Szpitale mają płacone za pobyt pacjenta od pierwszego dnia. Obecnie do trzeciego dnia hospitalizacji (rozliczanej wybraną Jednorodną Grupą Pacjentów), placówka otrzymuje połowę stawki, a pełna jest wypłacana od dnia trzeciego. Od lutego zmieniony zostanie mechanizm zapłaty i stawka będzie zwiększana stopniowo o 17 procent:
- za przyjęcie i wypis pacjenta ze szpitala w tym samym dniu NFZ zapłaci ok. 50 proc. pełnej stawki za hospitalizację
- w pierwszym dniu – 67 proc.
- w drugim – 83 proc.
- trzeciego dnia hospitalizacji – 100 proc.
Szacuje się, że z tego tytułu w ciągu roku do szpitali trafi dodatkowo co najmniej 200 mln zł. Nowy, ulepszony mechanizm (oczekiwany przez dyrektorów szpitali) i większe środki dla placówek pozwolą na większą elastyczność w zarządzaniu ruchem pacjentów.
– Przewidujemy, że dzięki podwyżce stawek za pierwsze dni hospitalizacji pacjenci szybciej otrzymają fachową pomoc. Dzięki temu będą mogli być wypisani ze szpitala wcześniej, a tym samym placówki będą mogły przyjąć więcej chorych. Zmiany korzystnie wpłyną również na sytuację ekonomiczną szpitali, które z jednej strony zwiększą przychody, a z drugiej obniżą koszty – podkreśla Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
NFZ wydał specjalne instrukcje już pod koniec grudnia ubiegłego roku. Pozwoli to szpitalom na uwzględnienie zmian w stawkach za hospitalizacje i da czas na dostosowanie systemów szpitalnych do nowych stawek (placówki mają na to czas do końca stycznia 2023 r.)