Znajdź nas na

FAKTY

Mieszkańcy i kierowcy, przejeżdżający przez ulicę Okólną zyskają nowoczesne rondo! Jerzy Wrona: Będzie zdecydowanie bezpieczniej!

Rozbudowa drogi 754, na którą środki w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład pozyskał Zarząd Województwa Świętokrzyskiego budzi spore zainteresowanie wśród mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego. Szacowana na blisko 92 000 000 zł inwestycja unowocześni układ komunikacyjny miasta. Zmieni się także skrzyżowanie ulicy Okólnej z ulicą Juliusza Słowackiego i Denkowską. Jak informuje Jerzy Wrona, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach, powstanie nowoczesne rondo, a także bezpieczne przejścia dla pieszych.

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Każdy kto przejeżdżał ulicą Okólną w Ostrowcu Świętokrzyskim zdaje sobie sprawę, w jakim stanie aktualnie się znajduje. Jezdnia pełna łat  i kolein. Dodatkowy problem, zwłaszcza dla przyjezdnych kierowców, stanowi skomplikowane skrzyżowanie bez sygnalizacji świetlnej. W dni targowe przejazd nim graniczy„z cudem”. Z jednej strony piesi, którzy chcą przejść na drugą stronę jezdni, z drugiej kierowcy, którzy zatrzymując się, blokując skrzyżowanie. 

– Mankamentem tego skrzyżowania rzeczywiście jest jego słaba czytelność. Kierowców znających to skrzyżowanie, mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego, którzy pokonują je codziennie,  już nie zaskakuje. Pierwszeństwo wiedzie bowiem szlakiem drogi wojewódzkiej: Aleją 3 Maja, ulicą Okólną, Rynkiem,  Starokunowską. Droga województwa nr 754 w stronę ulicy Mieczysława Radwana w tym układzie komunikacyjnym  jest drogą podporządkowaną, podobnie jak ulica Juliusza Słowackiego. Z tej ostatniej w dni targowe bardzo ciężko jest włączyć się do ruchu, szczególnie, gdy ktoś chciałby pojechać w stronę Rynku lub Alei 3 Maja. Kierowcy z „obcą”  rejestracją, co sam zauważyłem, pomimo że często znajdowali się na drodze  z pierwszeństwem przejazdu, czekali na przejazd pojazdów z drogi podporządkowanej. Dochodziło do stłuczek, kolizji, czy innych niebezpiecznych sytuacji. Rondo uniemożliwi szybki przejazd nieodpowiedzialnym  kierowcom przez takie skrzyżowanie – mówi Jerzy Wrona, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach.

Fragment projektu przebudowy drogi 754 w zakresie rozwiązania komunikacyjnego na skrzyżowaniu ulicy Okólnej, Juliusza Słowackiego, Denkowskiej
Źródło: Magdalena Zieleń, Radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego

Sytuacja zmieni się, gdy w miejscu, w którym dziś znajduje się to skrzyżowanie powstanie rondo, czyli czytelny układ komunikacyjny dla kierowców i pozostałych uczestników ruchu. 

– Wybór ronda, to wybór najlepszego rozwiązania komunikacyjnego. Kierowcy z każdego kierunku będą wjeżdżać na rondo na równych zasadach tj. ulic: Alei 3 Maja, ulicy Denkowskiej, ulicy Juliusza Słowackiego, a także od strony Rynku. To  będzie bardzo czytelny układ organizacji ruchu dla zmotoryzowanych mieszkańców naszego miasta, a także kierowców, którzy tylko przejazdem znajdą się Ostrowcu Świętokrzyskim. Skrzyżowanie o ruchu okrężnym  zmusza każdego kierowcę, żeby wyraźnie zwolnił, zbliżając się do ronda, dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo pieszych.  – wyjaśnia Jerzy Wrona. 

Przejścia dla pieszych przez ulice: Juliusza Słowackiego, Denkowską, Okólną w stronę Rynku, w pobliżu domu towarowego, a także w pobliżu schodów, prowadzących do Kolegiaty Świętego Michała Archanioła na środku jezdni będą posiadały zaprojektowane wyspy centralne. Natomiast skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 754  z ulicami:  Aleją Jana Pawła II,  ulicą Polną  i ulicą Jana Kilińskeigo będą wyposażone w  nowoczesną sygnalizację świetlną.

– Układ komunikacyjny w obrębie ulicy Okólnej bardzo się poprawi.  Dziś jest tak, że jakiś nieodpowiedzialny kierowca mógłby zjechać z ulicy Denkowskiej  na wprost i nie wyhamować. O tragedię nie trudno. Przebudowa zmieni tę sytuację diametralnie poprzez umożliwienie szybkiego przejazdu, dzięki wyspie centralnej na zaprojektowanym rondzie–  podsumowuje Jerzy Wrona.    

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Andrzej Bętkowski: To kolejna inwestycja drogowa, zmierzająca do do poprawienia sytuacji komunikacyjnej w tej części województwa świętokrzyskiego! - naOSTRO.info

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this