Przypomnijmy, że w 2019 roku na ręce przewodniczącej Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego wpłynęła interpelacja od Karola Wójcika, wówczas radnego miejskiego niezrzeszonego, dziś przedstawiciela Klubu Radnych Ruchu Marka Materka, który wystąpił z wnioskiem o powołanie Młodzieżowej Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.
– Wobec rosnącej świadomości obywatelskiej cechującej przedstawicieli młodego pokolenia, mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego, przejawiającej się częstszymi postulatami uwzględnienia ich głosu w publicznej debacie, uznając zaangażowanie uczniów ostrowieckich szkół ponadgimnazjalnych i ich chęć współkształtowania rzeczywistości lokalnej społeczności, zgłaszam postulat: Powołania Młodzieżowej Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. Takie działanie będzie wspierało i upowszechniało ideę samorządności wśród młodego pokolenia, które stanowi o przyszłości naszego miasta. Ze swej strony chciałbym zapewnić wszechstronną pomoc w organizacji przedsięwzięcia oraz koordynację po pozytywnym rozpatrzeniu mojej prośby – pisał w interpelacji Karol Wójcik.
Otrzymał wówczas odpowiedz, pod którą podpisała się Anna Niedbała, Sekretarz Miasta Ostrowca Św., z której wynikało, że w obecnej kadencji nie rozważano powołania młodzieżowej rady.
– W odpowiedzi na pana interpelację – informuję, że w obecnej kadencji nie rozważano koncepcji powołanie Młodzieżowej Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, uwzględniając dotychczasowe doświadczenia w zakresie jej funkcjonowania w latach ubiegłych. Biorąc pod uwagę stale zwiększające się możliwości uczestniczenia w życiu wspólnoty lokalnej, sądzę, że każda grupa społeczna w tym również młodzież, ma zagwarantowaną możliwość realizowania swoich pasji i celów poprzez chociażby działające w różnych obszarach aktywności organizacje pozarządowe, Budżet Obywatelski, czy nowe narzędzia, jakie daje przyjęta przez Radę Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego uchwała w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Zachęcam więc do propagowania tej formy aktywności obywatelskiej – napisała Anna Niedbała.
Pisaliśmy o tym TUTAJ:
Wygląda jednak na to, że urzędnicy zmienili zdanie. W porządku obrad najbliższej sesji rady Miasta Ostrowca Św., jaka zaplanowana jest na poniedziałek (29 maja) znalazł się bowiem punkt dotyczący powołania Młodzieżowej Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego i nadania jej statutu.
Zgodnie z Ustawą o samorządzie gminnym, gmina podejmuje działania na rzecz wspierania i upowszechniania idei samorządowej wśród mieszkańców gminy, w szczególności wśród młodzieży, angażując ją w sprawy dla niej istotne. Rada miasta może zaś wyrazić zgodę na utworzenie młodzieżowej rady gminy, jednocześnie nadając jej statut określający w szczególności zasady działania młodzieżowej rady gminy, tryb i kryteria wyboru jej członków oraz zasady wygaśnięcia mandatu i odwołania członka młodzieżowej rady gminy.
– Projekt Statutu Młodzieżowej Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego poddany został konsultacjom (otwarte spotkania, zbieranie uwag ustnych, zbieranie uwag w postaci papierowej i elektronicznej) z mieszkańcami, w tym z samorządami uczniowskimi placówek oświatowych z terenu miasta oraz organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie gminy – czytamy w uzasadnieniu do Uchwały.
W skład Młodzieżowej Rady Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim wchodzić będzie 23 radnych, którzy wybierani będą na dwuletnią kadencję. Kandydatem do rady może być każda osoba, która w dniu wyborów: ukończyła 13 rok życia, a nie ukończyła 19 roku życia, zamieszkuje na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego i kontynuuje edukację. Za organizację i przeprowadzenie wyborów do rady odpowiadać będzie Urząd Miasta w Ostrowcu Św.
Kandydaci na radnych zgłoszenie aplikacyjne wraz z listą poparcia, zawierającą podpisy co najmniej 20 osób w wieku od 13 do 21 lat, zamieszkujących na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego, składać będą prezydentowi miasta. Kampania wyborcza może być prowadzona w placówkach oświatowych na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego. Nie może zakłócać funkcjonowania placówki oświatowej. Głosowanie odbywa się będzie za pośrednictwem systemu informatycznego w terminie ustalonym przez prezydenta. Wyborcom, którzy nie mają dostępu do internetu, urząd zapewnia możliwość oddania głosu w siedzibie urzędu. Obliczenia głosów oddanych na poszczególnych kandydatów dokonywać będzie system informatyczny.
Jej obsługę administracyjno biurową zapewni urząd. Środki finansowe, zapewniające realizację celów statutowych, pochodzić będą z budżetu Gminy. Obsługą finansową Rady zajmie się wyznaczony pracownik wydziału finansowego urzędu.
Do zadań młodzieżowych radnych należeć będzie: opiniowanie projektów uchwał dotyczących młodzieży, udział w opracowaniu dokumentów strategicznych gminy na rzecz młodzieży, monitorowanie realizacji dokumentów strategicznych gminy na rzecz młodzieży, podejmowanie działań na rzecz młodzieży, w szczególności w zakresie edukacji obywatelskiej, upowszechnianie idei samorządności wśród młodzieży, aktywizacja środowisk młodzieżowych w życiu społecznym i publicznym, kształtowanie i utrwalanie postaw demokratycznych i patriotycznych.
Zgodnie ze Statutem Młodzieżowa Rada Miasta Ostrowca Św. jest organem apartyjnym i nie angażuje się w działalność partii politycznych. Czy tak będzie w praktyce? Pokaże czas.
Pełna treść statutu Młodzieżowej Rady Miasta Ostrowca Św. dostępna jest TUTAJ