5 lipca (wtorek) Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa, podpisaliśmy umowę z wykonawcą na realizację i dostawę sprzętu w ramach dwóch działań. Pierwszy z nich to Cyfrowa Gmina „Granty PPGR”. W ramach jego realizacji zakupione zostaną laptopy dla 17 uczniów zamieszkujących tereny popgr-owskie.
Gmina Ćmielów pozyskała na ten cel 44 285 zł i była jedną gminą z powiatu ostrowieckiego, starającą się o te środki. Fundusze otrzymało ponad 1000 gmin.
Wnioski składano od 4 października do 5 listopada 2021 r. za pomocą generatora programu Cyfrowa Polska. Aplikować mogły gminy, w których znajdowały się dawne zakłady PGR i uzyskały pozytywną opinię KOWR-u. Aby złożyć wniosek gmina musiała zweryfikować miejsce zamieszkania beneficjenta, a także pokrewieństwo w linii prostej z byłym pracownikiem PGR-u, potwierdzić fakt pracy tej osoby w PGR. Osoba starająca się o sprzęt komputerowy nie mogła wcześniej otrzymać środków publicznych lub środków organizacji pozarządowych na zakup laptopa. .
Pandemia COVID-19 uwypukliła wiele problemów. Jednym z nich była nauka zdalna na terenach popgr-owskich. Brak sprzętu komputerowego czy utrudnienia w dostępie do Internetu wpływały często na realizację obowiązków szkolnych przez dzieci i młodzież.

– Projekt „Granty PPGR” stawia za cel wyeliminowanie tych ograniczeń – wyjaśnia Joanna Suska.
Drugi grant w projekcie „Cyfrowa gmina”, na kwotę 218 520 zł. pozwoli dokonać zakupu nowego sprzętu dla Urzędu Miasta i Gminy w Ćmielowie. Pandemia COVID-19 pokazała, że sprawne wykorzystywanie technologii cyfrowych przez samorządy ma kluczowe znaczenie dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców. Wiele urzędów szybko i sprawnie przeniosło swoje działanie do sieci. Przygotowanie gmin do realizacji tego typu działań nie zawsze jest jednak możliwe i nie zawsze odpowiada oczekiwaniom mieszkańców.
– Realizacja programu pozwoli nam na wymianę przestarzałego sprzętu komputerowego na nowy w Urzędzie Miasta i Gminy w Ćmielowie oraz Ośrodku Pomocy Społecznej. Jest to bardzo ważne dla pracowników UMiG i socjalnych wypełniających zadania własne gminy – mówi Joanna Suska.
Zakupionych zostanie 15 komputerów stacjonarnych, nowy serwer, stacja robocza wraz z oprogramowaniem, co stanowi priorytet ze względu na utrzymanie technicznych możliwości funkcjonowania systemów oraz świadczonych usług, konieczność wycofania niewspieranych rozwiązań, możliwości wprowadzania nowych usług cyfrowych dla mieszkańców i poprawy ogólnego bezpieczeństwa cybernetycznego w jednostce.
Ważnym elementem projektu jest zakup 5 laptopów. Wielu urzędników pracuje bowiem w terenie i nowe urządzenia pozwolą im sprawniej wykonywać powierzone zadania.
Programy pokrywają 100 proc. wydatków, nie wymagają wkładu własnego gminy.
Dla rozwoju ekosystemu biznesu i nauki!
