Znajdź nas na

FAKTY

Dominika Grzesik nowe umiejętności zdobywa w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie!

Odkąd w kunowskim urzędzie wybudowana została winda, z pomocy urzędników już bez przeszkód korzystać mogą osoby z niepełnosprawnościami. Okazuje się również, że dzięki udogodnieniom nowe doświadczenie zawodowe może zdobywać także Dominika Grzesik, mieszkanka gminy Waśniów, która porusza się przy pomocy wózka inwalidzkiego. – Cieszę się, że znalazłam tu staż. Wykonuję drobne prace biurowe. Bardzo lubię przyjeżdżać do kunowskiego urzędu – mówi Dominika Grzesik.

Od lewej: Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie oraz Dominika Grzesik fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Od stycznia ubiegłego roku petenci Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie korzystać mogą z windy, a także łazienki dostosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Udogodnienie to ułatwiło załatwianie spraw urzędowych zwłaszcza osobom starszym i niepełnosprawnym. Dzięki windzie doświadczenie może zdobywać również Dominika Grzesik, mieszkanka gminy Waśniów, poruszająca się za pomocą wózka inwalidzkiego.  

– Dominika zgłosiła się do nas wraz ze swoją mamą. Zapytała, czy pan burmistrz przyjąłby ją na praktyki, a później na staż do naszego urzędu. Panie opowiadały, że szukały stażu dla Dominiki  w innych urzędach, ale jej odmawiano, chociażby z tej przyczyny, że nie są to obiekty dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnych. Pan burmistrz chętnie służy pomocą każdemu, kto się do niego zgłosi. Dominika jest zapisana w Fundacji Aktywnej Rehabilitacji. Podpisaliśmy niezbędne dokumenty, a Dominika może się dzięki temu rozwijać i zdobywać nowe doświadczenie – mówi Aneta Szloser-Tyczyńska, Sekretarz Gminy Kunów, dodaje, że Urząd nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów. 

Dominika Grzesik pochodzi z miejscowości Rudy, w gminie Waśniów. Dzięki Fundacji Aktywnej Rehabilitacji dowiedziała się o możliwości stażu, wtedy rozpoczęła poszukiwania urzędu, w którym znalazłoby się dla niej miejsce. A to proste nie było.  

– Na szczęście znalazłam zrozumienie w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie, choć muszę przyznać, że myślałam że się nie uda, bo ciężko jest osobie niepełnosprawnej znaleźć staż, czy praktyki. Na szczęście się udało i jestem tutaj w Kunowie – wspomina. 

Tłumaczy, że początkowo chciała zająć się wizażem, jednak dziś uważa, że nie był to chyba do końca trafny wybór. Za to świetnie odnajduje się jako pracownik biurowy.

– Wpisuje pewne dane do książki, wykonuję listę pracowników, drukuję. Taka typowa praca urzędnicza. Pomagam jak mogę. Bardzo mi się podoba i bardzo lubię tu przyjeżdżać. Swoją przyszłość mam nadzieję związać z pracą w urzędzie – wyjaśnia Dominika Grzesik.   

Z „nowego pracownika” zadowolony jest Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie. Podkreśla, że Dominika wykonuje drobne prace biurowe, w których świetnie się sprawdza. 

– Dominika może odbywać staż na trzy sposoby, albo stacjonarnie, albo hybrydowo lub zupełnie zdalnie. Wyraziłem zgodę na wszystkie te formy, choć uważam, że najbardziej wartościową z nich jest ta stacjonarna, która pozwala na wdrożenie się w zakres obowiązków, czy wspólną integrację z pracownikami. Dominika jest bardzo sympatyczna, otwarta i chętna do poznawania nowych rzeczy. Warto podkreślić też stosunek pracowników urzędu do Dominiki. Widzę, że się nią opiekują, pomagają jej, wspierają. To bardzo budujące – wyjaśnia burmistrz.

Aneta Szloser-Tyczyńska podkreśla, że dzięki inicjatywie burmistrza urząd stara się zapewniać dostępność na wszystkich poziomach. Jest to dostępność cyfrowa, a także architektoniczna. 

– Jesteśmy urzędem wchodzącym na wysoki poziom – podsumowuje sekretarz. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this