Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Gmina Kunów nie zapłaci 430 tysięcy złotych kary! Sprawa ciągnęła się przez 6 lat!

Sześć lat trwała prawnicza batalia, aby na gminę Kunów nie została nałożona kara w wysokości 430.000,00 zł za bezprawne wejście na prywatną działkę pracowników Zakłady Gospodarki Komunalno-Mieszkaniowej, za zgodą poprzedniego kierownika ZGKiM. Sprawa swój finał znalazła w sądzie. Nic nie dało odwołanie się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Dziś już wiadomo, że gmina Kunów kary płacić nie musi, a pieniądze może spożytkować na inne ważne inwestycje.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Nie daliśmy za wygraną i odwołaliśmy się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który przyznał nam rację, wygraliśmy i kara została umorzona – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów, który cieszy się, że te 430 tysięcy złotych, które musieliby przeznaczyć na zapłatę kary, będzie można spożytkować z korzyścią dla mieszkańców gminy.

A zaczęło się sześć lat temu. Decyzją z 22 maja 2014 r. Zdzisław Kałamaga, ówczesny Starosta Ostrowiecki nałożył na gminę Kunów karę w wysokości 430.000,00 zł, za niezłożenie wniosku o wydanie decyzji zezwalającej na czasowe zajęcie nieruchomości, która zapobiegłaby powstaniu znacznej szkody, w związku z awarią sieci wodociągowej na działce nr 678 położonej w Kunowie.

W 2014 roku pracownicy kunowskiego Zakładu Gospodarki Komunalno-Mieszkaniowej, za zgodą poprzedniego kierownika, weszli bezprawnie na działkę w celu usunięcia awarii sieci wodociągowej. Nie skorzystali też z możliwości zawiadomienia starostwa o czasowym zajęciu działki na czas awarii. Stąd też tak wysoka kara.

– Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. nie uznało decyzji z lat 70-tych, stwierdzającej zasiedzenie działki. Gmina Kunów odwołała się więc do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które ostatecznie przyznało rację Starostwu Powiatowemu w Ostrowcu Św. – wyjaśnia Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów.

Jednak zarówno burmistrz miasta i gminy Kunów, jak i pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie nie dali za wygrana. 26 marca 2020 roku Wojewoda Świętokrzyski uchylił decyzję Zdzisława Kałamagi, ówczesnego Starosty Ostrowieckiego z 2014 r. w całości i umorzył postępowanie pierwszej instancji.

– Nie zapłacimy 430 tysięcy złotych kary, a za te pieniądze możemy w gminie Kunów wykonać inne rzeczy, czy inwestycje. Gdybyśmy musieli je zapłacić, czekałyby nas przesunięcia budżetowe, a co za tym idzie, z niektórych inwestycji musielibyśmy zrezygnować. Nie powstałyby drogi, albo nie wybudowalibyśmy jakiejś ważnej inwestycji, czy ważnego projektu. 430 tysięcy to jest potężna kwota, gdybyśmy tę kwotę potraktowali za wkład własny i jeśli dodamy do tego 80-procentowe dofinansowanie, to uciekają nam inwestycje za prawie 4 miliony złotych – podsumowuje Lech Łodej, burmistrz Kunowa.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Województwo świętokrzyskie: 29 nowych zakażeń koronawirusem! Wśród nich nastolatek z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego wsparł ostrowieckie starostwo! 4,5 mln zł unijnego wsparcia trafi do 160 podmiotów z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

W Chocimowie pamiętają o tradycji! Monika Major: W modlitwie siła, a w figurce nadzwyczajna moc! [ZDJĘCIA]

FAKTY

Radni powiatowi z PiS apelują do Jarosława Górczyńskiego! Wzywają do podjęcie pilnych działań w sprawie drogi wojewódzkiej nr 754!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this