu na zdrowie człowieka – podsumowuje Marta Hapczyn.
Po południu, o 15.30 swoje treningi zainauguruje Klubu Olimpiad Specjalnych „Rywal”.
– Dzięki uprzejmości dyrektora Zespołu Szkół nr 2 byłej „Budowlanki” w ich sali gimnastycznej rozpoczniemy nasze treningi. Przez cały ubiegły rok się tam spotykaliśmy. Tę zdrową tradycję będziemy też kontynuować w tym roku. Także zapraszamy serdecznie uczniów wraz z rodzicami na ten trening i kolejne – poleca Marta Hapczyn.
W czwartek, 26 września na uczniów i ich rodziców czekać będzie kolejna porcja sportowych wrażeń. Członkowie Klubu Olimpiad Specjalnych „Rywal” będą bowiem uczestniczyć w meetingu w biegach przełajowych olimpiad specjalnych organizowanych przez Warsztaty Terapii Zajęciowej „Szansa”.
– Także nasi zawodnicy biorą udział w tych zawodach, a my sporą grupą pojedziemy im kibicować. Sportowy tydzień podsumujemy już czwartkowym popołudniem na Gutwinie wraz z grupą „Patyczaki”. Jak widać jest wiele atrakcji zarówno dla uczniów, jak i dla rodziców. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wszystkie te działania, u nas w placówce trwają przez cały rok, nie tylko przez tydzień. Uczestniczymy także w programie Żółty Talerz, dzięki któremu możemy mówić o zdrowym odżywianiu i dodatkowo je przygotowywać – dodaje Marta Hapczyn.
Przypomina także, że sport odgrywa olbrzymią rolę w życiu osób niepełnosprawnych.
– Sport odgrywa często szczególną rolę w życiu osób niepełnosprawnych. Po pierwsze, mogą odnosić sukcesy. Olimpiady specjalne dają także możliwość rywalizacji, osiągania sukcesów i dowartościowania. Ruch, jaki by on nie był zawsze dobrze wpływa pozytywnie na nasz organizm – wyjaśnia Marta Hapczyn, nauczyciel ostrowieckiego ZSS.
Uczniowie ZSS-u, a także członkowie Klubu OS „Rywal” na swoim koncie mają liczne sukcesy. W minioną sobotę, 21 września zawodnicy uczestniczyli w biegu w Rudniku nad Sanem, brali udział w biegu integracyjnym na 2 km. Natalia Śmieszek – zajęła I miejsce, Marcin Spyra – pierwsze miejsce, a Kamil Podsiadło – trzecie miejsce, w swoich kategoriach wiekowych. Przygotowują się już zawodnicy, tradycyjnie do Biegu Niepodległości, a także do Orlen Warsaw Maratonu. W judo swoimi sukcesami pochwalić mogą się: Dawid Podsiadło i Dominik Ślusarz.
– Tych zwycięstw jest naprawdę bardzo wiele. Tu można by mówić i mówić. W pływaniu, w kręglach, tenisie stołowym. Każdy znajdzie coś dla siebie – wylicza Marta Hapczyn, a Edyta Kopyś dodaje:
– Sport dla osób niepełnosprawnych to na pewno podtrzymywanie swojej kondycji i rozwoju we wszystkich kierunkach. My jako nauczyciele, osoby pracujące z dziećmi w taki sposób odkrywamy jakie dzieci mają predyspozycje. Często podczas takich gier i zabaw, później zostają zawodnikami naszego sportowego Klubu „Rywal”, działającego przy naszej szkole. To także start do ich sportowej kariery – podsumowuje Edyta Kopyś.