– Ostrowiec Świętokrzyski jest w pierwszym szeregu miast, które dbają o biznes, które rozumieją przedsiębiorczość, które przyciągają firmy zewnętrzne. Stąd inwestujemy w tereny, stąd uzbrajamy te tereny. Mamy jedne z najniższych stawek podatków, a od siedmiu lat w ogóle tych podatków nie podnosimy. Nie sięgamy do kieszeni podatników i przedsiębiorców, ale rozumiemy zawiłe procesy inwestycyjne i wspieramy. Stąd dedykowany Program Wspierania Przedsiębiorczości. W szczególności inwestujemy w firmy, które chcą u nas otworzyć zakłady produkcyjne, bo po pierwsze praca, a po drugie usługi i handel. Chcemy współpracować z tym biznesem stąd nasza taka długofalowa, przemyślana strategia, aby inwestować w tereny, aby na tych terenach lokować nowe przedsięwzięcia i uzbrajać w szybkim tempie i wspierać przy procesie inwestycyjnym. To się udaje zrobić. Jesteśmy jedynym miastem w województwie świętokrzyskim, które może sobie pozwolić na to, że nie mając długów, nie podnosi podatków, a równolegle remontuje i inwestuje – mówił w materiale filmowym, dotyczącym polityki i strategii promocji gospodarczej miasta, który 24 października podczas sesji Rady Miasta Ostrowca Św. wyświetlony został radnym – Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św.
Wygląda na to, że zupełnie inny, „gospodarczy” obraz miasta przed mają mieszkańcy Ostrowca Św.
„Co wy chcecie, aby do pustego (wymarłego) miasta przyszedl jakis poważny inwestor i stworzył nawet miejsca pracy dla wszystkich mieszkańców. Miałby teraz tylko jeden problem brak rak do pracy, bo każdy uczciwy człowiek, który nie patrzy na znajomości już dawno to miasto opuścił”, „Wiem jedno, bez terenów pod inwestycje nie będzie inwestycji. Już to pisałem powinniśmy dążyć do utworzenia czegoś w rodzaju metropolii ze wspólnym transportem. Ostrowiec przez swoje zbicie to fajne miejsce do życia ale bez powiększenia obszaru pod inwestycje umrze naturalnie, do tego duszą nas systematycznie Kielce zawłaszczając środki dla siebie i lokalizacji będących ich satelitami jak Skarżysko. Starachowice od lat przesuwają swoje granice dzięki czemu są w stanie zagwarantować teren potencjalnemu inwestorowi i do tego to oni decydują co jest w strefie, a co nie a my jesteśmy do nich tylko dokooptowani”, „Bo jeśli dzieci wyjeżdżają by się uczyć to powinny mieć gdzie wracać, do czegoś to znaczy do miejsca gdzie jest praca i jakaś przyszłość. Tutaj niestety nie ma, a to już wprost i bezpośrednio wina tego co sprawuje władzę. Ja na miejscu takiego prezydenta wstydziłbym się chodzić po ulicach”, „Nam mieszkańcom wystarczy rondo z bratkami, imprezy disco polowe, kostka granitowa, oświetlenie świąteczne i wyremontowane drogi za unijne pieniądze. Inwestorów jak nie było tak nie będzie” – to tylko niektóre z komentarzy z internautów.
Z „Raportu o polityce i strategii promocji gospodarczej Ostrowca Świętokrzyskiego w 2022 roku”, który otrzymali radni dowiedzieć można się m.in. czym jest promocja gospodarcza Ostrowca Św. , co jest podstawą promocji gospodarczej miasta, jak realizowana jest promocja gospodarcza miasta.
Zgodnie z wykresem, przedstawiającym analizę zapytań inwestorów w latach 2015-2022 w 2022 roku do gminy wpłynęły 22 zapytania inwestorów zagranicznych, odbyło się 5 wizyt inwestorów zagranicznych, obsłużono 2 takich inwestorów. W roku 2021 gmina otrzymała 4 zapytania od inwestorów zagranicznych, odbyły się 3 takie wizyty, obsłużono 1 inwestora zagranicznego, w roku 2020 wpłynęło 5 inwestorów zagranicznych, odbyły się 3 wizyty, obsłużono 1 inwestora zagranicznego. Z przedstawionego zestawienia wynika, że największe zainteresowanie wśród inwestorów zagranicznych miało miejsce w 2018 roku, kiedy to wpłynęło od nich 15 zapytań.
Zgodnie z analizą w 2022 roku wpłynęło 15 zapytań od inwestorów krajowych, odbyło się 9 wizyt, obsłużono 4 inwestorów. W roku 2021 wpłynęło 14 zapytań inwestorów krajowych, odbyło się 5 wizyt, obsłużono 6 inwestorów krajowych.
W 2022 roku wpłynęło 11 zapytań od firm lokalnych, obsłużono 4 takie firmy, w przypadku 9 firm była to obsługa firm reinwestujących. W roku 2021 wpłynęło 10 zapytań z firm lokalnych, obsłużono 5 firm lokalnych, obsługa reinwestycyjna dotyczyła 7 z nich.
Według twórców Raportu „prawdziwy zwrot w polityce gospodarczej miasta nastąpił w 2016 roku, kiedy Jarosław Górczyński – Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – podjął strategiczną decyzję o nabyciu 50 ha terenów poprzemysłowych, które po przygotowaniu mogłyby być udostępnione inwestorom. Z tego dużego areału, w pierwszym etapie, najszybciej udało się stworzyć nowoczesną dzielnicę przemysłową na obszarze 20 ha wokół największego zakładu przemysłowego w regionie”.
Jak wynika z danych zawartych w dokumencie na terenie Ostrowieckiego Kompleksu Inwestycyjnego przy ulicy Przemysłowej w ciągu kilku lat miasto sprzedało tereny inwestycyjne… sześciu inwestorom. Izoterm, Elkom Trade, Park-Logistic wybudowały już swoje siedziby. Do budowy swojego zakładu w Ostrowcu Św. szykuje się Phytobiotics Polska. Zakład wybudować ma również polsko-szwedzka firma, producent ekologicznych lakierów, do drewna i podłóg elastycznych – UVElite.
Czy nowe miejsca pracy znajdą w nich mieszkańcy Ostrowca Św.?