Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Kolejne rządowe pieniądze na drogi dla powiatu ostrowieckiego!

750 tys. zł tyle wynosi promesa na usuwanie skutków klęsk żywiołowych na drogach powiatowych w trzech gminach: Kunów, Ćmielów i Bodzechów, jaką z rąk Bartłomieja Dorywalskiego, Wicewojewody Świętokrzyskiego otrzymał Andrzej Jabłoński, Wicestarosta Powiatu Ostrowieckiego. Rządowe pieniądze posłużą na odtworzenie bądź remont uszkodzonych odcinków dróg.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.

Przypomnijmy, że promesa to przyrzeczenie środków finansowych dla jednostki samorządu terytorialnego na zadania związane z usuwaniem skutków niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

– Wierzę, że dzięki tym środkom odtworzycie Państwo te drogi, infrastrukturę, która uległa zniszczeniu w wyniku różnego rodzaju klęsk – mówił wicewojewoda.

Łącznie na terenie gmin i powiatów w województwie świętokrzyskim odbudowanych zostanie ok. 70 km dróg powiatowych i gminnych.

W gminie Kunów dofinansowany będzie remont drogi relacji Doły Biskupie-Kunów w miejscowości Kunów. W gminie Ćmielów wyremontowany zostanie odcinek drogi Opatów-Ćmielów w miejscowości Jastków, Buszkowice. Natomiast w gminie Bodzechów wyremontowana zostanie droga relacji Podszkodzie-Gromadzice w miejscowości Gromadzice, która jest jednocześnie granicą powiatów ostrowieckiego i opatowskiego.

– Każda droga powiatowa, patrząc na stan infrastruktury powiatowej, jest drogą ważną. Natomiast tutaj jest taka kwestia, że na te drogi nas stać ponieważ przy wartości dofinansowania poniżej 80 procent, to naprawdę jest mało jednostek wkoło, które mogłyby takich zadań się podejmować. Natomiast stan techniczny tych dróg, które są tu wskazane, patrząc na to czy byłoby dofinansowanie czy nie, to każda z tych dróg, jak też wiele innych dróg, wymagają od zaraz inwestycji. Z punktu widzenia mieszkańców i całego powiatu są one drogami bardzo ważnymi, ale tutaj kwestia najważniejszą jest też wysokość dofinansowania – powiedział nam w rozmowie telefonicznej Tomasz Mroczek, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Św.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.

Przypomnijmy, że wartość dotacji nie będzie mogła przekroczyć 80 proc. całej wartości konkretnego zadania.

Trzecia z kolei promesa, jaką odebrał w tym roku powiat ostrowiecki obejmuje trzy drogi o łącznej wartość dofinansowania 750 000.

Pierwsze zadanie to jest remont drogi powiatowej nr 0651T Doły Biskupie – Kunów (600 metrów), drugie zadanie to remont drogi powiatowej 0727T relacji Opatów – Ćmielów w miejscowościach Jastków, Buszkowice (350 metrów) i trzecie zadanie – remont drogi powiatowej nr 0670T Podszkodzie – Gromadzice, na granicy powiatów ostrowieckiego i opatowksiego, która obejmuje 800 metrów bieżących w gminie Bodzechów.

– Są to trzy zadania, na które przygotowujemy w tym momencie zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych, bo to są proste zadania odtworzeniowe, czyli warstwy asfaltu, układane w dwóch warstwach po cztery centymetry plus pobocza. Czyli jest to taki klasyczny remont. Wszystkie zadania są do wykonania w tym roku budżetowym, bo takie są założenia promes, czyli środki muszą być wydatkowane w danym roku budżetowym. I te trzy zadania też nie są zagrożone, one są do realizacji. To są sprawy bieżące, które zaraz będziemy domykać – dodaje Tomasz Mroczek.

Przyznaje, że starostwo wystąpiło już do samorządów, ponieważ zadanie będzie finansowane w układzie 80 procent wartości dofinansowania i 20 procent wkładu własnego jednostki, będzie uzupełnione o 10 procent wkładu gminy, na której terenie ta droga się znajduje.

– Będziemy podpisywać porozumienia z samorządem, czyli mówiąc najprościej 10 procent powiat, 10 procent gmina i 80 procent wartości dofinansowania – dodaje naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Św.

Źródło: Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

Z takiego obrotu sprawy cieszy się m.in. gmina Bodzechów:

– Te drogi są dla nas bardzo ważne, bo poprawiają bezpieczeństwo i stan techniczny. Były tam deszcze nawalne, a drogi uległy zniszczeniu. Liczymy na to, że wykonawcy zmieszczą się w budżecie – poinformował nas Jarosław Kawiński, Kierownik Referatu Technicznego w Urzędzie Gminy Bodzechów.

Tomasz Mroczek przypomina także, że od początku roku powiat otrzymał trzy promesy na kilka zadań.

Jedną z dróg jest ta w miejscowości Gromadzice, gdzie wartość dofinansowania wynosi 982 000 zł.

– To jest zadanie, które posiada pełną dokumentację projektową. Jesteśmy w trakcie przygotowania dokumentacji uproszczonej, bo to jest w formie zgłoszenia wykonania robót budowlanych. Ponieważ jest to zadanie remontowe, więc tutaj w wydziale architektury i budownictwa w najbliższych dniach złożymy stosowny wniosek. Zadanie nie jest zagrożone. Tutaj mamy pełną dokumentację, łącznie z pozwoleniem na budowę – tłumaczy Tomasz Mroczek.

– Rada Gminy Bodzechów zgodziła się na przekazanie pomocy finansowej Powiatowi Ostrowieckiemu. Kwota 12 tysięcy złotych to wkład samorządu gminnego do remontu drogi powiatowej, relacji od granic Szewny do budynku po dawnej szkole podstawowej w Gromadzicach. Na poprawę nawierzchni drogi zniszczonej przez ulewne deszcze, Powiat Ostrowiecki otrzymał 122 tysiące złotych wsparcia. Warunki przyznanej dotacji są takie, że obejmuje ona maksymalnie 80 procent kosztów inwestycji. Pozostałe środki pokrywa samorząd. W tym wypadku po 10 procent dołożą Gmina Bodzechów i Starostwo Powiatowe. Droga powiatowa, która jest ważnym szlakiem komunikacyjnym, będzie poprawiona w tym roku – przeczytać możemy w oficjalnym komunikacie na stronie Urzędu Gminy Bodzechów.

Tomasz Mroczek przypomina także, że 12 lutego Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. otrzymało promesę na zadanie dotyczące stabilizacji skarpy wzdłuż drogi powiatowej nr 0689 Ćmielów – Krzczonowice – Przesuszyn, w miejscowości Ćmielów wraz z budową kanalizacji deszczowej i odtworzeniem ulicy Opatowskiej.

– To jest drugi etap, ponieważ pierwszy etap był realizowany przez powiat w ubiegłym roku i to jest promesa na kwotę dofinansowania 3 700 888 zł. Niestety muszę tutaj od razu powiedzieć, że to zadanie jest zagrożone, ponieważ nie ma przygotowanej dokumentacji projektowej. Ta która była zlecona w latach ubiegłych, w latach poprzednich, opracowanie tej dokumentacji bodajże ciągnie się od roku 2016. Nie ma dokumentu umożliwiającego rozpoczęcie robót w terenie, mówiąc wprost nie ma na to pozwolenia na budowę. Nie ma decyzji zgody na realizację inwestycji drogowej, więc ta promesa w mojej ocenie jest promesą zagrożoną – dodaje Naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Św.

Do tematu promesy na stabilizację skarpy w Ćmielowie na pewno wrócimy, ponieważ był także poruszany podczas ostatniej Sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego.

Więcej o promesach, jakie otrzymał powiat pisaliśmy tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this