Znajdź nas na

FAKTY

W ostrowieckim ZUM-ie zapytaliśmy o harmonogram tegorocznych oprysków!

W Zakładzie Usług Miejskich w Ostrowcu Świętokrzyskim zapytaliśmy kiedy (prosiliśmy o wskazanie konkretnych dat, a także lokalizacji) prowadzone będą opryski roślin. Jakie środki ochrony roślin i herbicydy będą używane, a także w jaki sposób o ich użyciu poinformowani będą mieszkańcy (prosiliśmy o przesłanie przykładowego ogłoszenia). Przypomnijmy, że przeprowadzona przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach Oddział w Ostrowcu Św. blisko rok temu kontrola w zakresie stosowania środków ochrony roślin, wykazała nieprawidłowości.

Zdjęcie ilustracyjne fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomnijmy, że na początku czerwca ubiegłego roku otrzymaliśmy zdjęcia, na których widać było wypalony nieznaną substancją pas zieleni wzdłuż chodnika przy ulicy Świętokrzyskiej. Pytania, jakie skierowaliśmy w tej sprawie do Zakładu Usług Miejskich w Ostrowcu Św. dla dyrektora tej jednostki okazały się „niejasne i nieprecyzyjne”. Precyzyjne okazały się natomiast w przypadku Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach Oddział w Ostrowcu Św. 4 sierpnia 2021 roku została przeprowadzona kontrola prawidłowości stosowania środków ochrony roślin w Zakładzie Usług Miejskich w Ostrowcu Św. W związku ze stwierdzoną nieprawidłowością wydano zalecenia pokontrolne, którego wykonanie będzie weryfikowane.

Wyniki kontroli dostępne są TUTAJ

Czytaj również:

Na prośbę naszych Czytelników, a także w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i pracowników ZUM-u, którzy dokonują oprysków, 20 maja 2022 roku w Zakładzie Usług Miejskich w Ostrowcu Św. zapytaliśmy: kiedy (w jakich miesiącach), prosiliśmy o wskazanie konkretnych dat i lokalizacji, prowadzone będą opryski roślin prowadzone przez ZUM?

Jakie środki ochrony roślin i herbicydy będą używane (prosiliśmy podanie ich nazwy, a także karty charakterystyki). Pytaliśmy o to jakie są efekty ich działań, skład i skutki uboczne dla ludzi i zwierząt? W jaki sposób o ich użyciu zostaną poinformowani mieszkańcy (proszę o wskazanie konkretnych miejsc, w których pojawi się informacja/pojawią się informacje – ogłoszenia lub inna forma informująca mieszkańców o planowanych opryskach? Prosiliśmy  o przesłanie treści (wzoru) takiego ogłoszenia. Kto dokonywał będzie oprysków (proszę o podanie liczby pracowników), a także o przesłanie aktualnych dokumentów potwierdzających uprawnienia pracowników do przeprowadzania oprysków środkami ochrony roślin?

– (…) informuję, że na dzień udzielenia odpowiedzi nie posiadamy ustalonego zakresu robót i terminu działań, więc nie dysponujemy informacją publiczną, którą można byłoby przekazać wnioskodawcy – czytamy w odpowiedzi pod którą podpisał się Łukasz Dybiec, dyrektor Zakładu Usług Miejskich w Ostrowcu Św. 

Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z ZUM-u

Przypomnijmy, że w etykiecie środka ochrony roślin określone jest gdzie może być on stosowany, jakie środki ostrożności powinno się zachować dla osób stosujących środek, pracowników oraz osób postronnych (w tym zapis: „Przed zastosowaniem środka należy poinformować o tym fakcie wszystkie zainteresowane strony, które mogą być narażone na znoszenie cieczy użytkowej i które zwróciły się o taką informację planowanych zabiegów”). 

Stosowanie środków ochrony roślin niezgodnie z zawartymi w etykiecie wymaganiami oraz w sposób stwarzający zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub dla środowiska podlega karze grzywny (art. 76 ust. 1 pkt. 19 i 20 Ustawy z dnia 8 marca 2013 roku o środkach ochrony roślin). 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this