Znajdź nas na

FAKTY

Do starostwa wpłynęła skarga na niewłaściwe zachowanie lekarzy Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Św.!

18 styczna do Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim drogą mailową wpłynęła skarga dotycząca „niewłaściwego zachowania lekarzy Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim”. Jednym z lekarzy objętych skargą była osoba pełniąca obowiązki dyrektora naczelnego ostrowieckiego szpitala. Na najbliższej sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego – radni debatować będą nad przekazaniem skargi do rozpatrzenia organowi właściwemu, jakim jest Świętokrzyska Izba Lekarska w Kielcach.

Widok na ostrowiecki szpital z lądowiska dla helikopterów fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

W grudniu 2021 roku informowaliśmy o dramatycznej historii jednego z pacjentów ostrowieckiego szpitala, którą podczas sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego opisał Mirosław Rogoziński, radny Rady Powiatu Ostrowieckiego. Pacjent żalił się wówczas na jakość obsługi, a także niewłaściwe zachowanie jednego z lekarzy. Rzecznika Praw Pacjenta zapytaliśmy wówczas o to, jakie skargi (lata 2020-2021) do niego wpłynęły. Dotyczyły m.in. zastrzeżenia do przebiegu porodu, zakażenia szpitalnego, skargi na brak zbadania dziecka na szpitalnym oddziale ratunkowym (2020 r.), czy skargi na nieetyczne zachowanie się lekarza. W jednym przypadku (rok 2021) potwierdzono naruszenie praw pacjenta, a szpital wykonał zalecenia. W dwóch przypadkach z roku 2020 ze względu na zawiłość sprawy, postępowania nadal trwały.

Pisaliśmy o tym tutaj:

Wygląda na to, że pacjenci wciąż skarżą się na zachowanie lekarzy. Jeden z nich 18 stycznia 2023 roku przesłał drogą mailową  skargę, dotyczącą „niewłaściwego zachowania lekarzy Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim”. Co ciekawe, jednym z lekarzy objętych przedmiotową skargą była osoba pełniąca obowiązki dyrektora naczelnego placówki. 

– Podczas dokonania analizy skargi, ustalono, że zarzuty dotyczące jakości pomocy medycznej, winny być rozpatrzone przez instytucję uprawnioną do oceny jakości pomocy medycznej. Stwierdzić należy, iż Rada Powiatu nie jest kompetentna do rozstrzygania skarg pod kątem ewentualnych naruszeń związanych z błędami lekarskimi podczas hospitalizacji pacjentów. Należy wskazać, że w przypadku braku należytej staranności w wykonywanej praktyce medycznej, popełnionych błędów w leczeniu oraz stwierdzenia, że personel medyczny (lekarz, pielęgniarka) postępuje sprzecznie z zasadami etyki zawodowej lub narusza przepisy o wykonywaniu zawodu  lekarza lub pielęgniarki, pacjent może zwrócić się do rzecznika praw pacjenta, rzecznika odpowiedzialności zawodowej, który funkcjonuje zarówno przy okręgowej, jak i Świętokrzyskiej Izbie Lekarskiej, do której niniejsza skarga zostanie przekazana – czytamy w uzasadnieniu do uchwały. 

Czy nowemu dyrektorowi uda się odbudować zaufanie pacjentów do ostrowieckiej placówki? Do tematu skargi jeszcze wrócimy. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this