Polska to pierwszy z krajów Unii Europejskiej, który podjął wyzwanie wycofania z użytkowania wyrobów zawierających azbest. Od 2009 r. realizowany jest Program Oczyszczania Kraju z Azbestu we współpracy z wieloma ministerstwami i instytucjami.
Nie od dziś wiadomo, że azbest jest rakotwórczy. Jego włókna są niezauważalne gołym okiem i dostają się do organizmów wraz z wdychanym powietrzem. Wdychanie azbestu powoduje wiele chorób układu oddechowego jak pylica azbestowa, międzybłonniak opłucnej, a także nowotwór płuc. Choroby te potrafią pojawić się z dużym opóźnieniem.
– Na terenie naszej gminy azbest występuje głównie w formie pokryć dachowych. Zdarzają się też inne wyroby azbestowe składowane w niewłaściwy sposób. Prosimy, aby osoby, które chcą pozbyć się zalegających, rakotwórczych wyrobów azbestowych, zgłaszały się do naszej gminy – tłumaczy wójt gminy Bałtów.
W ubiegłym roku udało się zebrać, i usunąć z gminy Bałtów 70 ton azbestu.
– Gmina nic do tego nie dopłacała. Tym razem jest tak samo. 100 procent środków pochodzi z budżetu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Kielcach – dodaje Hubert Żądło.
Przypomina, że mieszkańcy nic za to nie płacą. Muszą jedynie złożyć wniosek w Urzędzie Gminy, w pokoju nr 19, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.00 do 15.00. Przy zgłaszaniu ważne jest podanie ilości (w kilogramach), posiadanych wyrobów azbestowych.
– Przypominam, że wydajemy także worki, do których trzeba taki azbest złożyć. Odbierany jest on bezpośrednio z podwórek mieszkańców. Prosimy wszystkich, żeby jak najszybciej zgłaszali wnioski. Co prawda mamy na to czas do końca września, ale chcielibyśmy uporać się z tym do końca czerwca, aby zamknąć ten temat i mieć czas na spokojne rozliczenie dotacji – podsumowuje Hubert Żądło.