Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Budżet miasta i gminy Ćmielów uszyty na miarę potrzeb! Będzie pomoc dla seniorów, remonty dróg i oświetlenie!

Budżet miasta i gminy Ćmielów, przyjęty jednogłośnie 29 stycznia przez radnych miejskich oprócz priorytetowych dla rozwoju gminy, a także komfortu mieszkańców inwestycji drogowych, nie pomija funduszy sołeckiego, czy wsparcia mieszkańców – jak chociażby poprzez innowacyjny program lekowy, czy program Senior Plus. – Potrzeb jest wiele, przypominam kadencja trwa pięć lat. Zostały nam cztery lata, żeby się wspólnie wywiązać z tych obietnic, które zostały złożone mieszkańcom – mówiła podczas sesji Joanna Suska, burmistrz miasta i gminy Ćmielów.

Zdjęcie ilustracyjne: fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jak mówiła podczas sesji budżetowej Joanna Suska, priorytety i kierunki rozwoju gminy ustaliła  na podstawie wizyt mieszkańców w 2019 roku, a także oczekiwań radnych, którzy także w ubiegłym roku składali swoje zapytania i interpelacje.

– Za tę współpracę chcę podziękować, bo wypracowaliśmy z panem skarbnikiem ten  projekt, który państwo radni dyskutowali i również przyjęli, jeśli chodzi o założenia i słuszność tych założeń. Najważniejszą są drogi, czyli możliwość dofinansowania, bo takowa istnieje w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych – wyjaśniała Joanna Suska. 

Gmina Ćmielów jest w tej „szczęśliwej sytuacji”, że dochody w gminie nie są wysokie, dzięki temu środki pozyskiwane z Ministerstwa mogą oscylować w granicach do 80 proc, gmina musi wykazać zatem jedynie 20 procent wkładu własnego. 

– To jest ogromna szansa rozwoju dla naszej gminy i dlatego z niej korzystamy. Dlatego też takie wnioski zostały wspólnie z powiatem złożone, jeśli chodzi o drogi powiatowe, jeśli chodzi o drogi gminne – również w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych. Tego jeszcze drodzy państwo nie ma w budżecie, dlatego projekt budżetu na tę chwilę jest uszyty na miarę potrzeb. Natomiast on ulegnie modyfikacji i nazwijmy go wersją pierwszą, bo jeżeli takie dofinansowanie nam zostanie przyznane, wobec tego będzie konieczność szukania w budżecie środków na ten udział własny. Niemniej jednak, aby móc aplikować o takie środki, gmina musi być właścicielem drogi i jak widzą państwo, tu w budżecie jest wiele pozycji, które mówią oczywiście o przebudowie danych dróg  z terenu całej gminy, ale brak jest tam też regulacji prawnych. Czyli gmina nie jest w całości właścicielem, w niektórych przypadkach są poczynione procedury zasiedlenia, w niektórych przypadkach kwestia tylko odrolnienia – wyliczała Joanna Suska, przypominając, że właśnie drogi są dla mieszkańców najważniejsze, a wciąż brakuje ich w gminie. 

Bardzo ważnym aspektem w budżecie gminy Ćmielów jest  funduszu sołecki. 

– Już w tamtym roku państwo radni procedowali, a także z mojej inicjatywy, byli współtwórcami funduszu sołeckiego, aby w każdej nawet najmniejszej miejscowości ta kwota była przeznaczona, żeby nikt nie czuł się pominięty. Muszę powiedzieć, że są to bardzo dobre wnioski, merytoryczne, spełniające oczekiwania mieszkańców. Oczywiście na zebraniach sołeckich wypracowano te najważniejsze, najbardziej priorytetowe potrzeby – mówi burmistrz. Na fundusz sołecki w 2020 roku przeznaczono 325 tys złotych.

Dochody budżetu to 30 348 000 zł, a wydatki 33 298 000 zł. Powstały deficyt tj. 2 950 000 zł zostanie sfinansowany przychodami: 600 000 zł tzw. wolnych środków, pozostałe 235 000 zł będzie pochodziło z kredytów. Zaplanowano wiele zadań inwestycyjnych na kwotę 408 0501 zł. Doświetlona zostanie także cała gmina. 

– Mamy z państwem radnym światopogląd w jakim kierunku iść i co jest ważniejsze, a co jest bardzo ważne. Jeśli chodzi o oświetlenie, również są to priorytety. Została zawarta umowa na rok 2020, aby doświetlić te punkty, które nie są doświetlone, bo bezpieczeństwo jest najważniejsze – dodała burmistrz. 

fot. Agnieszka Kaca-Chmielińska


Gmina stawia także na rozwój poprzez kulturę, a przed Ćmielowem wiele rocznic.

– Rozwój musi być zrównoważony. Muszą być inwestycje drogowe twarde o doświetlenie kwestia kultury i tego co nas czeka  w tym roku, to 515 rocznica nadania praw miejskich dla Ćmielowa, to też wielkie wydarzenie: 30 lat istnienia samorządu, 35 lat funkcjonowania Domu Kultury w Ćmielowie. Te przedsięwzięcia, które realizowaliśmy w ubiegłym roku przyjęły się z wielką serdecznością wśród mieszkańców, co było przełożeniem osób, które odwiedziły stadion, gdzie te imprezy się odbywały. Toteż  w tym roku chcemy, aby tym bardziej docenić mieszkańców, tym bardziej ich zaktywizować poprzez kulturę, poprzez rozrywkę, bo to też musi być ujęte w budżecie, aby każdy mógł być dostrzeżony na miarę swoich oczekiwań – zapewniała Joanna Suska. 

W projekcie budżetu na 2020 rok znalazł się też projekt Senior Plus. Gmina aplikowała o środki, które pomogą w jego realizacji. Gmina może otrzymać do 300 tys zł. na Dzienny Dom Seniora i do 150 tys jeśli chodzi o Klub Seniora. Idealnym miejscem na dom seniora wydaje się budynek po byłym gimnazjum. Stworzenie w nim tego typu placówki pozwoliłoby na uchronienie go przed degradacją i niszczeniem. 

– Bardzo ważny aspekt, dostrzeżenie potrzeb seniorów w aspekcie ustawy o pomocy społecznej, zwłaszcza że dotychczas  w gminie ten punkt nie był realizowany. W przyszłości chciałabym również, aby powrócił pod obrady państwa radnych, program lekowy, który się świetnie przyjął w naszej gminie, był programem pilotażowym. Mieszkańcy pytają kiedy zostanie on uruchomiony. To kwestia przyszłości, kiedy państwu radnym przedstawię tenże projekt.  Myślę, że te potrzeby, oczekiwania i ten projekt budżetu został uszyty na miarę naszych potrzeb – podsumowała Joanna Suska. 

Za projektem budżetu radni zagłosowali jednogłośnie. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this