Pracownicze Plany Kapitałowe to powszechny i dobrowolny dla pracowników system oszczędzania. Wpłaty do tego systemu finansuje, oprócz pracownika, także pracodawca. Dokłada się do niego również państwo. System PPK powstał na podstawie najlepszych praktyk takich państw jak Wielka Brytania czy Nowa Zelandia. Obejmuje on automatycznie osoby zatrudnione w wieku od 18. do ukończenia 55. roku życia, podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Pracownicy między 55. a 70. rokiem życia przystępują do tego programu na swój wniosek.
Oszczędności w PPK są finansowane z trzech źródeł: przez pracownika (zasadniczo od 2% do 4% wynagrodzenia), przez pracodawcę (od 1,5% do 4% wynagrodzenia) oraz przez państwo. To tak, jakby pracownik otrzymał podwyżkę tylko dlatego, że zdecydował się pozostać w programie. Dodatkowo państwo, po spełnieniu przez uczestnika PPK warunków określonych w ustawie, co roku wpłaca na jego indywidualny rachunek 240 zł dopłaty rocznej oraz jednorazowo 250 zł wpłaty powitalnej. Środki uczestnika PPK są jego własnością, tak samo jak jego dom, samochód czy pieniądze w banku. Zgromadzone oszczędności można wypłacić w każdej chwili, a w przypadkach wymienionych w ustawie można to zrobić bez zapłaty podatku od zysków kapitałowych oraz przy zachowaniu m.in. wszystkich wpłat od państwa. Nie zapominajmy także, że oszczędności w PPK podlegają dziedziczeniu.
Jeśli nie chcemy czekać i wypłacimy pieniądze przed 60. rokiem życia, a możemy to zrobić bez żadnego szczególnego powodu, i tak zyskujemy. Przy aktualnym oprocentowaniu lokat, oszczędzanie w PPK opłaca się dużo bardziej niż w banku. Dobrowolność programu to m.in. możliwość rezygnacji z oszczędzania w każdej chwili, a następnie możliwość powrotu do finansowania wpłat do PPK. Pracownik nie musi w tym celu wykonywać żadnych skomplikowanych czynności, gdyż jego deklaracje i wnioski składane są pracodawcy.
Brak wiedzy o programie sprawia, że niektórzy kojarzą go z otwartymi funduszami emerytalnymi. Nic bardziej mylnego. PPK nie jest programem emerytalnym, a oszczędnościowym. Zgromadzone środki są prywatną własnością uczestnika. Najlepiej o zaletach PPK świadczy fakt, że osoby, które zostały w programie w I turze wdrożenia, nadal w nim są. Co więcej, nawet ci pracownicy, którzy początkowo zrezygnowali z PPK, zaczynają teraz w nim oszczędzać. Dlaczego? Przekonują ich liczby, dodatkowe pieniądze od pracodawców i państwa, które pomnażają gromadzone oszczędności.
Dlaczego warto oszczędzać w PPK? Nie tylko dlatego, że to po prostu się opłaca. Według prognoz, ujemny przyrost naturalny spowoduje, że wysokość emerytur będzie wynosić 25% ostatniej pensji. Poza tym – żyjemy dłużej. Tylko od nas i tego, jak zadbamy o nasze finanse będzie zależeć to, jaka będzie jakość naszego życia po zakończeniu aktywności zawodowej.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę dedykowaną informacjom dla pracowników. Znajdziesz tam nie tylko przydatne wiadomości i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, ale także kalkulator oszczędności PPK oraz terminarz bezpłatnych szkoleń online. A jeśli wolisz materiały audiowizualne, a do tego nie masz zbyt dużo czasu, obejrzyj PPK Express – informacje o Pracowniczych Planach Kapitałowych w mniej niż 5 minut. Wystarczy kliknąć.
Źródło informacji: PFR Portal PPK