– W województwie świętokrzyskim Młodzieżowy Sejmik działa od 2018 roku. To organ konsultacyjno-doradczy dla Samorządu Województwa, młodzież m.in. opiniowała ważne dla ich środowiska uchwały Sejmiku Województwa związane chociażby ze stypendiami dla młodych ludzi, aktywnie pracowała również nad Strategią Rozwoju Województwa 2030+, wnosząc wiele cennych opinii i uwag. Aby młodzieżowe rady i sejmiki poprawnie funkcjonowały i wykorzystywały swój ogromny potencjał, samorządy muszą zaspokajać ich potrzeby i wspierać w rozwoju. Dlatego popieram zmiany w ustawach ustrojowych jednostek samorządu terytorialnego. W każdej gminie, powiecie, w każdym województwie takie rady czy sejmiki powinny działać. W młodych ludziach jest wielka siła, entuzjazm, fantastyczne pomysły, pozwólmy więc im działać – podkreśla Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.
W związku z rozpoczęciem prac nad inicjatywą ustawodawczą przez Komisję Ustawodawczą Senatu RP w zakresie projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy o samorządzie województwa, Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego, w ramach konsultacji społecznych, przygotował opinię zawierającą propozycje zmian zapisów w projekcie nowelizowanej części ustawy.
– Uważamy, że konieczne jest przyznanie sejmikom województw kompetencji do tworzenia młodzieżowych sejmików z własnej inicjatywy, a nie jedynie na wniosek zainteresowanych środowisk, oraz rozszerzenie proponowanego zakresu działania młodzieżowych sejmików o funkcję doradczą i inicjatywną – mówi Katarzyna Wojdan, wiceprzewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.
Zwraca również uwagę na konieczność stworzenia ustawowych gwarancji zabezpieczania w budżetach województw środków niezbędnych do funkcjonowania młodzieżowych sejmików, a także zapewnienie możliwości przyznawania młodzieżowym radnym zwrotu kosztów podróży odbytych w związku z pełnieniem funkcji.