Obradujący w środę, 20 kwietnia Zarząd Województwa Świętokrzyskiego podjął decyzję o dofinansowaniu z funduszy unijnych projektu „Historia w kamieniu zaklęta – wykorzystanie potencjałów endogenicznych w Gminie Łagów”. Przedsięwzięcie to otrzyma wsparcie w wysokości 1 mln 807 tys. zł z Działania 7.2 Rozwój potencjału endogenicznego jako element strategii terytorialnej dla określonych obszarów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.
Celem projektu jest podniesienie atrakcyjności turystycznej gminy Łagów, które przełoży się na wzrost zatrudnienia i przedsiębiorczości wśród mieszkańców. W ramach projektu zaplanowano zagospodarowanie fragmentu rynku w Łagowie, na którym utworzony zostanie punkt promocyjno-informacyjny oraz „Głaz Georóżnorodności”. Zaplanowano również odnowienie obiektów, które znajdują się w gminnej ewidencji zabytków oraz utworzenie „Mini Parku Georóżnorodności”. Na potrzeby ruchu turystycznego zostaną zagospodarowane obiekty trasy geoturystycznej skupione w wąwozie Dule, powstanie także Wirtualna Trasa Geoturystyczna Górnej Łagowicy.
– Projekty realizowane w ramach Działania 7.2 służą m.in. wzmocnieniu potencjału turystycznego naszego regionu oraz tworzeniu nowych produktów turystycznych w oparciu o zasoby dziedzictwa kulturowego, przemysłowego i naturalnego. To wszystko służyć ma m.in. podniesieniu atrakcyjności inwestycyjnej i pobudzeniu rozwoju gospodarczego – podkreśla Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego. – Łagów należy do tych gmin, które mogą pochwalić się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi i przyrodniczymi, a także zabytkami kultury materialnej. Dzięki realizacji projektu ten potencjał zostanie wyraźnie wzmocniony.