Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Coraz bliżej przebudowy drogi 754 w Ostrowcu Św.!

Jak poinformowała nas Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego wczoraj (29 sierpnia) rozstrzygnięty został przetarg na przebudowę Alei 3 Maja w Ostrowcu Świętokrzyskim wraz z budową mostu na rzece Kamiennej, przebudową ulic: Denkowskiej, Mieczysława Radwana i Okólnej wraz z budową ronda w pobliżu skrzyżowania z targiem miejskim. Dzięki inwestycji usprawni się ruch w centrum Ostrowca Świętokrzyskiego, powstaną nowe parkingi, sygnalizacja świetlna, chodniki i ścieżki rowerowe. Podczas realizacji inwestycji nie ucierpią kasztanowce przy Alei 3 Maja, ani pomnik przy ulicy Okólnej.

Ulica Okólna po opadach deszczu fot. Łukasz Grudniewski/naOSTR.info

O tej inwestycji wielu mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego mówi, że będzie największą w  ostatnim półwieczu. To również jedno z najbardziej wyczekiwanych zadań drogowych w mieście. Mowa o przebudowie przebiegającej przez Ostrowiec Świętokrzyski drogi 754.  Zadanie obejmie swym zakresem kompleksową przebudowę odcinka od mostu na Alei 3 Maja, do skrzyżowania z Aleją Jana Pawła II wraz z budową nowego mostu przez rzekę Kamienną, z nowymi funkcjonalnymi skrzyżowaniami z drogami powiatowymi i gminnymi.

Jak już informowaliśmy podczas realizacji inwestycji nie ucierpią znajdujące się przy Alei 3 Maja kasztanowce, stanowiące pomnik przyrody.  Jak zapewniał nas Jerzy Wrona,  dyrektora Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach:

– Zależy nam na tym, aby zachować historyczny układ urbanistyczny tej części miasta. Informacja o zachowaniu kasztanów była weryfikowana jeszcze w czasie, kiedy ustalane były wytyczne, jak zaprojektować Aleję 3 Maja. Mocno akcentowaliśmy wówczas potrzebę zabezpieczenia i zachowania tych kasztanowców – deklarował w listopadzie 2021 roku. 

Nie ucierpi również pomnik przy ulicy Okólnej. W miejscu tym, 14 stycznia 1944 roku (na skrzyżowaniu ulic Okólnej i Juliusza Słowackiego) z rąk Niemców poniosło śmierć 9 mieszkańców powiatu ostrowieckiego: Stanisław Buczyński, Władysław Cielebąk, Wincenty Jakubowski, Stanisław Kasiński, Albert Kryj, Michał Leśkiewicz, Stanisław Mroczek, Stanisław Pronobis i Władysław Słowik. Więźniowie, przetrzymywani byli w areszcie, który znajdował się przy Alei 3 Maja. W chwili egzekucji mieli związane ręce. 

Ze względu na to, że obecna lokalizacja pomnika koliduje z projektowanym chodnikiem,  potrzebna jest niewielka korekta jego lokalizacji. Docelowo zostanie on odsunięty od środka projektowanego ronda, tak aby znalazł się poza chodnikiem. Co istotne będzie się znajdował w pasie drogi wojewódzkiej. Zachowana zostanie także ściana, znajdująca się za pomnikiem. Do dziś, w murze, przy którym dokonano tej strasznej zbrodni, uważne oko wypatrzeć może ślady po kulach.  

Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Wczoraj (29 sierpnia)  rozstrzygnięty został  przetarg na przebudowę Alei 3-go Maja w Ostrowcu Św. wraz z przebudową mostu na rzece Kamiennej. Wcześniej Radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego zdecydowali o zwiększeniu środków na realizację tej inwestycji o kwotę 47 628 758 zł. Wartość zadania po zmianie wyniesie 139 697 700 zł z tego 86 990 493 zł stanowią środki z Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych. Najtańszą ofertę złożyło przedsiębiorstwo Mota-Engil Central Europe. 

Nowy most na Alei 3 Maja w Ostrowcu Św. (wizualizacja)
Źródło: FB Magdalena Zieleń

– Jeśli oferent, który złożył wyższą ofertę się nie odwoła, będzie podpisana umowa. Jeśli się odwoła, będziemy musieli poczekać 15 dni na rozstrzygnięcie Krajowej Izby Odwoławczej (KIO). Od daty podpisania umowy wykonawca ma dwa lata na realizację tej inwestycji. Dopiero po podpisaniu umowy prowadzone  będą rozmowy dotyczące objazdów z właścicielami poszczególnych dróg – wyjaśnia Magdalena Zieleń, Rada Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.      

Firmy mają czas na składanie odwołań do 8 września 2022 roku.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this