Miał być dwudniowy festyn, koncert DJ-ów, a także wiele innych atrakcji, a wszystko to z okazji 515-lecia nadania praw miejskich dla Ćmielowa, jednak epidemia koronawirusa pokrzyżowała wiele planów.
– Nadanie praw miejskich to wielkie wydarzenie. Myślę, że Ćmielów, to wyjątkowe miejsce. Gdziekolwiek się jest na świecie, to chętnie się tu powraca. Tu mamy ciszę, taką oazę, ostoję spokoju. Nigdzie indziej nie chciałabym mieszkać. Tutaj się przyzwyczaiłam i dla rodowitego ćmielowiaka to jest niezwykle ważne miejsce, pełne uroku, pełne ciekawych miejsc. Ćmielów ma wspaniałą historię, mamy się czym pochwalić. Trzeba to umieć docenić – tłumaczy Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.
Jedną z form przypomnienia o tej wyjątkowej rocznicy, będzie jutrzejsza (sobotnia) akcja, na którą zaprasza Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa – 515 drzewek na 515-lecie Ćmielowa.
– Bardzo dziękuję panu Adamowi Podsiadło, nadleśniczemu Nadleśnictwa Ostrowiec Św., który przekazał nam 515 sadzonek drzewek. Już jutro, będziemy rozdawać je mieszkańcom od godziny 10.00 do 12.00 lub do wyczerpania zapasów na placu przy ćmielowskiej tężni – przypomina burmistrz.
Wśród ofiarowanych przez nadleśnictwo drzewek znalazły się: sosny, jodły i dęby.
– Zapraszam wszystkich mieszkańców. Można przyjść i za darmo otrzymać takie drzewko, które potem posadzi się u siebie w przydomowych ogródku, czy na działce. Kto wie, może za rok będziemy sprawdzać, jak te drzewka wyrosły. W ten szczególny sposób chcemy upamiętnić tę rocznicę. Czas pandemii to sprawdzian z kreatywności. Mam nadzieję, że zdamy go celująco – podsumowuje burmistrz.
Przypomnijmy, że 9 maja 1505 roku na mocy przywileju lokacyjnego, wydanego przez króla Aleksandra Jagiellończyka, Ćmielów otrzymał prawa miejskie. Pierwszym wójtem i zarządcą nowego miasta został Maciej z Iłży. Miejscowość musiała mieć rynek i ulice. Wytyczono więc centralny plac w połowie drogi między kościołem parafialnym w Szydłowie, a zamkiem i wsią Ćmielowem. Okolicznościami sprzyjającymi do uzyskania praw miejskich był fakt istnienia parafii od 1313 r. oraz zamku. Pieczęć Ćmielowska przedstawiała Św. Krzysztofa dźwigającego na barkach Dzieciątko Jezus. W 1509 r. dobra ćmielowskie przeszły w ręce Mikołaja, a potem Krzysztofa Szydłowieckiego, który w latach 1519-1531 zrobił z zamku wspaniałą rezydencję.
O historii Ćmielowa pisaliśmy także tutaj: