Jak czytamy na stronie organizatora, Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej imienia Jerzego Regulskiego, Ranking Gmin Regionu Świętokrzyskiego to inicjatywa, która zrealizowana została we współpracy z Urzędem Statystycznym w Kielcach. Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego oraz najlepszych praktyk przez nie stosowanych.
– Mamy nadzieję, że przeprowadzane analizy statystyczne staną się podstawą ważnej dyskusji zarówno nad zarządzaniem lokalnym, jak i strategicznymi kierunkami rozwoju regionu. W ramach Rankingu ocenie poddawane są wszystkie gminy Województwa Świętokrzyskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu. Za zebranie i zestawienie wyników odpowiada Urząd Statystyczny. Udział w rankingu jest bezpłatny dla Gmin. Miejsce w rankingu to wynik 16 wskaźników obrazujących różne sfery życia wspólnot lokalnych w naszym regionie. Wskaźniki te są zróżnicowane i mają w swoim zamierzeniu pokazywać jakość życia w poszczególnych częściach regionu – czytamy.
Na 25 miejscu, wśród 101 możliwych uplasowała się gmina Kunów.
– Cieszę się z tej wysokiej lokaty, choć przyznam, że zaskoczony nie jestem. Dobrze wiem, jaką pracę wykonujemy z załogą, która w tym momencie ma już optymalny skład. Urzędnicy poruszają się jak „mrówki w mrowisku”. To miejsce w Rankingu, to właśnie efekt ich ciężkiej pracy. Widzę w tych osobach zapał i zaangażowanie. To nie jest praca od godziny do godziny. Często pracownicy poświęcają swój wolny czas. Jednak nigdy nie usłyszałem słów narzekania z ich strony. Wiedzą, że ich praca przekłada się na komfort życia naszych mieszkańców – mówi Lech Łodej.
Dodaje, że w przestrzeni publicznej wciąż pojawiają się mity i nieprawdziwe informacje na temat zadłużenia i kondycji finansowej gminy. .
– Nie wiem kto ma na to czas i ochotę, aby odbierać radość mieszkańcom z tego, że coś dobrego się dzieje w naszej gminie, że powstają nowe drogi, obiekty służące naszym mieszkańcom. Korzystamy z tego wszyscy, to nasze wspólne dobro. Gmina się bardzo dynamicznie rozwija. Budujemy Dom Pomocy Społecznej w Miłkowskiej Karczmie, oddaliśmy do użytku jedną z najnowocześniejszych w Europie oczyszczalni ścieków, dzięki czemu nie grozi nam już katastrofa ekologiczna. Nie zapominamy o drogach. Korzystamy maksymalnie z dofinansowań zewnętrznych, ale na wkład własny też musimy mieć środki – tłumaczy Lech Łodej.
Podkreśla, że wysokie miejsce w rankingu potwierdza sens ciężkiej pracy.
– To są takie rzeczy niematerialne, jak satysfakcja, duma, świadomość tego, że to co stworzyliśmy pozostanie w Kunowie dla przyszłych pokoleń. Do grobu tego ze sobą nie zabierzemy. Kiedyś, nas już nie będzie, wykonane inwestycje, jak oczyszczalnia, czy droga w Janiku pozostaną – podsumowuje burmistrz.