Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Do Kunowa powróci Kino „Unia”?

Są plany, jest wizualizacja i jeśli uda się pozyskać środki finansowe – mieszkańcy gminy Kunów będą mieli także Gminne Centrum Kultury i Sportu z salą kinową. Nowa instytucja swoje miejsce znajdzie w budynku po byłej szkole zawodowej przy ulicy Fabrycznej w Kunowie. W niszczejącym dziś budynku znajdą się także powierzchnie wystawiennicze, sala do fitnessu, sala treningowa dla Klubu „Gryf” z Kunowa, Warsztaty Terapii Zajęciowej i klub dla aktywnych seniorów. Przy budynku powstaną nowe miejsca parkingowe.

Kino Unia powróci do Kunowa? Źródło: FB Lech Łodej

Jak wielokrotnie podkreślał Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie, gmina chce powrócić do dobrych tradycji, a przed laty w Kunowie funkcjonowało Kino „Unia”, które do dziś z wielkim sentymentem wspominają kunowianie. Kino cieszyło się olbrzymią popularnością, a po bilety ustawiały się kolejki. 

– Frekwencja na seansach też była spora.  Organizowano też weekendowe poranki dla dzieci i młodzieży. Pamiętam, że gdy wyświetlany był „Spartakus” kino pękało w szwach. W tamtych czasach, pomimo, że nie było łatwo  kultura kwitła w Kunowie, a nasze kino cieszyło się popularnością. Nieraz ciężko się było dostać na film. Niektórzy patrzyli z korytarza, czy przy kasie na wyświetlany seans. To była niesamowita atrakcja w tamtych czasach. Dziś, chcemy wrócić do tych dobrych tradycji – wspomina  Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.  

Docelowo w Gminnym Centrum Kultury i Sportu powstanie sala teatralno-kinowa na ok. 60 miejsc. Będzie wykorzystywana do występów i wydarzeń kulturalnych.  

Sala teatralno-kinowa znajdzie się w budynku przyszłego Gminnego Centrum Kultury i Sportu fot.
FB Lech Łodej

– Chcemy przywrócić poranki z filmami  dla dzieci. Stawiamy też na edukację – chcemy wyświetlać filmy przyrodnicze naszego wspaniałego  Bogusława Sępioła. Na pewno nie zabraknie też nowości filmowych – mówi Lech Łodej.

Podkreśla, że Kunów ma i miał szczęście do wielkich artystów, którzy chcieli występować dla lokalnej społeczności. Na przestrzeni lat odwiedziło gminę odwiedziło sporo znakomitych muzyków: Włodek Pawlik, Golden Life, Wojciech Waglewski, Adam Strug,  gitarzysta Piotr Restecki, Kobranocka, Janusz Kowalski, Andrzej Chochół. Wydarzenia te odbywały się w różnych miejscach. Część występów miała miejsce na  sali widowiskowej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Kunowie, inne, gdy pozwalała na to pogoda –  „pod chmurką”. Mieszkańcy Kunowa też mają wiele talentów artystycznych. Prężnie rozwijają się Koła Gospodyń Wiejskich, funkcjonuje Zespół Kunowianie, czy Strażacka Orkiestra Dęta. Wiele zespołów rozrywkowych swój rodowód ma w Kunowie.

Wizualizacja Gminnego Centrum Kultury i Sportu
Źródło: FB Lech Łodej

W niszczejącym dziś obiekcie po byłej szkole zawodowej swoje miejsce znajdą również osoby niepełnosprawne, które ukończyły szkołę. Gmina planuje bowiem utworzenie Warsztatów Terapii Zajęciowej. W budynku znajdzie się też nowoczesna siłownia z salą treningową dla Klubu „Gryf” Kunów, sala do fitnessu. Nie zabraknie także sal wystawienniczych.  Powstaną nowe miejsca parkingowe.  Teren pomiędzy szkołą, a gimnazjum wygląda niestety fatalnie. Gmina chce także  zaoszczędzić korzystając z paneli fotowoltaicznych i termomodernizacji budynku, Co ważne ta część Kunowa, w której znajduje się budynek po byłej szkole  jest objęta strefą rewitalizacji. 

Mieszkańcy Kunowa muszą jednak uzbroić się w cierpliwość. Aby wybudować tak duży obiekt potrzebne jest wsparcie finansowe. Gmina będzie zatem aplikować o środki zewnętrzne. Na razie mieszkańcy mogą zapoznać  się z wizualizacjami przedstawiającymi przyszłe Gminne Centrum Kultury i Sportu.  

Wizualizacja Gminnego Centrum Kultury i Sportu
Źródło: FB Lech Łodej

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this