Każdy kto przejeżdżał ulicą Okólną w Ostrowcu Świętokrzyskim zdaje sobie sprawę, w jakim stanie aktualnie się znajduje. Jezdnia pełna łat i kolein. Dodatkowy problem, zwłaszcza dla przyjezdnych kierowców, stanowi skomplikowane skrzyżowanie bez sygnalizacji świetlnej. W dni targowe przejazd nim graniczy„z cudem”. Z jednej strony piesi, którzy chcą przejść na drugą stronę jezdni, z drugiej kierowcy, którzy zatrzymując się, blokując skrzyżowanie.
– Mankamentem tego skrzyżowania rzeczywiście jest jego słaba czytelność. Kierowców znających to skrzyżowanie, mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego, którzy pokonują je codziennie, już nie zaskakuje. Pierwszeństwo wiedzie bowiem szlakiem drogi wojewódzkiej: Aleją 3 Maja, ulicą Okólną, Rynkiem, Starokunowską. Droga województwa nr 754 w stronę ulicy Mieczysława Radwana w tym układzie komunikacyjnym jest drogą podporządkowaną, podobnie jak ulica Juliusza Słowackiego. Z tej ostatniej w dni targowe bardzo ciężko jest włączyć się do ruchu, szczególnie, gdy ktoś chciałby pojechać w stronę Rynku lub Alei 3 Maja. Kierowcy z „obcą” rejestracją, co sam zauważyłem, pomimo że często znajdowali się na drodze z pierwszeństwem przejazdu, czekali na przejazd pojazdów z drogi podporządkowanej. Dochodziło do stłuczek, kolizji, czy innych niebezpiecznych sytuacji. Rondo uniemożliwi szybki przejazd nieodpowiedzialnym kierowcom przez takie skrzyżowanie – mówi Jerzy Wrona, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach.
Sytuacja zmieni się, gdy w miejscu, w którym dziś znajduje się to skrzyżowanie powstanie rondo, czyli czytelny układ komunikacyjny dla kierowców i pozostałych uczestników ruchu.
– Wybór ronda, to wybór najlepszego rozwiązania komunikacyjnego. Kierowcy z każdego kierunku będą wjeżdżać na rondo na równych zasadach tj. ulic: Alei 3 Maja, ulicy Denkowskiej, ulicy Juliusza Słowackiego, a także od strony Rynku. To będzie bardzo czytelny układ organizacji ruchu dla zmotoryzowanych mieszkańców naszego miasta, a także kierowców, którzy tylko przejazdem znajdą się Ostrowcu Świętokrzyskim. Skrzyżowanie o ruchu okrężnym zmusza każdego kierowcę, żeby wyraźnie zwolnił, zbliżając się do ronda, dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo pieszych. – wyjaśnia Jerzy Wrona.
Przejścia dla pieszych przez ulice: Juliusza Słowackiego, Denkowską, Okólną w stronę Rynku, w pobliżu domu towarowego, a także w pobliżu schodów, prowadzących do Kolegiaty Świętego Michała Archanioła na środku jezdni będą posiadały zaprojektowane wyspy centralne. Natomiast skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 754 z ulicami: Aleją Jana Pawła II, ulicą Polną i ulicą Jana Kilińskeigo będą wyposażone w nowoczesną sygnalizację świetlną.
– Układ komunikacyjny w obrębie ulicy Okólnej bardzo się poprawi. Dziś jest tak, że jakiś nieodpowiedzialny kierowca mógłby zjechać z ulicy Denkowskiej na wprost i nie wyhamować. O tragedię nie trudno. Przebudowa zmieni tę sytuację diametralnie poprzez umożliwienie szybkiego przejazdu, dzięki wyspie centralnej na zaprojektowanym rondzie– podsumowuje Jerzy Wrona.
Pingback: Andrzej Bętkowski: To kolejna inwestycja drogowa, zmierzająca do do poprawienia sytuacji komunikacyjnej w tej części województwa świętokrzyskiego! - naOSTRO.info