Znajdź nas na

FAKTY

Jaki efekt przyniesie uchwała intencyjna w sprawie remontu dworca PKP w Ostrowcu Św.?

W porządku obrad najbliższej sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego, jaka zaplanowana jest na 29 marca znalazł się projekt uchwały intencyjnej w sprawie podjęcia działań mających na celu przeprowadzenie kompleksowego remontu budynku dworca kolejowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. O tym, że zabytkowy obiekt niszczeje na oczach mieszkańców pisaliśmy wielokrotnie. Czy znajdzie się ktoś, kto uratuje go przed ruiną?

Budynek dworca PKP w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wybudowany w latach 1885-1886 budynek dworca kolejowego w Ostrowcu Świętokrzyskim ujęty jest w wojewódzkiej ewidencji zabytków. To na jego terenie urodzili się Jan Samsonowicz, odkrywca kopalni z epoki kamienia – dzisiejszych Krzemionek, a także Janusz Popławski, śpiewak operowy, operetkowy i filmowy. Niestety dziś ostrowiecki dworzec, który niegdyś tętnił życiem, nie jest wizytówką miasta, od lat zamknięty jest też dla pasażerów.

Wśród projektów uchwał, nad którymi podczas sesji, 29 marca ( środa) debatować będą radni powiatowi, znalazła się uchwała intencyjna w sprawie podjęcia działań mających na celu przeprowadzenie kompleksowego remontu budynku dworca kolejowego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

W uzasadnieniu do uchwały czytamy, o złym stanie technicznym budynku dworca kolejowego, a także odstraszającym pasażerów – wyglądzie.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Cierpi na tym wizerunek Powiatu Ostrowieckiego, jak również Gminy Ostrowiec Świętokrzyski – czytamy w uzasadnieniu.

W uchwale jest też pomysł na zagospodarowanie obiektu po gruntownym remoncie.

– Dworzec kolejowy to obiekt, który po gruntownym remoncie mógłby z powodzeniem dalej służyć mieszkańcom, ale też będzie spełniał współczesne standardy w zakresie komfortu podróżnych, bezpieczeństwa i dostępności w naszym regionie. Zaznaczyć przy tym należy, że przez teren Powiatu Ostrowieckiego przebiegają jedne z głównych korytarzy transportowych województwa. Z uwagi na szereg funkcji, jakie spełnia Miasto Ostrowiec Świętokrzyski, będące drugim co do wielkości i ilości liczby mieszkańców w województwie świętokrzyskim, generuje dużą ilość pasażerów, korzystających z transportu publicznego – brzmi fragment uzasadnienia w którym czytamy również, że w latach poprzednich gmina Ostrowiec Św. wykazała wolę przejęcia budynku dworca wraz z przyległym terenem, działania te nie przyniosły rezultatu.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– W związku z powyższym Rada Powiatu Ostrowieckiego zwraca się do Ministra Infrastruktury o podjęcie niezwłocznych działań, mających na celu poprawę stanu technicznego i estetycznego budynku dworca kolejowego w Ostrowcu Św. wraz z jego otoczeniem – czytamy.

O budynku dworca PKP pisaliśmy tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this