Przypomnijmy, że na początku czerwca ubiegłego roku otrzymaliśmy zdjęcia, na których widać było wypalony nieznaną substancją pas zieleni wzdłuż chodnika przy ulicy Świętokrzyskiej. Pytania, jakie skierowaliśmy w tej sprawie do Zakładu Usług Miejskich w Ostrowcu Św. dla dyrektora tej jednostki okazały się „niejasne i nieprecyzyjne”. Precyzyjne okazały się natomiast w przypadku Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach Oddział w Ostrowcu Św. 4 sierpnia 2021 roku została przeprowadzona kontrola prawidłowości stosowania środków ochrony roślin w Zakładzie Usług Miejskich w Ostrowcu Św. W związku ze stwierdzoną nieprawidłowością wydano zalecenia pokontrolne, którego wykonanie będzie weryfikowane.
Wyniki kontroli dostępne są TUTAJ
Czytaj również:
Na prośbę naszych Czytelników, a także w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i pracowników ZUM-u, którzy dokonują oprysków, 20 maja 2022 roku w Zakładzie Usług Miejskich w Ostrowcu Św. zapytaliśmy: kiedy (w jakich miesiącach), prosiliśmy o wskazanie konkretnych dat i lokalizacji, prowadzone będą opryski roślin prowadzone przez ZUM?
Jakie środki ochrony roślin i herbicydy będą używane (prosiliśmy podanie ich nazwy, a także karty charakterystyki). Pytaliśmy o to jakie są efekty ich działań, skład i skutki uboczne dla ludzi i zwierząt? W jaki sposób o ich użyciu zostaną poinformowani mieszkańcy (proszę o wskazanie konkretnych miejsc, w których pojawi się informacja/pojawią się informacje – ogłoszenia lub inna forma informująca mieszkańców o planowanych opryskach? Prosiliśmy o przesłanie treści (wzoru) takiego ogłoszenia. Kto dokonywał będzie oprysków (proszę o podanie liczby pracowników), a także o przesłanie aktualnych dokumentów potwierdzających uprawnienia pracowników do przeprowadzania oprysków środkami ochrony roślin?
– (…) informuję, że na dzień udzielenia odpowiedzi nie posiadamy ustalonego zakresu robót i terminu działań, więc nie dysponujemy informacją publiczną, którą można byłoby przekazać wnioskodawcy – czytamy w odpowiedzi pod którą podpisał się Łukasz Dybiec, dyrektor Zakładu Usług Miejskich w Ostrowcu Św.
Przypomnijmy, że w etykiecie środka ochrony roślin określone jest gdzie może być on stosowany, jakie środki ostrożności powinno się zachować dla osób stosujących środek, pracowników oraz osób postronnych (w tym zapis: „Przed zastosowaniem środka należy poinformować o tym fakcie wszystkie zainteresowane strony, które mogą być narażone na znoszenie cieczy użytkowej i które zwróciły się o taką informację planowanych zabiegów”).
Stosowanie środków ochrony roślin niezgodnie z zawartymi w etykiecie wymaganiami oraz w sposób stwarzający zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub dla środowiska podlega karze grzywny (art. 76 ust. 1 pkt. 19 i 20 Ustawy z dnia 8 marca 2013 roku o środkach ochrony roślin).